Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KARDEŞ KAVGASI DURDURULMALIDIR

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

          Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU son günlerde meydana gelen Kırgızistan’ da ki olaylarla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Sayın DOĞRU yapmış olduğu basın açıklamasında durumun önemini belirtti ve şunları söyledi.

 

         “ Kırgızistan da çıkan son olaylarla ilgilidir. Olaylar gün geçtikçe artmakta Özbekler ve Kırgızlar birbirlerini öldürmektedirler. Coğrafyasının küçüklüğü ve nüfusunun azlığı dolayısıyla dikkate alınmayan ancak jeo-stratejik konumu dolayısıyla dikkat çeken Kırgızistan yeraltı ve yer üstü zenginlikleri kısıtlı olan bir ülkedir. Burada çoğunluk Kırgızlar olmak üzere Özbekler ve Ruslar dâhil çeşitli gruplar yaşamaktadır.

        

         Bu nedenle Orta Asya’nın önemli ülkelerinden biri olan Kırgızistan’ın Celalabat ve Oş bölgesinde çok önemli olaylar olmaktadır. İki kardeş Türk soylu insanlar acımasızca birbirlerini katletmekte ve yüzlerce ölü ve binlerce yaralı olmaktadır.

        

         11 Hazirandan beridir can ve mal güvenliği olmayan bölge insanları kendi kaderleriyle baş başadır. Dünya buna duyarsız kalmaktadır. Türkiye çok aktif inisiyatif almalı, olaylar durdurulmalıdır. Aynı milletin insanlarını kimler hangi gerekçeyle birbirlerine düşman etmiş ve bu olaylara sebep olmuştur.

 

         Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla beraber ülkemizde ve Türk dünyasında büyük heyecan yaşanmıştı. Ancak yüce milletimizin heyecanı ve sevinci uzun sürmemiştir. Komşu devletler başta olmak üzere emperyalist ülkeler, buralardaki kaynakları sömürmek, ele geçirmek için büyük gayret sarf etmektedirler.

 

         Ayrıca, bu ülkede, çok geniş ve büyük su kaynakları vardır. Önümüzdeki yıllarda, su ile ilgili çok önemli gelişmelerin olacağı düşünülürse ülkenin stratejik önemi bir kez daha artmaktadır.

 

         Bunun sonucunda birlik içinde adil bir çalışma ve yaşama olması gerekirken, düşmanlık körüklenmektedir. Bu olaylar karşısında Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Sadece o bölgelere uçaklar gönderip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, ülkemize taşımak bizim görevimiz olmamalıdır. Buralara da Gazze’ye, Filistin’e yapılanlar gibi ilgi göstermeliyiz. Dünya’ya buranın önemini anlatmalı, Kızılay başta olmak üzere her türlü yardımı yapmaya gayret göstermeliyiz.

 

         Hükümet bu bölgelere karşı yürüttüğü politikayı değiştirmeli, aktif bir politikaya geçmelidir. Bu talihsiz çatışmalar derhal tüm dünya’yı ayağa kaldırılarak durdurulmalıdır. Yardıma muhtaç insanlar sadece Gazzeliler ve Filistinliler değildir. Buralardaki din kardeşlerimiz, soydaşlarımız da yardım beklemektedir. İç çatışma insanlık trajedisidir.

        

         Türkiye kardeş, soydaş ülke olarak devlet ve STK’larla beraber buralara el uzatmalı ve de geç kalınmamalıdır.  Hiçbir karşılık beklemeden yardım edilmelidir. Ülkenin bağımsızlığı her türlü şartlara, rağmen devamı sağlanmalıdır.  Bizim için bağımsızlık Türk devletleri için en önemli isteğimiz ve dileğimiz olmalıdır.

 

 

                                                                                                     Dr.Reşat DOĞRU

                                                                                Tokat Milletvekili

 

 

 

 

 

 

KARDEŞ KAVGASI DURDURULMALIDIR

 

 

         Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU Orta Asya’da körüklenmeye başlayan kardeş kavgasının biran önce durdurulması gerektiğini, bu konuda Türkiye’nin aktif rol oynaması gerektiğini belirtti. Kavganın asıl sebebinin bölge üzerinde emperyalist güçlerin hâkim olma isteği olduğunu bildiren DOĞRU, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapmış olduğu konuşmada şöyle seslendi:

 

            “Orta Asya’nın önemli ülkelerinden biri olan Kırgızistan’ın Celalabat ve Oş bölgesinde çok önemli olaylar olmaktadır. İki kardeş Türk soylu insanlar acımasızca birbirlerini katletmekte ve yüzlerce ölü ve binlerce yaralı olmaktadır.

 

         Aynı milletin insanlarını kimler hangi gerekçeyle birbirlerine düşman etmiş ve bu olaylara sebep olmuştur.

 

         Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla beraber ülkemizde ve Türk dünyasında büyük heyecan yaşanmıştır. Ancak yüce milletimizin heyecanı ve sevinci uzun sürmemiştir. Komşu devletleri başta olmak üzere emperyalist ülkeler burudaki kaynakları sömürmek, ele geçirmek için büyük gayret sarf etmektedirler.

 

         Bunun sonucunda birlik içinde adil bir çalışma ve yaşama olması gerekirken, düşmanlık körüklenmektedir. Bu olaylar karşısında Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Sadece o bölgelere uçaklar gönderip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ülkemize taşımak bizim görevimiz olmamalıdır. Buralara da Gazze’ye, Filistin’e yapılanlar gibi ilgi göstermeliyiz. Dünya’ya buranın önemini anlatmalı, Kızılay başta olmak üzere her türlü yardımı yapmaya gayret göstermeliyiz.

 

         Hükümet bu bölgelere karşı yürüttüğü politikayı değiştirmeli, aktif bir politikaya geçmelidir. Bu talihsiz çatışmalar derhal tüm dünya’yı ayağa kaldırılarak durdurulmalıdır. Yardıma muhtaç insanlar sadece Gazzeliler ve Filistinliler değildir. Buralardaki din kardeşlerimiz, soydaşlarımız da yardım beklemektedir. İç çatışma insanlık trajedisidir.

 

         11 Hazirandan beridir can ve mal güvenliği olmayan bölge insanları kendi kaderleriyle baş başadır. Türkiye çok aktif inisiyatif almalı, olaylar durdurulmalıdır.” Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.