Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1815
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8460
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İRAN`DAN İSRAİL`E REST

İran`dan İsrail`e ağır rest

21 Nisan 2009
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, son zamanlarda yine sık sık gündeme gelen İran`a karşı olası bir İsrail saldırısının nelere gebe olduğunu açıkladı. Larikani "İsrail saldırısına cevabımız tahminlerin ötesinde olacak. Dünya genelindeki analist ve uzmanlar bile, olası bir İsrail saldırısına İran`ın cevabının ne olacağı konusunda bir değerlendirme yapamıyor" dedi.

Laricani, Tahran`da düzenlenen Filistin konulu uluslararası bir konferansta yaptığı konuşmada, “İsrail`in Lübnan ve Filistin`de işlediği savaş suçları ile İran`a yönelik askeri saldırı tehditlerini” değerlendirdi.

“Siyonistlerin ismi tarihe işgal, kuşatma, devlet terörü, ırkçılık, katliam, soykırım, hapsetme, yıkım, yasak silahları kullanma olarak geçmiştir” diyen Laricani, “mazlumların haklarını korumakla görevli uluslararası kurum ve kuruluşların İsrail`in suçları karşısında sessiz kaldığını” savundu.

"İsrail`in uluslararası mahkemede yargılanmasını ABD engelledi"

Birçok çatışmanın temelinde İsrail`in olduğunu öne süren Laricani, “33 ve 22 gün savaşlarında işlediği insanlık suçlarından dolayı İsrail`in uluslararası mahkemede yargılanmasının ABD tarafından engellediğini” belirtti.

İsrail`in, nükleer enerji programından dolayı İran`ı “askeri saldırı” ile tehdit ettiğini kaydeden Laricani, “BM Güvenlik Konseyi, İran`ı apaçık sözlerle tehdit eden bu rejime karşı niçin harekete geçmiyor” diye sordu.

"İsrail saldırısına cevabımız tahminlerin ötesinde olacak"

Laricani, “Bölge ve dünya genelindeki analist ve uzmanlardan, olası bir İsrail saldırısına İran`ın cevabının ne olacağı konusunda bir değerlendirme duymuş değiliz. Ancak şunu bilsinler ki, yanlış hesap yapmaları halinde öyle cevap vereceğiz ki uyku onlara haram olacak. İsrail saldırısına cevabımız tahminlerin ötesinde olacak” ifadesini kullandı.

İsrailli üst düzey yetkililerin, "nükleer enerji faaliyetlerini durdurmaması halinde İran`a karşı askeri saldırı seçeneğinin masada olduğu" yönündeki ifadeleri, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres`in geçen haftaki açıklamasıyla farklı bir boyut kazanmıştı.

Peres, İsrail`in saldırı planlarını yalanlamıştı

Nükleer enerji programından dolayı İran`a saldırma gibi bir planları olmadığını söyleyen Peres, bu yöndeki spekülasyonları yalanlamıştı. Peres, İran`a muhtemel bir saldırıya ilişkin tüm konuşulanları "saçmalık" olarak değerlendirmiş ve İran için çözümün askeri olmadığını belirtmişti.

"İsrail ordusunun İran`a saldırı için emir beklediği" haberi

Peres`in açıklamalarından kısa süre sonra da İsrail ordusunun, İran`a saldırı için hükümetten emir beklediği haberleri basına yansımıştı. İngiliz The Times gazetesinde, İsrail ordusunun, yeni hükümetin emir vermesi durumunda İran`ın nükleer tesislerine geniş çaplı hava taarruzu başlatma hazırlığı içinde bulunduğu iddia edilmişti.

İsrail ordusundan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, "İsrail, ordusuna yeşil ışık yakıldığında, İran`ı birkaç gün, hatta birkaç saat içinde vurabileceğinden emin olmak istiyor. Bu olasılığa her düzeyde hazırlanıyor. İran`a tehdidin sadece sözlü olmadığı mesajını vermek istiyor" demişti


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.