Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İran`da çatışmalar yeniden başladı: 20 ölü

İran`da çatışmalar yeniden başladı: 20 ölü

20 Haziran 2009
İran`da tartışmalı seçim sonuçlarının ardından Tahran`da sokak çatışmaları devam ediyor. İran İslam devriminin kurucusu Humeyni`nin mezarı yanında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.

TAHRAN`DA GERİLİMLİ SAATLER

Fars Haber Ajansı, üzerindeki bombayla Humeyni`nin mezarının bulunduğu kapalı alana girmek isteyen saldırganın patlamada öldüğünü duyurdu. Olayda 2 kişinin de yaralandığını duyurdu. İran`ın başkenti Tahran`da bugün yapılması öngörülen protesto gösterileri de, hükümetin uyarılarına rağmen başladı. 

PARTİ BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad`ın seçimlerdeki en güçlü rakibi Mir Hüseyin Musevi yanlısı 3 bin gösterici, Tahran`ın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenliyor. Polis göstericileri dağıtmak için havaya ateş açıyor. Musevi taraftarlarının Ahmedinejad`ın parti binalarından birini ateşe verdiği belirtildi.

Toplanma mekanı olarak duyurulan İnkılab Meydanı`nda itfaiye araçlarının yerlerini aldığı, çevik kuvvet ekiplerinin Tahran Üniversitesi`nin etrafını çevirdiği belirtildi.

Görgü tanıkları, polisin, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak, toplanan yaklaşık 3 bin protestocuyu dağıtmaya çalıştığını bildirdi.  Göstericilerin “Diktatöre Ölüm” “Diktatörlüğe Son” sloganları attığı  kaydedildi.

TAHRAN`DA GERİLİMLİ SAATLER

Bir görgü tanığı, Reuters`a verdiği bilgide, Mir Hüseyin Musevi`nin, Tahran`ın güneybatısındaki Ceyhun semtinde yandaşlarına hitabederken, yetkililerce tutuklanması durumunda ülke çapında grev yapılmasını istediğini söyledi.

Mir Hüseyin Musevi,
İran Anayasayı Koruyucular Konseyi`ne yazdığı mektupta, seçimin iptal edilmesini isteyerek, seçim hilelerinin aylar öncesinden planlandığını savundu. Musevi`nin internet sitesinde yayınlanan mektupta, “Bu sinir bozucu önlemler (seçim hileleri) seçimden aylar öncesinde planlandı. Tüm bu ihlalleri gözönüne alarak seçim geçersiz kılınmalıdır” denildi.

Musevi, bugün yandaşlarına yönelik yaptığı konuşmada, şehitliğe hazır olduğunu söyledi. Musevi`ye yakın bir kaynak, Reuters`a yaptığı açıklamada, “Tahran`ın güneybatısındaki konuşmada Musevi, şehitliğe hazır olduğunu ve yolunda yürümeye devam edeceğini söyledi” dedi.

İNTİHAR SALDIRISI

İran`da bugün İran İslam devriminin kurucusu Humeyni`nin mezarı yanında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti. Fars Haber Ajansı, üzerindeki bombayla Humeyni`nin mezarının bulunduğu kapalı alana girmek isteyen saldırganın patlamada öldüğünü duyurdu. Olayda 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

PARTİ BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Tahran`da bugün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad`ın seçimlerdeki en güçlü rakibi Mir Hüseyin Musevi yanlısı 3 bin göstericikentin değişik bölgelerinde protesto gösternileri düzenledi. Polis göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Gösterilerde Musevi taraftarları Ahmedinejad`ın parti binalarından birini ateşe verdi.

Toplanma mekanı olarak duyurulan İnkılab Meydanı`nda itfaiye araçlarının yerlerini aldığı, çevik kuvvet ekiplerinin Tahran Üniversitesi`nin etrafını çevirdiği belirtildi. Görgü tanıkları, polisin, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak, toplanan yaklaşık 3 bin protestocuyu dağıtmaya çalıştığını bildirdi.  Göstericilerin “Diktatöre Ölüm” “Diktatörlüğe Son” sloganları attığı  kaydedildi.

FRANSA`DA GÖSTERİ

Bu arada sürgündeki bir İranlı muhalif grup, Paris yakınlarında onbinlerce kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenledi. İran Ulusal Direniş Konseyi`nin düzenlediği protesto gösterisi için Almanya, Belçika ve Hollanda`dan da otobüslerle çok sayıda kişi geldi. Gösteriyi düzenleyenler, gösterinin yapıldığı Villepinte bölgesine 90 bin kişinin geldiğini söylediler.

400 POLİS YARALANDI

İran Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, seçim sonuçlarına itiraz için yapılan gösterilerin neden olduğu maddi ve manevi zararlar hakkında bilgi verdi. Sonuçların ilanından bugüne dek 400 polisin yaralandığını belirten Radan, ayrıca 700 bina, 300 banka, 300 özel araç ile 300 işyerinin tahrip edildiğini söyledi.

Radan, izinsiz gösterilerin halkın günlük yaşamını olumsuz etkilediğini ve şu ana dek 10 bin şikayet aldıklarını bildirdi.

Tahran Acil Servisi de son 1 haftaki olaylarda yaralananların hastanelere nakledilmesinde 50 ambülansın görev yaptığını açıkladı.

İran Devlet Televizyonu, korsan gösterilerin ilk 3 gününde meydana gelen olaylarda 8 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Seçim sonuçlarına itiraz için pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri onbinlerce kişinin katıldığı “sessiz protesto” eylemi ve yürüyüşünde herhangi bir gerginlik çıkmamıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimini yitiren Mir Hüseyin Musevi`nin seçim ofisi, seçimlerin ilanından sonraki ilk 3 günde korsan gösteri yaparak can ve mal kaybına neden olan kişi ve gruplarla bir ilgisi olmadığını açıklamış, yaşamlarını yitirenlerin anısına yas ilan etmişti.

Bu arada bugün yapılması planlanan gösterinin iptalinden haberdar olmayan bir grubun İnkılab Alanı`nda toplandığı bildirildi. İran Devlet Televizyonu, polisin uyarısına karşın izinsiz gösteriyi sürdürmek isteyenlerin gözaltına alınmalarıyla ilgili görüntülerini yayımladı.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.