Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Kullanılmayan her oy ırkçı partilere güç katar

 

Kullanılmayan her oy ırkçı partilere güç katar

Almanya`nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya`da (KRV) 13 Mayıs`ta yapılacak olan erken seçimlere bir aydan kısa bir süre kaldı

Yeşiller Partili KRV Milletvekili Arif Ünal, 20 aylık Sosyal Demokrat Parti (SPD)-Yeşiller Azınlık Koalisyon Hükümeti döneminde başta eğitim alanında olmak üzere göçmenlerin önündeki çok sayıda engeli kaldırdıklarını hatırlatarak 13 Mayıs`taki seçimlerde Türk kökenli seçmenlerden destek istedi.

Göçmen öğrencilerin önündeki en büyük engeller olan Okul Tavsiyesi (Schulempfelung), üniversite harçları, son yılda anaokulu ücretini kaldırdıklarını bildiren; İslam din dersleri, Uyum ve Katılım Yasası`yla resmi dairelerin göçmenlere açılması gibi çok önemli çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Arif Ünal, KRV`de yeniden SPD-Yeşiller hükümetinin güvencesinin Yeşiller Partisi olduğuna dikkat çekti.

SPD`nin Almanya`daki beş eyalette Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) ile hükümet kurduğuna dikkat çeken Ünal, ``SPD ile CDU arasındaki bazı politik alanlara baktığımızda farklılıkların çok fazla olmadığını görüyoruz. Eğer Yeşiller bu seçimlerden güçlenmiş olarak çıkmazsa, bu eyalette SPD ile CDU`nun kuracağı bir koalisyon rizikosu var. Göçmenler politikası için Yeşiller çok önemli. Bence tek güvence Yeşiller. İki yıl içinde neler yaptığımız ortada. SPD-Yeşiller hükümeti kurulmasının garantisi Yeşiller`in seçimlerden güçlü çıkmasıdır.`` dedi. Ünal, eyaletteki 400 bine yakın Türk kökenli oyların seçimlerde kilit rolü oylanacağını dile getirdi.

Alman vatandaşı olanların mutlaka seçimlere gitmesi gerektiğini vurgulayan Arif Ünal, ``Verilmeyen her oy ırkçı ve İslam düşmanı partilere yarayacaktır. Katılım az olduğu zaman yüzde 1`lik oyları yüzde 3`e çıkıyor.`` uyarısını yaptı. Ünal, ülkenin en büyük eyaletindeki bu seçimlerin, gelecek yıl yapılacak olan genel seçimler açısından da bir test niteliği taşıdığına dikkat çekti.

Türk kökenli seçmenden özellikle ikinci oylarını Yeşiller Partisi`ne vermelerini istediklerini bildiren Ünal, ``Fakat Köln`de iki, üç bölgede çok güçlüyüz. Örneğin benim aday olduğum Kalk bölgesinde direk seçilme ihtimalimiz de çok yüksek ve birinci oyları da, hem birinci, hem ikinci oylarını bize vermelerini rica ediyoruz. İki sene önceki seçimlerde CDU ile 95 oy farkımız vardı.`` dedi.

PARTİLERİN GÖÇMENLERLE İLGİLİ NELER YAPTIĞINA BAKARAK OY VERİN

Türk kökenli aday göstermenin tek başına bir şey ifade etmediğine dikkat çeken Arif Ünal, ``Vatandaşlarımızın partilerin göçmenler konusunda neler yaptığına bakarak oylarını vermelerini istiyorum. Türkiye`den gelmiş olanların çok önemli oy potansiyeli olduğunu bugün her parti anlamış durumda ve seçilemeyeceğini bildikleri halde listelerine Türk kökenli isimler alarak bu insanların oylarını almaya çalışıyorlar. Bence vatandaşın bu oyuna gelmemesi lazım. 60 milletvekili arasında bir milletvekilinin yapabileceği çok sınırlı, asıl bakılması gereken partinin programında ne var?`` ifadelerini kullandı.

Çifte vatandaşlık, yerel seçimlerde oy hakkı, vizenin kaldırılması, aile birleşiminin kaldırılması gibi bir çok konunun Yeşiller Partisi`nin programında yer aldığını bildiren Ünal, bunların federal düzeyde çözülmesi için öncelikle Yeşiller`in hükümet programına koydurabilmesi, daha sonra da takipçisi olabilmesinin seçimlerden güçlü çıkmasına bağlı olduğunu kaydetti. Arif Ünal,``Federal düzeyde bu girişimlerde bulunduk, ancak SPD`nin CDU ile koalisyonda olduğu tüm eyaletler bu konularda çekimser kaldılar, parlamentodaki girişimlerimize destek vermediler.`` dedi.

(Cihan)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.