Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
KOMUTANDAN BAYDEMİRE SERT TEPKİ

Komutandan Baydemir`e sert tepki

Muharrem KONTAZ- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR, (DHA) 23 Nisan 2009
Komutandan Baydemir`e sert tepki
DİYARBAKIR’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulması töreni sırasında 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in törene katılmamasına sert tepki gösterdi.

Protokole konulan ‘Belediye Başkanı’ yazıldığı plakayı gören Korgeneral Arslan, ayağıyla plakayı itip, Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya dönerek, “Bunlar çocukların bayramına bile gelmiyorlar” dedi. Törende askerler, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Büyük Türk milletinin emrindeyiz’ ve ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganlarıyla yürüdü.

Diyarbakır’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Törene Diyarbakır Valisi Hüyesin Avni Mutlu, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan da katıldı.

BAYDEMİR 10 DAKİKA BEKLENDİ

Tören alanında vali ve komutanlar yerine alıp DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in gelmesini bekledi. 10 dakika süren bekleyişin ardından 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, yerinden ayrılarak Baydemir için ayrılan ve ‘Belediye Başkanı’ yazılı plakanın bulunduğu tarafa geçerek plakayı ayağıyla sert bir şekilde itti.

Korgeneral Arslan, daha sonra Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya dönerek, “Bunlar çocukların bayramına bile gelmiyorlar” dedi. Korgeneral Arslan’ın ayaklarıyla ittiği plakayı emir subayı alıp tören alanının dışına çıkardı.

BAYDEMİR: TÖRENE KATLMAYIŞIMIZ CİDDİ BİR MESAJ

Baydemir, gazetecilerin Arslan’ın törenlerde ‘belediye başkanı’ yazılı plakayı ayağıyla itmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Her şeyden önce ülkede demokratik tahammül kültürünün ve kabul kültürünün gelişimine ihtiyacı var. DTP’nin 23 Nisan etkinliklerine katılmayışını ciddiyetle, samimiyetle, cesaretle irdelemek gerekir. Törenlere katılmamamız çok anlamlı ve çok cidi bir mesaj. Bu ülkeyi yönetenlerin egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise, milletin iradesine saygı duyulması gerekiyor. Milletin iradesinin ortaya çıkarmış olduğu temsiliyete kim olursa olsun, yetkisi ne olursa olsun hürmetle yaklaşması gerekiyor. Eğer milletin egemenliğine kayıtsız, şartsız tahammül gösterilmezse o mülk, o adalet duygusu zarar görür. Bugün ülkemizin maalesef yaşamış olduğu tabloda bunun delaleti, işaretidir. Bugün çocuklarımız partili arkadaşlarımız cezaevlerinde yani halkın iradesi hiçe sayılmaktadır. Öte yandan bizim gibi halkı için, ülkesi ve kendi için çaba sarfeden insanlar düşüncesini ifade ettiği için cezaevlerine konuluyor. Ben açık söyleyeyim, asker, polis, sivil yaşamını yitirmesin demek, bu ülkede barış olsun demek suç ise, ben bu suçu işlemeye devam edeceğim, devam edeceğiz.”

ASKERLER SLOGANLA YÜRÜDÜ

Çelenk konulmasının ardından 7’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı askerler kutlamalarının yapılacağı 500 metre mesafedeki Atatürk Stadyumu’na kadar, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Büyük Türk milletinin emrindeyiz’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Türk, Öğün, Çalış, Güven’ ve ‘Her şey vatan için’ sloganları atarak yürüdü. Askerlere güzergah üzerinde toplanan vatandaşların da destek verdiği görüldü.

Atatürk Stadyumu’nda tamamı dolu tribünler önünde yapılan törenler coşku içinde geçti. Çocuklar geçit töreninin ardından, yaptıkları gösterilerle izleyenlerin beğenisini kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasakladığı komutlar Diyarbakır’daki törenlerde uygulanmadı. Minikler yine öğretmenlerini verdiği talimatlarla hareket etti.

Diyarbakır’daki kutlamalar sırasında çok sıkı güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Vali ve komutanlar için kurşun geçirmez çantalarla yakın koruma altına alınırken, keskin nişancılar ile özel harekat timleri önemli yerlerde görevlendirildi.

DTP’Lİ BAŞKANLAR TÖRENLERE KATILMADI

Diyarbakır’ın yanı sıra Batman, Siirt, Tunceli ve Şırnak’taki resmi törenlere DTP`li belediye başkanları katılmadı.

Siirt’te Atatürk Bulvarı üzerindeki kutlamalara Vali Necati Şentürk, 3’üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özhan Ayaş katılırken, DTP’li Belediye Başkanı Selim Sadak katılmadı. Şırnak’ta Vali Ali Yerlikaya, 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Akmaz katılırken, DTP’li Belediye Başkanı Ramazan Uysal, törenlere gelmedi. Atatürk Anıtı’na çelenk konulması sırasında belediyenin çelengi ortada kalınca görevliler tarafından tören alanının dışına çıkarıldı.

Tunceli’deki törenlere Vali Mustafa Yaman, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten katılırken, DTP’li Belediye Başkanı Edibe Şahin gelmedi. Tören alanına getirilen belediye çelengi ise ortada kaldı.

Batman’da da Vali Recep Kızılcık törenlerde hazır bulunurken, DTP’li Belediye Başkanı Nejdet Atalay katılmadı.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.