Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8798
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
MADDE VE UYUŞTURUCU KANUNU NEDEN ÇÖZÜMLENMİYOR?

MADDE VE UYUŞTURUCU KANUNU NEDEN ÇÖZÜMLENMİYOR

 

 

          Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile ilgili yasal düzenlemelerin hâla yapılmadığını belirtti. DOĞRU, konu ile ilgili vermiş olduğu Kanun Teklifi üzerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

         “Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de önümüzdeki yıllarda en önemli sorunların başında, madde kullanımı ve bağımlılığı olacaktır. 21. yüz yılda yenidünya düzeninin ve toplumda, sosyal yaşamda beklentilerin değişmesi, aile yapısındaki bozulmalar bu durumu ortaya çıkarmaktadır.

 

         Önümüzdeki yıllar dünyada uyuşturucu ve madde kullanımının toplumu nereye doğru sürüklediğini göreceğimiz yıllar olacaktır. Aynı sorunu ülkemizde de gün geçtikçe ağır bir şekilde hissetmeye başlamış durumdayız.

 

         Yapılan son araştırmalar, başta büyük şehirler olmak üzere, Anadolu’nun köylerine kadar uzanan çok önemli problemin ortaya çıkmakta olduğunu göstermektedir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize derhal çok ciddi önlemler alarak sahip çıkmalıyız.

 

         Türkiye’yi saran uyuşturucu ve madde bağımlılığı için koruyucu sağlık önlemleri hakkında aileleri ve gençleri uyarmak ve doğru yönlendirmek için bu Kurulmasını istediğimiz Genel Müdürlüğe her geçen gün biraz daha fazla ihtiyaç duymaktayız.

 

         Ülkemizde uyuşturucu madde kullanım alışkanlığı çığ gibi büyümekte ve kullanım yaşı giderek düşmektedir. Ülke olarak geleceği olan gençlerimizi bu durumdan korumalıyız.

 

         AMATEM’İN çalışmalarına göre okullarda ve gençlerde uyuşturucu kullanım oranı her yıl ikiye katlanmaktadır.          Uyuşturucunun ticareti dünyada terör örgütlerinin temel kaynakları arasındadır. Ülkemizde de terör örgütleri bu yolla 10 milyar dolar gibi büyük para kaynağı elde ediyorlar. Bu durum bile ülkemizde konuya acil olarak müdahale edilmesini gerektirmektedir.

 

         Bağımlılık yapan maddelerin satıcılarının, özellikle gençlerimizi hedef aldığı, güvenlik güçleri kaynaklarından anlaşılmaktadır. Hedef, çocuklarımız, gençlerimizdir. Uyuşturucu ile mücadelede hem arzın, hem talebin durdurulması gerekmektedir.

 

         Madde kullanımı toplumsal bir sorun olması yanında şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi bir hastalıktır. Amaç bu hastalığa gençlerimizin yakalanmamasıdır. Yakalandıktan sonra tam tedavisi mümkün olmamaktadır.

 

         Geçmiş yıllarda madde kullanım yaşı 12 iken, bu gün bu yaş 10’lara düşmüştür. Ülkemizde son beş yıldan beri ekonomik tablonun ileri derecede bozulması, toplumda psikolojik bozukluklara sebep olmaktadır.

 

         Hükümetin yeterli önlem almaması, açlığın, yokluğun, fakirliğin, işsizliğin ileri derecede artması madde kullanımı ve uyuşturucuya eğilimini daha fazla artırmaktadır.

 

          Bu da ülkemizi, sahip olduğu genç nüfustan dolayı hedef ülke haline getirmektedir. Uyuşturucu tacirleri bunu iyi değerlendirmekte, hem kaçakçılığı hem de kullanımını ülkemizde desteklemektedirler.

 

         Uyuşturucu ile mücadelede, çok etkin olmak ülkemiz için zorunlu hale geldiğinden UYUŞTURUCU VE PSİKOTROP MADDELERLE MÜCADELE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ve bu Genel Müdürlüğün yetkili ve etkin bir şekilde çalışması için Kanun düzenlemelerine gidilmelidir.

 

         Uyuşturucu maddelerle ilgili suçlar kamunun sağlığı ile ilgili işlenen suçlardır. Oluşturduğu zarar çok fazladır. Mahkemelerin uzaması, başka davalarla birleştirilmesi, doğru değildir.

 

         Bundan dolayı uyuşturucu madde suçlarının soruşturma, kovuşturma ve yargılama aşamasını kapsayacak şekilde tahkikat konusu, kendine has özellikler taşımaktadır. Onun içinde bu konuda uzmanlaşmış hâkim ve savcılar bulunduğu, ihtisas mahkemeleri kurulmalıdır.

 

         Kurulacak Genel Müdürlükte Denetiminde serbestlik, suç şüphesinin öğrenilmesinde rehberlik koruma ve yardıma kadar, çok ciddi bir şekilde yapılanması gerekmektedir. Madde Bağımlılığı, Rehabilitasyonunun özel önem arz ettiği unutulmamalıdır.

 

         Rehabilitasyon Merkezlerinin yerleri iyi tespit edilmeli, Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi ile koordineli çalışmalar yapılmalıdır.

 

         Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusu yazılı ve görsel medyanın sürekli gündem maddelerinden birisi haline getirilmelidir.

 

         Çeşitli vakıflarca yürütülen, sosyal yardımlar, geçici bir destek olarak değerlendirilmeli, gençler çalışmaya ve kazanmaya yönlendirilmeli ve üretken hale getirilmelidir. Bütün şehirlerde istihdamı arttırıcı iş temin eden projeler desteklenmelidir,” dedi.

 

         Konuşmanın arkasından Kanun Teklifi hakkında yapılan oylama sonucunda teklif reddedilerek, ülkemiz ve insanlarımız için büyük bir önem arz eden bir konu daha meclisin tozlu raflarına kaldırılmış oldu.

 

        

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.