Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KARS ÜLKÜ OCAKLARI`NDAN HACALI KATLİAMI İÇİN İMZA KAMPANYASI
Kars Ülkü Ocakları`ndan İmza Kampanyası

 

13 Mart 2010, Cumartesi      

Kars Ülkü Ocakları Hocalı katliamı faillerinin yakalanıp yargılanması ve Azerbaycan Türklerinin terk etmek zorunda kaldıkları dağlık Karabağ ve diğer bölgelerdeki evlerine geri dönebilmeleri bir imza kampanyası başlattı.Kampanya’nın amacını ‘Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan topraklarında çekilmesi’ olarak ifade eden Kars Ülkü Ocakları Başkanı Onur ERSANÇMIŞ, yaptığı basın  açıklamasında şunları söyledi:

"Büyük Türk Milleti”
Hocalı Katliamı - Karabağ Savaşı sırasında 1992 yılında, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede Azerbaycan Cumhuriyeti` nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azerbaycan Türklerinin Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olaydır.

Saldırıda ölenlerin sayısı, Azerbaycan Cumhuriyeti` nin resmî açıklamasına göre, 106`sı kadın, 83`ü çocuk olmak üzere toplam 613,bazı kaynaklara göre ise toplam 1.300 kişidir. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile  kadınlar ve çocuklar bile bundan nasibini almıştır.

Ancak Hocalı da ki, insanlık dramı uluslararası medya ve insan hakları izleme komitesi gibi saygın uluslararası insan hakları örgütleri tarafından belgelendirilmiş olmasına rağmen dünyadaki karar vericiler bu korkunç suçu tanımada yetersiz kalmakta ve Müslüman Türklere karşı çifte standart uygulamaktadı r.Hocalı’ da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunmaktadır. Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiş tir. Ardından Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile kanunları dahilinde olmayan silahlı grupların kurulmasını yasaklamış ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağlamıştır. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dahil olmak üzere silahlar toplanmış, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirilmiştir. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerbaycan Türklerine yöneltmeye başlamışlar, otobüs baskınları, yol kesme gibi terör eylemlerine kalkışmışlardır. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azerbaycan Türkü, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlanmıştır. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirilmiştir. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25–26 Şubat 1992’de Hocalı ’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilmiş tir. Rusya olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Rus ordusuna ait 366. alayın 1991’in sonbaharından beri Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan dört askerce doğrulanmıştır.

Bu nedenle, bu katliam konusunda adaleti sağlayamayanlar için Yüce Türk Milletine öncülük yapması konusunda, temel insanlık onuru ilkelerine ulaşmak, açık ve doğru bir şekilde Hocalı katliamını insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul etmeniz ve Hocalı katillerinin adalete teslim edilmelerini sağlamak konusunda çağrıda bulunuyorum. Ayrıca yaklaşık bir milyon Azerbaycanlını n şu anda ermeni işgali altında olan Dağlık Karabağ ve diğer bölgelerdeki evlerine güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönmelerinin sağlanması hususunda Türkiye’deki ve dünyadaki insan hakları örgütlerini göreve çağırıyorum. Dağlık Karabağ’a hürriyet Hocalı’ ya adalet istiyoruz.‘Ayrıca geçtiğimiz günlerde ermeni protokolünü imzalayıp Azerbaycanlı soydaşlarımıza ihanet eden AKP hükümetini de Yüce Türk milletine ve Kars halkına teşhir etmek istiyorum. Bütün dünya ve AKP hükümeti bilsin ki Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeden ve Türkiye’ye yönelik toprak-tazminat ve soykırım iddialarından vazgeçmeden DOĞU KAPI açılamaz ve Ermenilerle ilişkilerimiz normalleşemez. Bu protokolü imzalamanız bile Amerikan temsilciler meclisinden sözde soykırım yalanının geçmesine engel olamamıştır. Bu vesileyle hem Amerika hem de İsveç parlamentoları nı almış oldukları bu haksız kararlardan dolayı kınıyoruz ve lanetliyoruz.Buradan AKP hükümetine ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Eğer Türkiye’nin hükümeti ve başbakanıysanız gereğini yapınız imzaladığınız ermeni protokolünü derhal iptal ediniz. Bundan sonra Amerika ve Obama aracılığıyla gelecek olan başta Doğu Kapının açılması meselesi olmak üzere Ermeni taleplerini elinizin tersiyle reddediniz.

Biz Ülkücüler Dağlık Karabağ sorununu ve Hocalı katliamını unutmayacağız unutturmayacağı z. Çünkü kardeş Azerbaycan halkı gibi hepimiz Müslüman’ız hepimiz Türk’üz.   Bu bağlamda bütün dünya bilsin ki, Dağlık Karabağ bizim meselemizdir, Hocalı soykırımı bizim meselemizdir, bizim davamızdır. Velhasıl bir bütün olarak Azerbaycan meselesi bizim davamızıdır.

Ülkü Ocakları olarak Azerbaycan davasının sahibi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz."


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.