Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İRLANDA TAKIMINDA NİYE AY YILDIZ VAR

İrlanda takımında niye ay yıldız var

23 Mart 2010

Türkiye`yi resmen ziyaret eden ilk İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, İrlanda`nın Türkiye`nin AB`ye tam üyeliğini hep desteklediğini söyledi. İlişkilerin derinliğini anlatırken sık sık tarihten hatırlatma yapan konuk Cumhurbaşkanı, İrlanda`nın Drogheda takımının ay-yıldızlı amblemini de anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuk Cumhurbaşkanı, Çankaya Köşkü`ndeki görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara`nın nüfusunun bütün İrlanda`nın nüfusuna denk olduğuna dikkat çeken McAleese, "Avrupa`nın iki ucunda bulunun ülkeler olarak coğrafi anlamda aramızda mesafeler olabilir ama buna rağmen aramızda kökleri geçmişe dayanan ve güçlü bir bağ da var" dedi.

McAleese, 1 milyon İrlandalının hayatını kaybettiği Büyük Açlık döneminde (1847) Osmanlı padişahının içi gıda dolu üç gemisini Drogheda`daki limanlarına ulaştırdığını anlattı.

McAleese, "İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki Cumartesi günü eğer Drogheda`yı ziyaret edecek olursanız Türk milli takımının sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz" dedi.

AB süreci "Tecrübelerimizden de biliyoruz ki AB`ye üye olmak çok zorlu bir süreç, kolay olmayacağını biliyoruz ama sizler için en iyisini diliyoruz" diyen McAleese, bu sürecin uğruna mücadele etmeye değecek bir vizyon olduğunu bildirdi.

Anzak üniformasıyla ölen İrlandalılar

McAleese, pek çok İrlandalının İngiliz imparatorluğu altında Anzak üniformasıyla hayatını kaybettiğini de hatırlattı ve "Bizler buraya bu süreci hatırlamak için geliyoruz ama Atatürk`ün söylediği gibi hatırlamak için geliyoruz. Burada yatan bütün askerlerin hepsi bizim oğullarımızdır, onların hepsinin anısını hatırlamamız ve gündeme getirmemiz gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, savaşa ve savaş kurbanlarına karşı nasıl bir tutum takınmamız gerektiğini hepimize öğretmiştir. Çanakkale Savaşı bizim açımızdan bir dönüm noktası oldu, özgürlüğümüzü kazanmak ve bu bilinci edinmek adına" dedi.

Çanakkale ve Gelibolu ziyaretlerinin bu sürecin bir parçası olduğunu belirten McAleese, "Ümit ediyoruz ki, bu sürecin neticesinde, bize kendilerini uzak ve yabancı hissedenlerle yakınlaşma fırsatı bulabileceğiz. Böylece çocuklarımız ve torunlarımız tarihteki hataları yenilemeyecekler" dedi.

Ermeni iddiaları

McAleese, Ermeni iddialarına yönelik ülkesinin tutumunun sorulması üzerine, "Her şeyin ötesinde bu gezegende yaşayan bütün diğer halklardan daha fazla İrlandalılar tarihteki anılarımızın parçalanmasının ne demek oluğunu bilirler. İnsanlar tarihte gerçekleşen olaylara karşı farklı görüşler dile getirebilmektedirler. Dolayısıyla İrlanda bunu bilen bir ülke olarak, bu tip tartışmaların dışında kalması gerektiğini bilen temel ülkelerden biridir" dedi.

Gül`den teşekkür Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, `Siyasi olarak daima işbirliği içerisinde olmuşuzdur. İrlanda ile Türkiye arasındaki ticaret de güçlü bir şekilde artmaktadır. Aramızdaki dostluk hem tarihin derinliklerine hem Birinci Dünya Savaşı`na, Çanakkale`ye kadar uzanmaktadır. Çanakkale Savaşı`ndan sonra, o zaman Atatürk`ün dediği gibi, savaşanlar ve orada hayatını kaybedenler artık bizlerin emaneti olmuştur. O açıdan İrlandalı askerler, hayatını kaybedenler de bizim emanetimizdedirler. İki ülke arasında her bakımdan ilişkilerimizi geliştirmeye önem veriyoruz. AB sürecinde İrlanda Türkiye`ye güçlü bir şekilde destek vermektedir. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı`na teşekkür ediyorum" dedi.

İrlanda Osmanlı`yı böyle anıyor

26 Mart 2010

İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese`nin Türkiye`ye yaptığı ziyaret, iki ülke arasında 19`uncu yüzyıl ortalarına uzanan tarihi bağları yeniden gündeme getirdi. Sultan Abdülmecit`in büyük bir açlık felaketiyle karşı karşıya kalan İrlanda`ya 1847 yılında gönderdiği ve iki ülke arasındaki güçlü bağların bir nişanesi olarak hatırlanan yardıma ilişkin araştırmalar, önemli belgelerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamıştı.

Türkiye`nin Dublin Büyükelçiliği`nin girişimi üzerine, 1993 yılında Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan arşiv taraması sonucunda, 1847 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından o dönemde İngiliz idaresi altında bulunan İrlanda`ya 1000 poundluk para yardımı yapıldığını gösteren belgelere ulaşılmıştı.

Fotokopileri Dublin`deki Milli Kütüphaneye ve Drogheda Belediyesi`ne zamanında iletilen bu belgeler arasında, Abdülmecit tarafından yapılan para yardımına İrlanda halkının duyduğu şükran ve minnet sözlerini içeren, İrlanda mahalli makam ve ileri gelenlerince imzalanmış bir mektup da yer alıyordu.

Bununla birlikte, Osmanlı Devleti`nin İrlanda halkına yardım amacıyla buğday ve gıda yüklü beş gemi gönderdiği ve zor koşullar altında İrlanda`ya ulaşan gemilerin yüklerini Drogheda Limanı`na boşalttıklarına ilişkin herhangi bir belgeye ulaşılamamıştı.

Başkent Dublin`e 70 kilometre mesafede bulunan, İrlanda`nın en eski şehirlerinden Drogheda`da, yardımı getiren Osmanlı gemicilerinin kaldıkları rivayet edilen ve günümüzde otel olarak kullanılan binanın (Westcourt Hotel) dış cephesinde bir şükran plaketi yer alıyor.

"Büyük açlık döneminde Türk halkının kederli İrlanda halkına yaptığı alicenaplığın hatırasına" ifadesinin yer aldığı siyah granit plaketin, binaya, şehrin kuruluşunun 800`üncü, büyük kıtlığın 150`inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, 2 Mayıs 1995 tarihinde yapılan geniş katılımlı bir törenle asıldığı biliniyor.

Drogheda şehrinin ambleminde yer alan "ay-yıldız"ın Osmanlı Devleti`nin yaptığı yardımla bağlantısı bulunduğuna dair inanışın ise belgelenmemiş olduğu ve Droghedalı yetkililerce doğrulanmadığı belirtiliyor.

Geçmişte yapılan görüşmelerde Drogheda Müzesi yöneticilerinin, şehrin ambleminin 800 yıldır "ay-yıldız" olduğunu belirttikleri ve müzede bulunan, İngiliz Kralı II. William`a ait kılıcın üzerindeki "ay-yıldız" motifini de bunun kanıtı olarak gösterdiği ifade ediliyor.

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.