Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
IRMAKLARIMIZ YEŞİL KALSIN

IRMAKLARIMIZ YEŞİL KALSIN

 

 

 Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, nehir, çay ve derelerin kirlenmeye başladığını, bu kirliliğin canlı hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirterek bu konuda bir meclis araştırması yapılmasını istedi. Yeşilırmak nehrinin kirliliğini örnek gösteren DOĞRU, araştırma önergesinde şunları belirtti.

 

Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi suların giderek kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.

 

Deniz ve nehirlerde kirliliğini oluşturan faktörlerin başında lağım suları ile sanayi atıkları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, katı sanayi atıkları ve ev atıkları da önemli yer tutmaktadır. Bunlar su kenarlarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Su kaynaklarında başlayan bu kirlilik denizlerde sona ermektedir. Bu yüzden nehir, göl ve denizlerimizde canlı nesli giderek azalmaktadır.

 

Su kirliğine bir etmen de hava şartlarıdır.

 

Evler, işyerleri, sanayi bacaları ile motorlu kara, deniz ve hava araçlarından çıkan gaz atıkları havanın bileşimini değiştirmektedir. Bu yollarla havaya karışan gazların yağmur, bulut, kar gibi ıslak ya da yarı ıslak maddelerle karışmaları sonucunda asit yağmurları oluşmaktadır. Asit yağmurları ise orman alanları vb. gibi yeşil alanları yok etmekte, diğer taraftan da suları kirletmektedir.

 

Karadeniz’ de doğan ve İç Anadolu bölgesini de dolaşarak Karadeniz’e dökülen Yeşilırmak nehri, çeşitli etmenlere kirlenmekte, buna bağlı olarak başta balık ölümleri olmak üzere ekolojik  felaketler yaşanmaktadır.

 

  Nehirden alınan sulama suyunun kullanıldığı yerlerde ayrıca bitki örtüsü de bozulmaktadır.

 

Tarımsal alanda özellikle sebze ve pirinç tarımı başta olmak üzere ürünlerin gelişimi bozulmakta, çiftçilerimiz büyük zarar görmektedir.

 

Son olarak geçen hafta Sakarya Nehrinde da aynı yönde balık ölümleri ile karşılaşılmıştır. Binlerce balık oksijensiz kalmış, ağır maden artıkları etkisiyle zehirlenerek ölmüştür.

 

Ülkemizdeki nehirler ile onu besleyen dere ve çaylara gerek çevresel, gerekse diğer faktörler sonucunda yapılan olumsuz katkılar nedeniyle, yakın gelecekte suyun kullanımı hiç mümkün olmayacaktır.

 

Konunun bir kez de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılması, Yeşilırmak nehrinin daha temiz olmasına, haliyle temiz bir çevre ve canlılara yaşanabilir bir ortam sağlanması için katkı sağlayacaktır.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.