Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KIRMIZI CEKETLİLER AYAKLANMASI

Kırmızı ceketliler ayaklandı

13 Nisan 2009
Kırmızı ceketliler ayaklandı
Tayland`da kırmızı ceket giyerek meydanlara dökülen hükümet karşıtı göstericiler, yaptıkları eylemlerle hafta sonu Güneydoğu Asya Zirvesi`nin ertelletti. Zirveye katılan liderler helikopterle bölgeyi terk etmek zorunda kalırken, göstericilerin eylemleri devam ediyor.

 

Tayland`da, hükümet karşıtı protesto eylemi yapan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 77 kişi yaralandı, çok sayıda gösterici de tutuklandı.

Abhisit Vejjajiva başkanlığındaki hükümetin olağanüstü hal ilan etmesi ve devrik Başbakan Thaksin Şinavatra`nın olayları devrim olarak nitelendirmesinin ardından tırmanan gerilim, yerel saatle sabah erken saatlerde şiddet olaylarına yol açtı.

Birçok sokağın kontrolünü elinde tutan ve Bangkok`ta ana kavşağı kapatan göstericileri dağıtmak üzere ilerleyen askerler ile göstericiler dün gece çatıştı. Uyarı ateşi açan güvenlik güçlerine göstericiler de molotof kokteylleri ile karşılık verdi.

Ordu sözcüsü Albay Sansern Kaewkamnerd, askerlerin Bangkok`un ana caddesini temizlemeye çalıştığını, havaya uyarı ateşi açtığını, göz yaşartıcı gaz ve sis bombaları atıldığını söyledi.

ASKERLER HAVAYA ATEŞ AÇTI

Tayland`da askerler, hükümet karşıtı  protesto eylemi yapan göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı.


Başkent Bangkok`un merkezinde bir ana kavşakta göstericilerin bir otobüsü yaktığı, bunun üzerine askerlerin göstericilere basınçlı suyla müdahale ettiği  belirtildi.

10 ASKER YARALANDI

Sansern Kaewkamnerd, olaylarda çoğu protestocuların üzerlerine sürdüğü araçlar nedeniyle olmak üzere 10`dan fazla askerin yaralandığını, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığını kaydetti.

Bangkok sağlık hizmetleri yetkilileri de, şu ana kadar kurşunla yaralanmalar dahil, olaylarda 77 kişinin yaralandığını açıkladı.

TURİSTLER ÜLKEYE TERK EDİYOR

Ülkede bulunan turistler ayrılmak için yollara düşerken, İngiltere, Avustralya, Kanada`nın da olduğu bazı ülkeler vatandaşlarına, Tayland`a seyahat planlarını gözden geçirmeleri,  gerekmedikçe bu ülkeye gidilmemesi yolunda seyahat uyarıları yaptı.

Tayland`da 2001`de başbakan olan işadamı Şinavatra 2006`da darbeyle  devrilmiş, askerler tarafından yetkisini kötüye kullanmak ve yolsuzluk yapmakla itham edilmişti.

Şinavatra yanlısı göstericiler, Başbakan Abhisit Vejjajiva`nin seçilerek  değil meşru olmayan yollarla iktidara geldiğini öne sürerek istifa etmesini ve  yeniden seçimlere gidilmesini istiyor.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.