Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KİŞİLİĞİNİZ KOPYALANACAK

Kişiliğiniz kopyalanacak

AA 20 Mayıs 2009
Kişiliğinizi birebir kopyalayan sensörler, bulunduğunuz ortamı size göre ayarlayacak.

Avrupa Birliği`nin (AB) sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen “sayısal kişilikler” projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak.

Cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin yeme, içme, alışveriş, müzik, TV, internet gibi gündelik alışkanlıklarını tanıyabilecek ve kişinin bulunduğu mekanı alışkanlıklarına göre ayarlayacak. Yeni teknolojide, kişilik özellikleri cep telefonunda saklanacak ve bilgiler sensörlerle etkileşime girecek.

AA muhabirine bilgi veren projenin Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş`nin yönetici ortağı Zeynep Sarılar Akaltan, şirketlerinin 2 yıl önce geliştirdiği “akıllı evler-AMEC” projesinin EUREKA platformundaki “En İyi ITEA2 Projesi Ödülünü” kazandığını bildirdi.
Akıllı evler projesinde dijital ürünler ve interaktif servislerin, geleceğin ev ortamındaki yaşamı ne şekilde destekleyebileceğiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını anlatan Akaltan, projede kullanıcının merkez noktasını oluşturduğu, akıllı ve interaktif sistemlerin, farklı arayüzler ile internet servislerine bağlanabildiği bir sistem tasarladıklarını söyledi.

Sistemin 8 ortaklı bir konsorsiyum tarafından 2 yıllık bir sürede hayata geçirildiğini kaydeden Akaltan, projede Mobilera`nın, AMEC platformunu geliştirerek aktif bir rol üstlendiğini belirtti. Akaltan, konsorsiyumun yakın gelecekte, bireylerin ev yaşamlarının, ortam uyumlu ev aletleri, ev içi internet servisleri ve duruma uyumlu içeriklerle ne kadar kolaylaşacağını gösteren ikna edici pilot uygulamalar geliştirdiğini ifade etti.

AKILLI EVLERDEN, SAYISAL KİŞİLİKLERE

Akaltan, “Akıllı Evler” projesinin ardından Türkiye`de koordinasyonunu TÜBİTAK`ın üstlendiği EUREKA-Celtic tarafından desteklenen “Bağlam Temelli
Sayısal Kişilik Sistemleri Projesi”ni geçen yıl hayata geçirmeye başladıklarını bildirdi. Çalışmaları hızla süren, Türkiye, İspanya ve Fransa`nın yer aldığı projenin uluslararası koordinatörlüğünü İspanya`dan European Software Institude (ESI), Türkiye konsorsiyumu koordinatörlüğünü ise Mobilera`nın yürüttüğünü dile getiren Akaltan, Türkiye`deki konsorsiyumda, Turkcell, Caretta ve STM firmalarının yer aldığını kaydetti.

Sayısal kişiliklerin oluşturulacağı projede geliştirilen sistemlerin, kişilerin bulundukları ortamdaki davranışlarını gözleyerek, alışkanlıkları tespit edebildiğini belirten Akaltan, sayısal kişiliklerin bu davranış setine göre oluşturulacağını söyledi.

SAYISAL KİŞİLİKLERİN İLK ÇALIŞMASI

Projenin sayısal kişilikler üzerine yapılan ilk çalışma olduğunu kaydeden Akaltan, “Ev, iş yeri, alışveriş merkezi gibi mekanlara sensörler aracılığıyla sürekli bilgi toplayan ve bu bilgilerden yola çıkarak kişiliğin sayısal bir kopyasını çıkartan yapı, sayısal kişilik olarak tanımlanıyor. Bu yapı kişinin etrafındaki cihazları kolaylıkla kontrol edebilmesini ve ayarlamasını sağlıyor” dedi.

Akaltan, projedeki çalışmaların 5 iş paketi üzerinden yürütüldüğünü, Mobilera`nın özellikle sistem mimarisinin oluşturulması ve platformun geliştirilmesi konularında çalışmalar yaptığını dile getirdi.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDEN HASTANELERE...

Akaltan, sayısal kişiliklerin pek çok mekanda kullanılabileceğini belirterek, bunlar arasında evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve restoranların geldiğini dile getirdi. Bu yapı sayesinde mağazalarda kişinin ilgi duyduğu ürünlerin ön plana çıkarılacağını ifade eden Akaltan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alışveriş merkezine girildiğinde buraya önceden yerleştirilen sensörler daha önce bu merkezdeki alışkanlıkların kayıtlarını inceleyecek ve kişiyi kısa zamanda yönlendirecek. Cep telefonunuzdaki kişilik yazılımları da yeni davranışları kayıt altına alacak. Kişiliklere uygun ürünler, bilgi ekranlarından cep telefonuyla uyumlu şekilde yansıtılacak. Aynı sistem, restoranlarda da geçerli olacak.”

Sayısal kişiliklerin hastanelerde ve evlerde de kullanım alanı bulacağına işaret eden Akaltan, şunları kaydetti: “Hastanelerde bu yapılar sayesinde kişiler otomatik olarak tanınabilecek. Kayıt işlemleri çok kısa sürecek. Farklı bölümlerdeki muayenelerde kişinin sağlık geçmişi otomatik olarak görüntülenebilecek ve böylece daha hızlı ve doğru teşhis imkanı sağlanacak. Sayısal kişilikler, akıllı ev sistemlerinde de kullanım alanı bulacak. Akıllı ev uygulamaları, sayısal kişilikler sayesinde otomatik olarak tepki verecek. Örneğin TV seyrederken ışıklar, tercih edilen ayarlara otomatik olarak gelecek, kişinin ruh haline göre müzik çalacak.
İş yerlerinde de sistem devreye girdiğinde, kişi kendi masasının dışında hangi masada olursa olsun bilgisayarı ve telefonu otomatik olarak kendine göre ayarlanacak.”

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

“Bağlam Temelli Sayısal Kişilik Sistemleri” projesinin çalışmalarının devam ettiğini bildiren Akaltan, sistemin temel yapısının sayısal kişilik bilgilerinin GSM platformu üzerinden, cep telefonları aracılığıyla taşınabilir olmasına dayandığını belirtti. Sistemin etraftaki sensörlerden sürekli gelen bilgilerle güncelleneceğini ve bu bilgilere göre kişiye özel tepkiler vereceğini dile getiren Akaltan, şöyle konuştu: "Cep telefonu ve sensörlerin ilişkisi, NFC ya da bluetooth gibi mevcut kanallar aracılığıyla yapılacak. Cep telefonu kişinin tüm davranışlarını algılayabilecek ve etrafla kişilik arasında sürekli bir iletişim kurulmasını sağlayacak.

Burada bir anlamlandırma mühendisi olacak. Bunun merkezi de kişinin istediği bir yerde saklanacak. Sayısal kişilik, kişinin ne yediğini, eve ne zaman geldiğini ve geldikten sonra TV`de ne izlediğini, hangi internet sitelerine girdiğini, hangi müziği dinlediğini bilecek. Bir anlamda kişinin nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını kayıt altına alacak. Daha sonra da kişinin nerede ne yapmak istediğini otomatik olarak yapacak. Projede, eve girdiğinde kişinin yüz hareketlerine göre duygusal durumunun da algılanıp ona göre düzenlemelerin de yapılması gibi çok uç planlamalar da olabilir. Tüm bu bilgiler, kişinin istediği anlarda kayıt altına alınacak."

Akaltan, konsorsiyumun çalışmalarını hızla sürdürdüğü projenin gelecek yılın sonunda tamamlanacağını sözlerine ekledi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.