Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İŞSİZLİK İNSANLARI ÇILDIRTIYOR-Dr.Reşat DOĞRU-

İŞSİZLİK İNSANLARI ÇILDIRTIYOR

 

Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU ülkemizde işsizliğin dayanılmaz noktalara geldiğini bildirdi. DOĞRU, açıklamalarını şöyle sürdürdü.

 

Ülkemizde yatırım, üretim istihdam konusu en önemli problem olarak karşımızda durmaktadır. Geçtiğimiz hafta TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), imalat sanayi kullanım oranlarının geçen yıllara göre çok düştüğünü açıkladı. Önümüzdeki günlerde de, resmi işsizlik rakamları açıklanacak.

AKP iktidar dönemi olan 2002-2009 yılları arasında ekonomide ciddi hiçbir gelişme olmamıştır. Buna bağlı olarak da istihdam sıkıntısı ve işsizlik oranları devamlı artarak günümüze kadar gelmiştir.

Açıklanan istatistiklere göre, %53 oranında iç, %31.2 oranında da dış pazarda talep yetersizliği oluşmuştur. Yani ülkemizde insanlar acil ihtiyaçları dışında hiçbir şey alamıyorlar. Bu da çarşı ve pazarda esnafın durumunu gittikçe kötüleştiriyor. Bu durumdan esnaf çok büyük bir tepki içindedir. Esnafın bu sesi neden duyulmuyor?

Çiftçi ve köylüler de aynı tepkiyi gün geçtikçe artarak gösteriyorlar. Köylü, çiftçi üretemez, tarlasını ekemez konuma gelmiştir. Tokat ili gibi, geçimini tarımla sağlayan diğer illerde de, çiftçiler tarlasını boş bırakmış, ekim dikim yapamaz bir halde yaşamaktadırlar.

         Çiftçiler tarlasını, köyünü bırakıp büyük şehirlere göç etmektedir. Bu göç de büyük şehirlerde, büyük sıkıntılara sebep olmakta, toplumsal şiddet olayları ile karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’ da IMF toplantılarını protesto eden gençler, delirmiş bir şekilde önlerine gelen araba, ev, dükkân dâhil her şeye saldırmışlardır.

         Toplumda gittikçe artan cinnet hali ile karşı karşıyayız. Gün geçmiyor ki işadamları, gençler intihar girişiminde bulunmasınlar. Toplum sürekli bir şekilde psikolojik bunalıma doğru sürükleniyor.

         Kentlerde işsizlik seviyesi, tahammül edilemeyecek konuma gelmiştir. %18.3 ‘ün üzerinde kentsel işsizlik vardır. Gençlerde bu oran, açıklananın çok çok üzerinde olup %28.9’lara kadar yükselmiştir. Bu durum ciddi olarak tahlil edilmelidir.

 

         Ülkemizin en önemli probleminin, artık işsizlik olduğu hükümet tarafından görülmelidir. İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Van, Erzurum ve Diyarbakır’ı içine alan 23 ilde yapılan anket çok önemlidir. Bu ankette 2150 kişi ile yüz yüze görüşülmüş %29’u ülkemizin en önemli sorununun işsizlik olduğunu ifade etmiştir.

         İşte bu yönlü düşünülününce AKP hükümetinin her şeyi bir yana bırakıp, acil olarak ülkemizdeki yatırım, üretim ve istihdam konusunda ciddi önlemler alması gerekmektedir.

         Suni gündemler insanlarımızı artık çok rahatsız ediyor. Yedi yıllık tek başına AKP iktidarını, artık insanlar sorgulamak durumundadır. Bundan dolayı da halk, işsizlik açılımının ne zaman yapılacağını heyecanla beklemektedir.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.