Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KIZILDERİLİLERİN TÜRKLÜĞÜ DNA KARDEŞLİĞİ İLE VURGULANDI

Kızılderililerin Türk olduğuna dair çok sayıda eser yayımlandı.Aşağıda bu kitaplara ilaveten Hürriyet Gazetesinde çıkan bir habere yer verdik.

Türklerle Kızılderililer arasında DNA kardeşliği

24 Temmuz 2008
Sefa KAPLAN
Türklerle Kızılderililer arasında DNA kardeşliği
Her şey, Dr. Levent Bozatlı’nın kendi DNA’sının örneklerini dünyanın en ünlü üniversitelerinden olan Oxford’un Genetik Bilimleri Bölümü’ne göndermesi ile başladı.

Dr. Bozatlı, Kızılderililerin atalarının "Büyük Göç" sırasında Bering Boğazı’nı geçen Türkler olduğuna dair muhtelif kitaplar okumuştu okumasına ama yine de gelen sonuç şaşırtmıştı kendisini. Çünkü, Oxford’dan gönderilen DNA sonuçlarına göre kendisi, Amerika’nın ünlü Kızılderili kabilelerinden "Onedialar" ile aynı soya mensuptu. Hatta, bir alt kademeye bile inilmiş ve Dr. Bozatlı’nın DNA’sının, Onedia kabilesinin bir alt boyu olan "Djigonasse" ortak özellikler taşıdığı tespit edilmişti. Kendisi gibi doktor olan karısı Hande Bozatlı’nın DNA’ları ise Avrupa orijinli çıkmıştı.

Duygusal kucaklaşma anı

Dr. Levent Bozatlı, önceki hafta Yalova Folklor Eğitim Merkezi YAFEM tarafından düzenlenen 11. Türk Boyları Festivali’ne katılmak için İstanbul’a gelen Onedia Kabilesi Reisi Brian Paterson’la karşılaştığında son derece heyecanlıydı. İki eski akrabanın sarılıp kucaklaşması, çevredeki diğer Türklerle Kızılderililerin gözlerini yaşarttı. Dr. Bozatlı, karşılaşma anını şöyle anlattı:

"Brian Paterson’u görünce heyecanlandım. O benden de heyecanlıydı. Gerçi ocak ayında New York Türkevi’nde düzenlenen "Türkler ile Kızılderililer Arasında Ortak Bağlar" konulu panele telefonla katılıp sonuçları açıklamıştım ama ilk kez yüz yüze geliyorduk. Brian, Türklerin hayat tarzını ve değerler sistemini görünce önce şaşırdı ama sonra rahatladı."

Aynı zamanda "Kuzey Amerika Birleşik Kızılderililer Kabilesi Başkanı" da olan Brian Paterson ise başta İstanbul ve Yalova olmak üzere her yerde büyük konukseverlik gördüklerini belirterek, "Bütün bunlardan sonra Türklerle aramızda akrabalık olduğuna dair inancım güçlendi. Pek çok şeyimiz ortak. Bu da ortak atalara sahip olduğumuz tezini kuvvetlendiriyor" dedi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.