Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
JİRNOVSKİ:TÜRKLERLE BOŞ YERE SAVAŞMIŞIZ
`Türklerle boş yere savaşmışız...`
Jirinovski, tarihte yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.
Rusya aşırı sağ Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, tarihte yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması, 1709 yılında İsveç Krallığı`na karşı elde edilen Poltava zaferinin 300. yıl dönümünü kutladı. Rus vekiller Çar Deli Petro`nun savaş başarısını övdüler. Toplantıda konuşan Rus milletvekilleri Poltava zaferi ile ilgili özel kararnamenin kabul edilmesini istediler.

Kürsüye çıkan Duma Başkan yardımcısı ünlü siyasetçi Jirinovski, tam tersine bir konuşma yaparak Rusya`nın tarih boyu savaştığı ülkelerle boşuna mücadele ettiğini iddia etti. Özellikle Türk-Rus savaşlarını örnek veren Jirinovski, "Türklerle tüm savaşları boşuna yaptık. Balkanlarda Türklerle niye savaşa girdik ki? Balkanlara girmeye ve orasını kurtarmaya hiç gerek yoktu. Balkanlardaki savaşı kim için yaptık? Balkan halkları İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar`la birlikte bize saldırsınlar diye mi yaptık? Ne yani, Alman ordularında Balkan haklarından oluşan askeri birlikler yok muydu? Biz onları Türkler`den kurtardık. Onlar ise 1941 yılında bize saldırdı." dedi.

TÜRKİYE İLE SAVAŞLARI YABANCI DEVLETLER KIŞKIRTTI

Türkiye ile savaşlarda yabancıların oyununa gelindiğini savunan Jirinovski, "İngiltere Çar Birinci Pavel`in öldürülmesini organize ederek ülkede darbe yaptırdı. İngiltere daha önce de Deli Petro`yu Türklerle karşı kışkırtıyordu. Biz Türklerle 30 kez savaştık. Peki neden? Türkler ki Moskova`ya değil, kuzeye doğru hareket ediyordu. Tükler Viyana`ya, Roma`ya ve Paris`e doğru hareket ediyordu. Bırak gitsinler oralara! Bırak Batılı ülkelerin askerleri kanı dökülsün. Ben bu tarihi konuları idrak etmenizi istiyorum." diye konuştu.

Jirinovski, Çarlık Rusyası`nın İsveç`e karşı savaşmasına da gerek olmadığını savundu. Rus politikacısı, "Poltava çatışmasına ne gerek vardı? İsveç o dönem Rusya`yı tehdit etmiyordu. Rus tarihiyle ilgili yanlış bilgilerde bulunmayınız. İsveç güneye doğru hareket ediyordu.Birinci Dünya savaşına da katılmamalıydık. Son Afgansitan savaşına da boşuna girdik." dedi.
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.