Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KIBATEK 28.ULUSLARARASI EDEBİYAT ŞÖLENİ 2-5 ARALIK 2011 DE İZMİR`DE YAPILDI
 

28.ULUSLARARASI  KIBATEK EDEBİYAT ŞÖLENİ  İZMİR’DE  YAPILDI

 

(İZMİR’DE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ GÜNLERİ)

 

 

Geleneksel olarak her yıl aralık ayının ilk haftası İzmir’de gerçekleştirilen KIBATEK Uluslararası Edebiyat Şöleninin 28.si 2-5 Aralık 2011 tarihlerinde

İzmir’de yapıldı. Türkiye ile birlikte Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Romanya, Slovenya ve Yunanistan olmak üzere 16 ülkeden 50 civarında şair-yazar, çevirmen, Türkolog ve gazetecinin katıldığı şölende 2011 yılının Türkiye’de Kuzey Kıbrıs yılı olması nedeniyle ‘Kıbrıs Türk Kültürü ve Edebiyatı’ ağırlıklı bir program hazırlandı. Konak Belediyesi, KTKD(Kıbrıs Türk Kültür Derneği-Ankara), Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu, KKTC İzmir Konsolosluğu, Ege Kültür Vakfı ve Yaşar Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinliklere ayrıca 20 civarında kuruluş da kısmî destek sağladı.

    30 Kasım 2011 günü Konak Best Western Otel’de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna 28. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni’nin tanıtımı yapıldı. KKTC İzmir Konsolosu Uğur UMAR ile birlikte düzenleyici kuruluşlar adına yapılan konuşmalarda basın-yayın kuruluşlarına şölen, KIBATEK projeleri ve “2011 Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı” çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

    2 Aralık 2011 günü yurtiçi ve dışından konuklar İzmir’e geldiler ve Hotel Fuar Anemon ve Kaya Prestij Otel’e yerleştiler. Aynı günün akşamı KKTC İzmir Konsolosluğu binasında şölenin resmî açılış resepsiyonu yapıldı. Konsolos Uğur UMAR konuklara “Hoşgeldiniz” konuşmasını yaparak konuklara KKTC’yi tanıtan hediyeler ve plaketler sundu. Yurtdışından gelen konuklar yaptıkları konuşmalarda şölene katılmaktan duydukları memnuniyeti belirterek, Kıbrıs’ta Türk Dili ve Edebiyatı’na, kültürüne olan desteklerini dile getirdiler. Açılış Resepsiyonu KKTC Konsolosluğu’nun kokteyli ile sona erdi.

    3 Aralık 2011 günü KIBATEK heyeti önce Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğunu ziyaret etti. Konsolos A.Kemal BAYSAK konuklara konsolosluk çalışmaları hakkında bilgiler sundu. KIBATEK heyeti daha sonra Konak Belediyesi Mask Müzesi’ni Başkan Dr. Hakan TARTAN eşliğinde gezdi. Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’ndeki şölen programı KIBATEK Yayınları kitap sergisiyle başladı. Saat 15.00’te dans gösterisi ile program devam etti. KKTC’den Dervişe Güneyyeli KUTLU ve Kırgızistan’dan grup Jetigen’in (Asel TOKUEVA, Manzura KODIROVA, Bermet ABDIRRAŞİTOVA, Törkün KURMANBEKOVA) resitalleri ilgi ile izlendi.KKTC şairlerinden Orbay DELİCEIRMAK’ın “Türkçem” şiirinin okunmasıyla başlayan program KIBATEK Onursal Başkanı Feyyaz SAĞLAM ve KKTC şairlerinden Şirin ZAFERYILDIZI tarafından sunuldu. Şölende sırayla şu protokol konuşmaları yapıldı:

  

 Uğur UMAR (KKTC İzmir Konsolosu)

 Fevzi Ekrem TERZİ (Şair-Kerkük Milletvekili Bağdat-Irak)              

A.Kemal BAYSAK (Bosna-Hersek Fahri Konsolosu)

Azra İNMELER (Ege Kültür Vakfı Başkanı)

Ahmet GÖKSAN (Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı-Ankara)

Vahap SAVAŞAN (Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı)

Dr. Arif ALBAYRAK (Şair-Gazimağusa Milletvekili, KKTC)

Mehmet BAYRAKTAREVİÇ (Srebrenik Belediye Başkanı-Bosna Hersek)

Prof. Dr. Ali Nazım SÖZER (Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

Barbara POGACNİK (Şair-Çevirmen, Çeviri Kurumu Müdür-Slovenya)

Dr. Mevlüt KAPLAN (KIBATEK Derneği Genel Başkanı)

Dr. Hakan TARTAN (Konak Belediye Başkanı)

Protokol konuşmalarını ödül töreni takip etti. Merkezi Azerbaycan’da bulunan DGTYB’nin (Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği) KIBATEK’e ödülünü 2.Başkan Dr. Şemsettin KUZECİ, Dr. Mevlüt KAPLAN’a sundu. Yıllardır Irak Türkmen Edebiyatı’nın tanıtımı için yaptığı çalışmalar nedeniyle Feyyaz SAĞLAM’a mekezi Bağdat’ta olan Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği’nin ödülü Kerkük Milletvekili şair Fevzi Ekrem TERZİ tarafından takdim edildi. KIBATEK 2011 Uluslararası Edebiyat Ödülü ömrünü Kıbrıs Türk Kültürü ve Edebiyatı’na adayan Oğuz M. YORGANCIOĞLU’na Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan TARTAN tarafından sunuldu. Kazakistan Yazarlar Birliği adına Doç Dr.Sevil PRİYEVA tarafından KIBATEK yönetim kurulu üyelerine ve Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’a ‘Şapan’ giydirildi. Daha sonra KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleni’ne geçildi.Şu şairler sırayla şiirlerini seslendirdiler:

Dr. Edina SOLAK (Bosna-Hersek), Gheis Ayaz EBADİ (Güney Azerbaycan,   İran), Doç. Dr. Sevil PRİYEVA (Kazakistan) ,Sıtkı Salih GÖR (Almanya), Rasim QARACA (Azerbaycan), İrfan MEMET, Lidia CHERİLİUC (Romanya), Ahmet EMİN, Dr. Şaban M. KALKAN, Fahri KAMBEROV(Bulgaristan), Dr. Hasan AHMET, Şefaat AHMET(Yunanistan), Fevzi Ekrem TERZİ, Şemsettin KUZECİ(Türkmeneli-Irak), Manzura KODIROVA(Kırgızistan), Hünalp SABİT, Hatice GÜNEYYELİ, Dr. Arif ALBAYRAK, Dervişe Güneyyeli KUTLU, Şirin ZAFERYILDIZI(KKTC), Zeynel BEKSAÇ(Kosova), Barbara POGACNİK(Slovenya), Şevket BALLA(Arnavutluk), Turana ASGAROVA (Ahıska), Yrd.Doç.Dr. Mehmet YARDIMCI, Fatma Hatun ESEN, Ünal KAR,Nursen Ö. KURBAN, Ayla İZGİ(Türkiye),Prof.Dr. Şureddin MEMMEDLİ,Doç Dr. Gülnara Memmedova GOCAYEVA (Gürcistan)

Aynı gün Konak Belediyesi Başkanı Dr.Hakan Tartan Alsancak La Cigale’de şölen onuruna konuklara bir akşam yemeği verdi.

4 Aralık 2011 günü KIBATEK heyetimiz Kemalpaşa Alaş Kımız Çiftlği’ndeki geziye katıldı. Kazakistan’dan Gülnar FAZILHAN otağ ve Kazak Türkleri gelenekleri hakkında konuklara bilgiler sundu. Kırgızistan Bişkek’ten Grup Jetigen’in otağda sunduğu dans gösterisinden sonra Şirzat DOĞRU’nun 1949-1954  Büyük Kazak Göçü’nü anlattığı hatıratı üzerine bir kitap tanıtımı yapıldı. Dr. Fadıl ÜNAL,Av.Hasan DEVRİM, Prof. Dr. Adnan GÜLERMAN ve Kazakistan’dan Doç. Dr. Sevil PRİYEVA kitap hakkında konuşmalar yaptılar,şiirler okudular.KIBATEK heyeti adına Şirzat DOĞU’ya KIBATEK Onur Plaketi Slovenya Çeviri Kurumu Müdürü,şair Barbara POGACNİK tarafından sunuldu.Doç.Dr. Sevil PRİYEVA da Kazakistan’ın millî giysisi Şapan’ı Şirzat DOĞRU’ya giydirdi. Şirzat DOĞRU, KIBATEK heyeti onuruna verdiği yemekte Orta Asya mutfağından çeşitler sundu.KIBATEK heyetimiz aynı gün ayrıca turistik Nazarköy’e de bir ziyarette bulunup İzmir’e döndü.

Kaya  Prestıj Otel’de Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin konuklar onuruna verdiği yemekten sonra, Konak Belediyesi Prof. Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe geçildi. KIBATEK yönetim kurulu üyeleri Şükrü AYDIN ve Leyla IŞIK’ın sunduğu gecede KTKD Genel Başkan Yardımcısı M. Erol EKENLEROĞLU açılış konuşmasını yaptı. Devamla bu yıl ilk kez verilen KIBATEK Uluslararası Çocuk Edebiyatı Ödülü KKTC’den şair – eğitimci Şirin ZAFERYILDIZI’na ; Balkanlar ve Türkiye Çocuk Edebiyatçıları huzurunda Irak, Kerkük Milletvekili Fevzi Ekrem TERZİ tarafından takdim edildi. Şirin ZAFERYILDIZI yaptığı teşekkür konuşmasında, ödülden duyduğu memnuniyeti belirterek, bu ödülün kendisine yeni yükümlülükler getirdiğini vurgulayarak KIBATEK’e teşekkür etti. Gece KTKD ve KIBATEK’in ortaklaşa düzenledikleri uluslararası şiir şöleniyle devam etti ve gecenin değerlendirme konuşmasını yapan KTKD Genel Başkanı Ahmet GÖKSAN ayrıca şairlere birer onur belgesi takdim etti. Gece toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

5 Aralık 2011: Şölenin 3. günü KIBATEK heyetimiz önce Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan TARTAN’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede yurtiçi ve dışında konuklar başkana ülkeleriyle ilgili çeşitli hediyeler ve kitaplarını sundular. Dr. Hakan TARTAN yaptığı konuşmada, KIBATEK’in çalışmalarını daima destekleyeceğini, KIBATEK’in İzmir adına da güzel-kalıcı ve uluslararası bir hizmet sunduğunu belirterek, konuklara teşekkür etti ve seneye tekrar buluşma arzusunu dile getirdi.   

         Heyetimiz daha sonra şölenin bilimsel bölümünü gerçekleştirmek üzere Yaşar Üniversitesi’ne geçti. Önce Rektör Prof. Dr. Murat BARKAN’a bir nezaket ziyareti yapıldı. Ziyarette Rektör, böylesi bir uluslararası şölene katkı sunmaktan duydukları, memnuniyeti dile getirdi. Daha sonra KIBATEK heyeti onuruna bir öğle yemeği verdi. Üniversite konferans salonundaki etkinler Müzik Bölümünden Öğr. Gör. Erica FOSSİ ve Burcu ZEYBEK’in dinletisiyle başladı. Arş. Gör. Senem YILMAZ’ın sunduğu etkinlikte Rektör  Prof. Dr. Murat BARKAN ve Ege Kültür Vakfı Başkanı Azra İNMELER birer açılış konuşması yaptılar. Daha sonra Şair-Yazar-Akademisyen Yrd. Dr. Mehmet YARDIMCI’nın 50. Sana Yılı Anısı’na KIBATEK’in Onur Plaketi töreni yapıldı. Devamla Uluslararası Dünya’da Türkçe ve Türk Edebiyatı Paneli’ne geçildi. KIBATEK Onursal Başkanı Feyyaz  SAĞLAM’ın yönettiği panelde sırayla Dr. Edina SOLAK( Bosna-Hersek), Barbara POGACNİK (Slovenya) Dr. Şemsettin KUZEYCİ(Irak), Şirin  ZAFERYILDIZI (KKTC), Zeynel BEKSAÇ(Kosova), Gheis Ayaz EBADİ(Güney Azerbaycan- İran) ve Doç. Dr. Sevil PRİYEVA (Kazakistan) sundukları bildirilerle ülkelerinde Türkçe ve Türk Edebiyatı ile ilgi bilgiler verdiler, soruları cevapladılar. Etkinlik KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleni ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı. Aynı gün akşam Bosna-Hersek Fahri Konsolosu A. Kemal BAYSAK Karaca Otel’de konuklar onuruna akşam yemeği verdi bu yemek ayrıca şölen gala gecesi olarak gerçekleşti. KIBATEK üyemiz şair-müzisyen Mithat KARAGENÇ ve KKTC Gazimağusa milletvekili şair- müzisyen Dr. Arif ALBAYRAK konuklara unutulmaz bir gece yaşattılar. Onur belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle bu yıl ki etkinlik tamamlanmış oldu.

         KIBATEK olarak, KKTC İzmir Konsolosluğu, KTKD(Ankara), Yaşar Üniversitesi ve Ege Kültür Vakfı başta olmak üzere yanımızda olan, destek olan tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz.
 
 
 
 
 
KIBATEK  28. ULUSLAR ARASI  EDEBİYAT  ŞÖLENİ

                              2-5 ARALIK 2011 / İZMİR/www.kibatek.org.tr

  PROGRAM

 

I. DESTEK  VEREN  KURULUŞLAR: KKTC İzmir Konsolosluğu,Konak Belediyesi ,Dokuz Eylül Üniversitesi,Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, TERBAY A.Ş.,Türkiye Bosna-Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu, Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği-Bakü- Azerbaycan ,Alaş Kımız Turizm Ltd.Şti.Kemapaşa,Irak Edebiyatçılar Birliği-Bağdat-Irak, Ege Kültür Vakfı , Yaşar Üniversitesi,Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Merkezi (Ankara) ve İzmir Şubesi, Ayşa Börekçilik,Turkuaz Emlak, Özgür Eğitim A.Ş.,Balkan Kadınları Derneği, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, SKY TV,KKTC Genç TV,BRT Kıbrıs Bayrak Radyo Televizyonu

II.KATILAN ÜLKELER:

Almanya,Arnavutluk,Azerbaycan,Bosna-Hersek , Bulgaristan, Gürcistan,Irak,İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova,KKTC,Romanya,Slovenya,Türkiye, Yunanistan

III.PROGRAM:

      30 Kasım 2011 Çarşamba :

Saat: 11.00 Konak Best Western Otel’de Basın Toplantısı / Şölen Tanıtım Toplantısı-Kokteyl

      2 Aralık 2011 Cuma: Konukların İzmir’e gelmesi  otele  yerleşmeleri

Saat: 19.00 KKTC Konsolosluğu Şölen Açılış Resepsiyonu / Çankaya

          Açılış Konuşmaları:

          Uğur UMAR -  KKTC İzmir Konsolosu

          Güzin ORALKAN -  KIBATEK Genel Sekreteri

          Yurt Dışından Konukların Konuşmaları

      3 Aralık 2011 Cumartesi: Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi Eşrefpaşa Sergi: KIBATEK  Yayınları Sergisi / İmza Saati (Tüm Gün)

Saat: 10.00 / 11.00 Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu’nu Ziyaret

Saat: 13.00  Konak Belediyesi Mask Müzesi’ni Ziyaret

Saat: 15.00: Resital:Dervişe Güneyyeli KUTLU  Dans Gösterisi (Gazimağusa/KKTC)

Saat: 15.30: Resital: Grup Jetigen, Dans Gösterisi :Asel TOKOEVA,Manzura KODİROVA,Bermet ABDIRAŞİTOVA,Törkün KURMANBEKOVA (Bişkek-KIRGIZİSTAN)

          Açılış

Sunucu: İpek ZENGİN

Oturum Başkanlığı : Feyyaz SAĞLAM (KIBATEK Onursal Başkanı)

                                  Şirin ZAFERYILDIZI (KKTC)

                                  

PROTOKOL   KONUŞMALARI:

         1.Uğur UMAR (KKTC İzmir Konsolosu)

         2.Fevzi Ekrem TERZİ (Şair,Kerkük Milletvekili,Bağdat-Irak)

3.Dr.Hakan TARTAN (Konak Belediye Başkanı )

4.A. Kemal BAYSAK (Bosna-Hersek Fahri Konsolosu/Türkiye Bosna – Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı )

5.Azra İNMELER (Ege Kültür Vakfı Başkanı)

6.Ahmet GÖKSAN (Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı/Ankara)

7.Vahap SAVAŞAN (Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı)

8.Mehmet BAYRAKTAREVİÇ (Srebrenik Belediye Başkanı / Bosna-Hersek)

9.Prof.Dr.Ali Nazım SÖZER (Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

10.Dr.Mevlüt KAPLAN (KIBATEK Derneği Genel Başkanı)

 

YURTDIŞINDAN   KONUKLARIN   KONUŞMALARI :

 

      1.Rasim QARACA (Şair,Yazar, Bakü,AZERBAYCAN)

2.Shefqet BALLA (Şair-Yazar,Çevirmen,Tiran,ARNAVUTLUK)

3.Dr.Arif ALBAYRAK (Şair-Gazimağusa Milletvekili,KKTC)

4.Ahmet EMİN ( Şair-Yazar,Rusçuk,BULGARİSTAN)

5.Gheis Ayaz EBADİ (Türkolog,Tahran Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Öğretim Üyesi,İRAN)

      6. Doç.Dr.Sevil PİRİYEVA (Şair-Yazar-Türkolog-Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi,KAZAKİSTAN)

       7.Dr.Hasan AHMET (Şair,Yazar,Gümülcine-YUNANİSTAN)

       8.İrfan MEMET (Şair-Çevirmen,Köstence, ROMANYA)

      9.Zeynel BEKSAÇ (Şair,Türkçem Dergisi Sahibi,Prizren-KOSOVA)

     10.Barbara POGACNİK (Şair,Şiir Çeviri Kurumu Müdürü,Ljubljana,SLOVENYA)

     11.Prof.Dr.Şureddin MEMMEDLİ (Akademisyen,Şair,Borçalı-GÜRCİSTAN)

ÖDÜL TÖRENİ:

1)      Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin (Azerbaycan) KIBATEK’e Ödülü

2)      Irak Türkmen Edebiyatı’nın tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği’nin Feyyaz SAĞLAM’a Ödülü

3)      KIBATEK 2011 Uluslar arası Edebiyat Ödülü’nün KKTC’den Oğuz  M.YORGANCIOĞLU’na  Takdimi 

4)      Kazakistan Yazarlar Birliği’nin KIBATEK Yönetimi ve Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’a Şapan Giydirme  Töreni

     Saat:17.00 KIBATEK Uluslar arası Şiir Şöleni I

      Dr.Edina SOLAK(BOSNA –HERSEK),Gheis Ayaz EBADİ(Güney Azerbaycan/İRAN), Doç.Dr.Sevil PİRİYEVA (KAZAKİSTAN),Sıtkı Salih GÖR (ALMANYA),Rasim QARACA (AZERBAYCAN), İrfan MEMET, Lidia  CHERİLİUC (ROMANYA),Ahmet EMİN ,Dr. Şaban M. KALKAN, Fahri KAMBEROV (BULGARİSTAN), Dr.Hasan AHMET, Şefaat AHMET (YUNANİSTAN), Fevzi Ekrem TERZİ, Şemsettin KUZECİ (Türkmeneli-IRAK), Manzura KODIROVA (KIRGIZİSTAN),Hünalp SABİT,Hatice GÜNEYYELİ,Dr.Arif ALBAYRAK,Dervişe Güneyyeli KUTLU,  Şirin ZAFERYILDIZI  (KKTC), Zeynel BEKSAÇ (KOSOVA), Barbara POGANCİK (SLOVENYA),Shefqet BALLA (ARNAVUTLUK),Turana ASGAROVA (AHISKA), Yard.Doç.Dr.Mehmet YARDIMCI,Fatma Hatun ESEN,Ünal KAR,Nursen Ö.KURBAN,Ayla İZGİ, (TÜRKİYE),Prof.Dr.Şureddin MEMMEDLİ, Doç.Dr.Gülnara Memmedova GOCAYEVA (GÜRCİSTAN)

Saat: 19.00 Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’ın konuklar onuruna akşam yemeği (La Cigale / Alsancak)

    

4 Aralık 2011-Pazar :

Saat:10.30-15.00

Gezi:Kemalpaşa (Alaş Kımız Çiftliği)

Otağ Tanıtım : Gülnar FAZILHAN (Kazakistan)

Kırgızistan Dans Gösterisi: Grup Jetigen (Bişkek-Kırgızistan)

Kitap Tanıtımı / 1949-1954 Büyük Kazak Göçü ve Şirzad DOĞRU Hatıratı / Otağ

     Konuşmacılar: Dr.Fadıl ÜNAL,Av.Hasan DEVRİM,

     Doç.Dr.Sevil PRİYEVA (Kazakistan),Prof.Dr.Adnan GÜLERMAN

     KIBATEK Onur Plaketi’nin Sayın Şirzad DOĞRU’ya  Takdimi

     Saat: 13.00 Orta Asya Yemekleri (Şirzat DOĞRU tarafından)

     Saat:15.30-16.00 Nazarköy Gezisi

     Saat: 18.00 Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin konuklar onuruna yemeği (Kaya Prestij Otel)

Saat: 19.00 Uluslar arası Şiir Şöleni II – KIBATEK&Kıbrıs Türk Kültür Derneği 

Yer: Konak Belediyesi Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi Kat:7 Alsancak

Sunanlar: Şükrü AYDIN & Leyla IŞIK

Açılış Konuşmaları : M.Erol EKENLEROĞLU (KTKD Genel Başkan Yardımcısı)

KIBATEK 2011 Uluslar arası  Çocuk Edebiyatı Ödülü’nün KKTC’den Şirin ZAFERYILDIZI’na Takdimi

Değerlendirme Konuşması : Ahmet GÖKSAN (KTKD Genel Başkanı /Ankara)

 

 

     5 Aralık 2011-Pazartesi :

     Saat: 10.00-11.00: Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’ı Ziyaret                       

     Yaşar Üniversitesi Etkinlikleri –Bornova

     Saat:11.30 : Rektör Prof.Dr.Murat BARKAN’ı  Ziyaret

     Saat: 12.30 Rektör Prof.Dr.Murat BARKAN’ın konuklar onuruna yemeği

Saat:13.30-16.00 ULUSLAR ARASI  DÜNYADA TÜRKÇE VE TÜRK EDEBİYATLARI PANELİ VE ŞİİR ŞÖLENİ

Üniversite Konferans Salonu

Dinleti:

Burcu ZEYBEK (Yaşar Üniversitesi,Müzik Bölümü,Şan Ana Sanat Dalı Öğrencisi)

Erica FOSSİ (Yaşar Üniversitesi,Müzik Bölümü,Piyano-Gitar Ana Sanat Dalı Öğr.Gör.)

Sunum: Arş.Gör.Senem YILMAZ

 Protokol Konuşmaları:

1-) Yaşar Üniversitesi Adına Konuşma / Rektör Prof.Dr.Murat BARKAN

     2-) Ege Kültür Vakfı Adına Konuşma/ Azra İNMELER

       Üniversite Konferans Salonu

      Şair-Yazar-Akademisyen Yrd.Doç.Dr.Mehmet YARDIMCI’nın 50.Sanat Yılı anısına   KIBATEK’in Onur Plaketi’nin Takdimi

 Yöneten: Feyyaz SAĞLAM (KIBATEK Onursal Başkanı)

Dr. Edina SOLAK ’’Bosna-Hersek’te  Türkçe ve Türk Edebiyatı’’

                  Barbara POGACNİK “Slovenya’da Türk Edebiyatı ve Türkçe Üzerine Çalışmalar”

                  Dr.Şemsettin KUZECİ “Irak Türkmen Edebiyatı”

                  Şirin ZAFERYILDIZI ‘’Kıbrıs Türkleri Çocuk Edebi

                  Zeynel BEKSAÇ “Kosova Türkleri Edebiyatı”

                  Gheis Ayaz EBADİ “Güney Azerbaycan Türkleri Edebiyatı”

                  Doç.Dr.Sevil PRİYEVA “Kazakistan Türkleri Edebiyatı”

Soruların Cevaplandırılması

Ara: Kahve /Çay Molası  

Saat:15.00 KIBATEK Uluslar arası Şiir Şöleni III

Saat: 16.00 Yaşar Üniversitesi Etkinlikleri Bitimi

Saat: 19.00 Basna-Hersek Fahri Konsolosu A.Kemal BAYSAK’ın konuklar onuruna yemeği/ Şölen gala gecesi Müzik: Mithat KARAGENÇ / Dr.Arif ALBAYRAK (KKTC)          

 

Yurtdışı   katılımcı  listesi:

1- FEVZİ EKREM TERZİ (ŞAİR-KERKÜK MİLLETVEKİLİ /IRAK)

2- Dr.Arif ALBAYRAK (şair-gazimağusa milletvekili / kktc)

3- DR.Edina solak (zenitsa üniversitesi ,Türkoloji Bölümü     Bosna-Hersek)

4-Rasim QARACA (ŞAİR-YAZAR,AZAD YAZARLAR OCAĞI,azerbaycan)

5-lidia cheriliuc (şair-çevirmen,romanya)

6-doç.dr.sevil priyeva  (Ahmet yesevi türk-kazak üniversitesi        öğretim üyesi-kazakistan)

7-şirin zaferyıldızı (şair-kktc)

8-Ahmet EMİN  (ŞAİR-yazar,bulgaristan)

9-HATİCE GÜNEYYELİ  (ŞAİR-kktc)

10-DR.ŞEMSETTİN KUZECİ  (ŞAİR-GAZETECİ-IRAK)

11-oğuz m.yorgancıoğlu (HALKBİLİMCİ-ŞAİR-KKTC)

12.ZEYNEL BEKSAÇ (şair- Türkçem derGisi-KOSOVA)

13.dr.hasan ahmet (Şair-yunanistan)

14.DERVİŞE GÜNEYYELİ KUTLU (şair-yazar-Kktc)

15.GHEİS AYAZ EBADİ  (Tahran üniversitesi türkiye araştırmaları   merkezi öğr.gör.GÜNEY AZERBAYCAN/İRAN)

16.Sıtkı salih gör (şair-almanya)

17.mehmet bayraktareviç (srebrenik belediye başkanı ,bosna-hersek)

18.irfan memet (şair-çevirmen-romanya)

19.BARBARA POGANCİK (şair-çeviri kurumu müdürü,lujibjana-SlovenyA

20.şefaat ahmet (Şair-yunanistan)

21.Doç.dr.gülnara memmedova gocayeva (öğr.üyesi,şair,gürcistan)

22.şhefqet balla (şair-çevirmen,arnavutluk)

23.bülent göksan ( brt tv-KKTC)

24.Turana ASKAROVA (şair-AHISKA)

25.Prof.dr.şureddin memmedli (öğr.üyesi,şair,gürcistan)

26.esad dediç (srebrenik belediye başkanı yard.bosna-hersek)

 

 

yurtiçi   katılımcı  Listesi

1-     ahmet göksan (kıbrıs türk kültür derneği genel başakanı ankara)

2-     erol ekenLeroğlu (kıbrıs türk kültür derneği genel BAŞKAN YARDIMCISI  anKARA)

3-     Ünal Kar( Tokat Şair ve Yazarlar Derneği)

4-     FATMA HATUN ESEN (şair-KIBATEK SAMSUN TEMSİLCİSİ)

5.   NURSEN Ö.KURBAN (Karabük şairler ve yazarlar DERNEĞİ)

6.   AYLA İZGİ (ŞAİR- BALIKESİR)

7.   Hünalp sabit (KTKD –istanbul)

8.   kazım eliaçık (ktkd-basın-fotograf görevlisi)

9.   yeşim öztürk (KTKD-ankara)


 

 

 

 

KIBATEK  28. ULUSLAR ARASI  EDEBİYAT  ŞÖLENİ

                          2-5 ARALIK 2011 / İZMİR/www.kibatek.org.tr

 

  BASIN  BİLDİRİSİ

 

                 (   İZMİR’DE  KUZEY  KIBRIS  TÜRK  CUMHURİYETİ  GÜNLERİ  )

 

 

     Türkçemizin uluslararası dil-edebiyat-çeviri platformu olan KIBATEK ( Kıbrıs -Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) projeleri arasında   en önemli etkinliklerden birsi  olan "Uluslararası Edebiyat Şölenleri"nin 28.si  2-5 Aralık 2011 tarihleri arasında İzmir`de gerçekleşecektir.1998 yılından beri düzenli olarak yurtiçinde ve dışında gerçekleştirilen bu uluslararası şölenin Türkiye ayağı  bilindiği gibi her yıl Aralık ayında İzmir`de yapılmaktadır.Yine bilindiği gibi , daha önceki yıllarda   KKTC, Romanya, Makedonya, Macaristan,Kosova,Avustralya,Bosna-Hersek, Azerbaycan, Almanya,Ürdün,Kırgızistan ve Hollanda`da bu şölenin yurtdışı ayağı yapılmıştı.

      KIBATEK Yönetim Kurulu`nun açıklamasına göre,  16 ülkeden 50 kadar şair-yazar-akademisyen-çevirmen-sanatçı ve basın -yayın mensubu bu yılki şölene katılacaklarını teyid etmişlerdir.İçinde bulunduğumuz 2011 yılının Türkiye’de “KKTC Yılı” olması nedeniyle bu yılki şölen, yine uluslar arası çerçevede “Kıbrıs Türk Kültürü ve Edebiyatı” ağırlıklı olarak yapılacaktır.Bu çerçevede KIBATEK 2011 Uluslar arası Edebiyat Ödülü  ömrünü Kıbrıs Türk Kültürü ve Edebiyatı’na adamış araştırmacı-yazar Sayın Oğuz M.YORGANCIOĞLU’na ;bu yıl ilk defa verilecek olan KIBATEK Uluslar arası Çocuk Edebiyatı Ödülü ise Kıbrıslı şair-eğitimci Sayın Şirin ZAFERYILDIZI’na  şölen esnasında İzmir’de törenle takdim edilecektir.KKTC Dışişleri Bakanlığı ve İzmir Konsolosluğu,Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Merkezi (Ankara) ve İzmir Şubesi, Konak Belediyesi,Bosna -Hersek Fahri Konsolosluğu,Ege Kültür Vakfı ve Yaşar Üniversitesi`nin önemli destek sağladığı bu uluslararası etkinliğe ayrıca 20 civarında özel ve resmi kuruluş da kısmi destek sağlamaktadır.

      Bu yılki şölenin içeriğinde KIBATEK 2011 Uluslararası Edebiyat Ödül Törenleri,Dünya’dan çeşitli edebiyat kuruluşları’nın KIBATEK’e  Ödül Sunumları,Yaşar Üniversitesi`nde gerçekleştirilecek "Dünyada Türkçe ve Türk Edebiyatları" konulu uluslararası panel ; Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’a,Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat BARKAN’a , KKTC Konsolosu Uğur UMAR’a  ve Bosna-Hersek Fahri Konsolosu A.Kemal BAYSAK’a makam ziyaretleri; ayrı mekanlarda gerçekleştirilecek 4 ayrı uluslararası şiir şöleni,kitap-resim sergileri,imza saatleri vd.etkinlikler yeralmaktadır.Ayrıca konuklara Kemalpaşa  gezisi de düzenlenmiştir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                              18 Kasım 2011/İzmir

 

 KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) YÖNETİM KURULU (İZMİR)                                                                                                   KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ (Ankara)

 

 

 

 

 

 

 

KIBATEK 28. ULUSLAR ARASI   EDEBİYAT  ŞÖLENİ

                                     2-6  ARALIK 2011/İZMİR

 

                                        SOSYAL PROGRAM

 

2 ARALIK 2011 CUMA:  

Konukların İzmir’e gelişi ve Hotel Fuar Anemon ve Kaya Prestij Otel’e yerleşmeleri

13.00 :Öğle Yemeği Ayşe KARADAN tarafından (Ayşa Börekçilik)

19.00 : KKTC Konsolosu Sayın Uğur UMAR’ın Açılış Resepsiyonu/Konsolosluk

 

 3 ARALIK 2011 CUMARTESİ:

07.30-08.30: Kahvaltı: Otelde

09.30- 11.00 Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu’nu Ziyaret

12.00-13.00:Öğle Yemeği: Konak Belediyesi tarafından (Mask Müzesi)

14.00: Sergi Açılışı KIBATEK şair ve yazarları kitap sergisi

15.00: Etkinlik Açılışı : Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi - Eşrefpaşa

17.00: KIBATEK Uluslar arası Şiir Şöleni

18.00: Kokteyl

19.30:Akşam Yemeği: Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN  tarafından (Lacigale)

 

4 ARALIK 2011 PAZAR:

08.00-08.45:Kahvaltı: Otelde

09.00 : Gezi, Alaş Kımız Çiftliği/Nazarköy/Kemalpaşa

13.00 : Öğle Yemeği , Alaş Kımız Çiftliği-Orta Asya Yemekleri (Şirzad DOĞRU tarafından)

18.00 :Akşam Yemeği, Kaya Prestij Otel (Kıbrıs Türk Kültür Derneği)

19.00 : KIBATEK  Uluslar arası Şiir Şöleni

 

5 ARALIK 2011 PAZARTESİ:

08.00-09.00:Kahvaltı : Otelde

10.00 : 11.00 : Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan TARTAN’ı Ziyaret

11.30-12.00 :Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat BARKAN’ı Ziyaret   

12.00-13.00 : Öğle Yemeği  Yaşar Üniversitesi

13.30-16.00 : KIBATEK Uluslarası Edebiyat Paneli ve Şiir Şöleni/ Üniversite

18.15: Akşam Yemeği /Şölen Gala Gecesi

Bosna-Hersek Fahri Konsolosu A.Kemal BAYSAK tarafından (Karaca Otel Çatı Katı)   

Kapanış

 

6 ARALIK 2011 SALI :

08.00-10.00 : Kahvaltı ve otelden ayrılış.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi açılış oturumu 3.12.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşar Üniversitesi şölen akademik oturumu 5.12.2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KTKD&KIBATEK Uluslar arası şiir şöleni 4.12.2011

 

  

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.