Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İRAN`DA CAMİ ATEŞE VERİLDİ
İran`da kaos durumu devam ediyor. Reuters haber ajansının haberine göre isyan camiye de sıçradı ve dün gece, başkent Tahran`da bir cami ateşe verildi.

 

İRAN`DA 30 YIL SONRA AYAKLANMA

Yetkililre caminin ateşe verilmesinden, Musevi yandaşlarını sorumlu tuttu.

İran televizyonuna göre olay sırasında "birkaç kişi öldü".

Bu arada çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Göstericilerin ayrıca iki benzin istasyonuna ve bir askeri kontrol noktasına da saldırdıkları belirtiliyor. Çok sayıda toplu taşıma aracı da ateşe verildi.

Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, dünkü açıklamasında seçim sonrası çıkan olaylarda 400 polisin yaralandığını, ayrıca 700 bina, 300 banka, 300 özel araç ile 300 iş yerinin tahrip edildiğini söylemişti.

CNN: "DÜNKÜ GÖSTERİLERDE 19 KİŞİ ÖLDÜ"

İran`da cumhurbaşkanı seçimi sonrasında hükümetin uyarılarına rağmen dün de sokağa çıkan protestoculardan 19`unun öldüğü öne sürüldü.

CNN televizyonunun bir hastane kaynağına dayandırarak bildirdiğine göre protesto gösterilerinde 19 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarına dayanılarak verilen haberlerde, sokaklarda toplanan binlerce göstericiye polisin göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullandığı bildirildi.

Yabancı gazetecilerin olayları takip etmesi yasak olduğu için cep telefonlarıyla çekilen videoların sosyal paylaşım sitelerine gönderildiği belirtilen haberde, bu görüntülerde silah ve helikopter sesleri ile hastanelere taşınan yaralılar olduğuna dikkat çekildi.

Resmi olmayan açıklamalara göre protestoların 7. gününde bazı hastane yetkilileri 150 kişinin öldüğünü ifade ediyor.

İran savaş alanı gibi

Batılı gazetecilere uygulanan yasak yüzünden sınırlı haber kaynaklarından biri haline gelen İran devlet televizonu, dünkü çatışmalara ilişkin çelişkili bilgiler veriyor. İran lideri Mahmud Ahmedinecad da, ABD ve İngiltere’yi İran’ın içişlerine karışmaması konusunda uyardı.

İran devlet televizyonu, önce dün Tahran’da bir caminin de ateşe verildiğini ve ölenler olduğunu duyurdu. Ardından camideki olaylarda kimsenin ölmediğini açıkladı.
Televizyon yine dünkü polisle göstericiler arasındaki çatışmalarda 13 kişinin öldüğü haberini verdi. Daha sonra da bu sayıyı 10’a indirdi. Açıklanan yaralı sayısı ise 100’den fazla.
İran devlet televizyonu polisle çatışmaya giren göstericileri de “terörist gruplar” olarak tanımlandı.
Fars haber ajansı, başkent Tahran’da dün geceki olaylar sırasında güvenlik güçlerine ve halka rastgele ateş açan saldırganların yakalandığını bildirdi.
Resmi kaynaklar, “korsan gösterilerin ilk üç gününde meydana gelen olaylarda 8 kişinin hayatını kaybettiğini” teyit etmişti.
Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, dünkü açıklamasında seçim sonrası çıkan olaylarda 400 polisin yaralandığını, ayrıca 700 bina, 300 banka, 300 özel araç ile 300 iş yerinin tahrip edildiğini söylemişti.
Resmi olmayan açıklamalara göre protestoların 7. gününde bazı hastane yetkilileri 150 kişinin öldüğünü ifade ediyor.
Gösterilerde kamu malına milyonlarca dolarlık zarar verildiği de belirtildi.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİ YAKINLARI GÖZALTINDA
İran’da seçim sonrası yaşanan gerginliklerde rolü olduğu gerekçesiyle Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin bazı yakınlarının gözaltına alındığı belirtildi.
Fars Haber Ajansı, seçim sonuçlarına itiraz için yapılan izinsiz gösterilerin organize edilmesindeki rollerinden dolayı, aralarında Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin de bulunduğu 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
İran’da 12 Hazirandaki cumhurbaşkanı seçiminde Rafsancani’nin yakınlarının, adaylardan Mir Hüseyin Musavi’yi desteklediği basında yer almıştı.
Dün taraftarlarına seslenen Musavi, “Şehitliğe hazırım, yoluma devam edeceğim” dedi. Musavi, “Eğer tutuklanırsam, genel greve gidin” çağrısında da bulundu.
İran ise olaylarla ilgili özellikle Batı’yı suçlamayı sürdürüyor. Son olarak İran Dışişleri Bakanlığı, BBC ve Amerika’nın Sesi Radyosu’nu “tahrikçilerin komuta merkezi olarak” nitelendirildi.
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İngiltere’yi “içişlerine karışmak”la, Fransa’yı ise “hain ve adil olmayan yaklaşımlara sahip olmak”la suçladıPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.