Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KIRIM`DA TÜRK DİL KURULTAYI
 
KIRIM`DA TÜRK DİL KURULTAYI
 
Bilkent Üniversitesi tarafından, Kırım’da bugün başlayacak ve 3 gün sürecek Türk Dil Kurultayında ortak dil konusunda atılması gereken adımlar belirlenecek.

BİLKENT Üniversitesi tarafından Kırım –Akmescit’te düzenlenecek Türk Dil Kurultayı’nda , Türk Devlet ve topluluklarında ortak dil kullanımı ve Türkçe’nin bilim dili olarak kullanılması konusunda alınması gerekli önlemler tartışılacak.

Bilkent Üniversitesi Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Rasim Özyürek, bu toplantıların Türkiye, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiklerini, bu yıl Kırım’da,  bir sonraki yıl Kosova’da gerçekleştireceklerini belirtti.

Özyürek, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri ile toplukulranıdan toplantıya 67 bilim adamının katılalacağını söyledi.

Toplantıda dilbilgisi, Türkçe’de yozlaşma, yabancılaşma, , Türk edebiyatı, ortak dil gibi değişik konuların ele alınacağını kaydeden Rasim Özyürek,  Bilkent Üniversitesi’nin Türkçe’nin ortak dil olarak kullanılması konusunda öteden beri önemli adımlar attığını ifade etti ve şunları söyledi:

“Büyük önderimiz Atatürk, 26
Eylül 1932’de Dolmabahçe Sarayı’nda birinci Türk Dil Kurultayını toplamıştı. Dil bayramının 77. yıldönümünü Kırım’da gerçekleştirceğimiz kurultayla kutlayacağız.”

Üniversitenin kurucusu Prof.Dr. İhsan Doğramacı ile Rektör Prof.Dr. Ali Doğramacı’nın desteğiyle Bilkent Üniversitesi’nin gerçekleştireceği ve 3 gün sürecek Dil Kurultayı, Kırım Devlet Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde yapılacak.(www.hurriyet.com.tr)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.