Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK BAŞARI

Kanser tedavisinde büyük başarı


ANKARA AA
İbn-i Sina Hastanesi’nde yeni yöntemle tedavi uygulanan Kenan Soylu, “Tekrar yaşama umudum doğdu” dedi.

Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi, karaciğere yayılmış ve cerrahi operasyonla alınamayacak durumdaki tümörlere karşı ‘radyonüklit’ yöntemiyle tedavide, Avrupa’da referans merkezi olarak kabul edildi

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, kanser tedavisinde bir başarıya imza attı. Cerrahi ya da kemoterapi gibi yöntemlerle sonuç alınamayacak ve karaciğere yayılmış (metastaz) durumdaki tümörlerin zamanla küçülmesini sağlayan “radyonüklit” tedavisinin uygulandığı hastane Avrupa’da “Referans Merkezi” kabul edildi.
Karaciğer kanserinde “radyonüklit” tedavisi, anjiyo eşliğinde yapılıyor. İlk olarak karaciğer atardamarına katater yardımıyla girilerek, tümörlerin büyüklüğü, sayısı ve kanlanması belirleniyor. Ardından, tümörün beslendiği ana damar tespit ediliyor.
Tümörün büyüklüğüne bağlı olarak dozu ayarlanan Ytrium (Y-90) radyoaktif maddesi açılan damardan veriliyor. Tümör dokularının bu maddeyi tutmasıyla, kitle zaman içerisinde küçülüyor ve kayboluyor. Bölgesel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık bir saat sürüyor.

Türkiye’deki ikinci merkez
Alanında uzman radyoloji, cerrahi, nükleer tıp ve onkoloji uzmanlarının bulunduğu bir heyet tarafından yapılan operasyon, Türkiye’de ilk defa Nisan 2008’de GATA’da uygulandı. Ardından aynı ay içinde İbn-i Sina Hastanesi’nde başarıyla gerçekleştirildi. Operasyonu yapan heyetin başkanı AÜ Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sadık Bilgiç, şunları söyledi:
“Radyonüklit tedavi yönteminin uygulanması, bağırsak, meme gibi çeşitli kanser tümörlerinin karaciğere metastaz yapması, karaciğerdeki tümörün yerinin cerrahi müdahale açısından risk taşıması, tümörün büyüklüğü ve yayıldığı alanın riskli olması, hastanın ömrünü uzatmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak diğer yöntemlerin sınırlı kalması halinde doğru olacaktır.”

‘Ülkemiz adına gururluyuz’
Bugüne kadar 30’dan fazla hastaya uygulanan tedavi sonuçlarının “yüz güldürücü” olduğunu söyleyen Prof. Bilgiç, “Özellikle nöroendokrin ve intestinal tümörlerin karaciğere yapmış olduğu metastazların tedavisinde ekibimizin başarıları Avrupa’da takdirle karşılandı. Başarımız, tüm Türk hekimlerinin başarısıdır. Ülkemiz adına gururluyuz” dedi.
Tedavinin Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yer aldığını da vurgulayan Bilgiç, “Tedavi bedeli, artık devlet tarafından karşılanıyor” diye konuştu.

‘Tekrar yaşama umudum doğdu’
İbn-i Sina Hastanesi’nde “radyonüklit” yöntemiyle tedavi olan ilk hasta Kenan Soylu (41), “Tekrar yaşama umudum doğdu, şu an gayet sağlıklıyım. Altı ay önce ameliyat olmuştum. Her istediğimi yapabiliyorum. Artık sağlıklı biriyim. Yaşamak çok güzel, değerini bilmek lazım” dediPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.