Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KENAN EVREN İFADEYE ÇAĞRILDI
  
 

Kenan Evren ifadeye çağrıldı...

30 Mayıs 2011 Pazartesi, 15:26
12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.
 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ``12 Eylül darbesi``yle ilgili soruşturmada, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya`ya ``şüpheli`` sıfatıyla ifadelerinin alınması için davette bulundu.

Alınan bilgiye göre, terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, Evren ve Şahinkaya`yı ayrı ayrı telefonla arayarak, ifadelerinin alınması için davet etti.

Ankara Adalet Sarayı`na sabah saatlerinde gelen Evren`in avukatı, Başsavcıvekili Görüşen ile görüşerek, müvekkilinin yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle ifadesinin Ankara`da ikamet ettiği evde alınmasını talep etti.

Söz konusu talebe ilişkin değerlendirme yapıldığı ve buna göre Evren`in ifadesinin ne şekilde alınacağının belirleneceği öğrenildi. Şahinkaya ise İstanbul`da ikamet ettiğinden, ifadesinin nasıl alınacağının kararlaştırılacağı belirtildi.

``12 Eylül darbesi``yle ilgili olarak, Evren ve Şahinkaya hakkında, ``darbe yapma`` ve ``anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme`` suçlamalarıyla soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma kapsamındaki diğer şüphelilerin ise dosyaları ayrıldı. Bu kişilerle ilgili olarak ne şekilde soruşturma yapılacağı daha sonra netleşecek.

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: -"ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME"

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 12 Eylül döneminin Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya`nın ifadeye çağrılmasının "çok önemli bir gelişme olduğunu" söyledi. Şahin, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, "Bunu çok önemli gelişme olarak değerlendiriyorum" dedi.

Zamanaşımı tartışmaları anımsatılarak, "Sonucundan bir şey bekliyor musunuz?" diye sorulması üzerine, Şahin, "Bu konuda iki farklı görüş var. Hangi görüşe göre işlem yapılır, onu hep birlikte bekleyip göreceğiz ama şu anda Mayıs ayının 30`undayız. İki gün önce 27 Mayıs 1960 ihtilalinin yıldönümü dolayısıyla bu ülkede askeri müdahalelerin ne kadar gereksiz olduğu ve Türkiye`ye neler kaybettirdiği çok konuşulmuştu. Dolayısıyla böyle bir ayda böyle bir gelişmeyi o nedenle çok dikkat çekici bulduğumu ifade ettim" diye konuştu.

TBMM Başkanı Şahin, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı`nın tutuklanması talebini değerlendirirken de bunun bir yargı süreci olduğunu, süreçle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını kaydetti. (AA


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.