Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KIRGIZİSTAN`DA TÜRKİYE TÜRKLERİ TEDİRGİN
Kırgızistan`da, Özbeklerle Kırgızlar arasında ortaya çıkan gerginlik ülkedeki Türkleri de tedirgin ediyor. Ülkede yaşayan Türklerin bir kısmı Oş kentinden Calalabad`a sıçrayan çatışmalardan uzak olmak için Ahıska Türklerinin köylerine sığınırken, birçok öğrenci ve iş adamı evlerinde kalmayı tercih ediyor.

 

KIRGIZİSTAN - ÖZBEKİSTAN SINIRINDA CAN PAZARI

 

Oş kentinde okuyan Barçınay Çiftçi adındaki Türk öğrenci, komşusunun evinin ev sahipleriyle birlikte yakılması üzerine sığınmak zorunda kaldığı müstakil evi Özbek kadınlarıyla terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

 

Çiftçi, şu anda Andican bölgesinde Kırgız ve Özbek sınırları arasında birlerce kişiyle Özbekistan`a gitmek için beklediğini söyledi. Çiftçi, “Özbek tarafı herkesi almıyor. Burada çok korkuyoruz. Kırgız gümrüğü ve sınır geçidi yağmalandı ve yıkıldı. Orada kimse yok. Geri dönmeye çok korkuyoruz. Özbekistan sınırına yolda gelirken dağda keskin nişancıların hedefi olduk. Keskin nişancılar ışıklı pompalı silah kullanıyor. Şehirde sayısız ev ateşe verildi” dedi.

 

Çiftçi, Türk pasaportunu gören Özbek gümrük yetkilisi kendisine mülteci durumuna düşmemesi için Özbekistan`a geçmeyi tavsiye etmediğini ifade etti.Şu anda ne yapacağını bilmediğini ve burada sabaha kadar beklemeyi sürdüreceğini söyleyen Çiftçi, Özbekistan tarafında tankları ve askerleri gördüğünü hatırlattı.

 

AHISKA TÜRKLERİNE AİT İKİ EV YANDI

Oş kent merkezinde sayıları çok az olan Ahıska Türklerinin çoğu şehir dışındaki köylerde yaşıyor. Merkezdeki çatışmaları ve silah seslerini duyan Ahıska Türkleri çocuklarını, kadınlarını, ihtiyarlarını güvenli yere götürdü. Ahıska Türkleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Oş eyaleti sorumlusu Kemal Karayev, Furkat ilçesinde Özbeklere ait evler ateşe verilirken Türklere ait iki evin de ateşe verildiğini söyledi.

 

Karayev, gelişmeleri şöyle anlattı: "Önceki gün çok sakindi. Bir anda gece çatışma çıktı. Özbekler ve Kırgızlar arasındaki çatışma felaket boyutlara ulaştı. Yaşadığım köyü Özbeklerle birlikte koruyoruz. Burada durum kontrol edilemiyor. Kent merkezinden 2 kilometre mesafedeyim. Şu ana kadar polis veya asker görmedik. Olağanüstü hal nasıl kontrol ediliyor bilmiyorum. Bizleri savunan yok."

 

ÖZBEKİSTAN KIRGIZİSTAN SINIRINI AÇTI

Kırgızistan`da başlayan çatışmaların durdurulamaması üzerine sınırı açan Özbekistan hükümeti, bölgeden kaçanların  ülkeye girişine izin verdi.

 

Edinilen bilgiye göre, Özbekistan hükümeti, çoğunluğu yaşlı, kadın, çocuk ve yaralılardan oluşan 5 bin kadar mülteciyi Andican vilayetinin Calalkuduk ve Hocaabat kentlerinde oluşturduğu mülteci kamplarına yerleştirdi.

 

Kırgızistan`dan Özbekistan`a mülteci akınının halen devam ettiği öğrenildi.

 

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Ülkenin güneyinde 11 Hazirandan bu yana Kırgızlar ile Özbekler arasında süren çatışmalarda 82 kişi öldü, bin 32 kişi yaralandı. Resmi olmayan rakamlara göre ölü sayısının 500`ü geçtiği yaralı sayısının 2 bin 500`ü aştığı söyleniyor. Oş Havaalanı ile Oş-Calalabad-Bişkek kara yolu sivil için güvenlik nedeniyle kapalı tutuluyor.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.