Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İSLAM ÜLKELERİNDEN KKTC`YE DARBE
İslam ülkelerinden KKTC`ye darbe
hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER 26 Şubat 2010
 
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi`nin çoğunluğu Müslüman olmak üzere beş ülkede büyükelçilik açmaya hazırlanıyor.
Anadolu Ajansı`nın Rum basınına dayandırdığı haberinde, Güney Kıbrıs hükümeti, bu yıl Umman ve Slovakya`da büyükelçilik açmayı planlıyor. 2011 yılında Kuveyt ve Kazakistan`da, 2012 yılında ise Kanada`da büyükelçilik açılması programlanıyor. Rum yönetimi, 2009 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Endonezya, Küba, Brezilya ve Bulgaristan`da olmak üzere 6 büyükelçilik açmıştı.
Rum basınında, Rum Dışişleri Bakanlığının, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği üyesi ülkelerle ilişkilerin pekiştirilmesi politikası çerçevesinde, Arap ülkelerindeki ve diğer Müslüman ülkelerdeki diplomatik faaliyetlerin hayata geçirilmesine önem verdiği değerlendirmesi yapıldı. Rum yönetiminin bu planları, gerçekleşmesi durumunda KKTC`nin uluslararası alanda tanınması çabalarına da ağır bir darbe vurmuş olacak. Çünkü, 2004 yılında Annan Planı`nın reddedilmesinin ardından başta İKÖ olmak üzere uluslararası kuruluşlara KKTC`nin üye olması girişimleri başlatılmıştı. Ancak gerek Türkiye gerekse de KKTC bu girişimlerden aradıklarını bulamadı. Şu ana kadar KKTC`yi üyeliğe kabul eden bir örgüt olmadığı gibi Türkiye dışında tanıyan bir ülke de bulunmuyor. Rum yönetiminin bu planlarını gerçekleştirmesi halinde bu, yaklaşık 30 yıldır süregelen Kıbrıs sorununun çözümü için attığı bütün adımlara rağmen KKTC`nin uluslararası alanda tanınma girişimleri de giderek zora girdiğinin önemli bir diğer işareti olacak.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.