Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
MARS`TA GİZEMLİ DİKİLİTAŞ

Mars`ta gizemli dikilitaş

A.A 4 Ağustos 2009
Mars`ta gizemli dikilitaş
Mars`ta, yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen görüntülerde tesadüf eseri ortaya çıkan dikilitaş biçimindeki gizemli bir kaya, tüm dünyadaki komplo teorisyenlerini heyecanlandırdı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen`in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter`ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, uzayla ilgilenenler arasında heyecan yarattı.

Monolit biçimli gizemli taş ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dörtköşe yapıyı ortaya çıkardı.

“2001: Uzay Macerası” filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan monolit taşla ilgili eski Montreal radyo programcısı olan David Tyler, blogunda, “Mars`ta eskiden bir uygarlık mümkün mü? Nasa`nın bunun yanıtını biliyor olması olası mı? Bu yakınlaşma için bir işaret mi?” diye sordu.

Ay`da yürüyen ikinci insan Buzz Aldrin de geçen hafta bir televizyon programında, “Mars`ın aylarını ziyaret etmeliyiz. Mars`ın çevresinde 7 saatte bir dönen Phobos`ta patates biçimli alışılmadık bir yapı bir dikilitaş var. Kim koydu bunu oraya?” demişti.

KIZIL GEZEGEN`DE GÖKTAŞI

Öte yandan, NASA`nın Mars`taki çalışkan ikiz robotlarından Opportunity, Kızıl Gezegen`de şimdiye dek bulunan en büyük göktaşı olduğu sanılan büyük bir kaya parçası keşfetti.

NASA`nın Pasadena`daki Jet Motorları Laboratuvarı`ndan yapılan açıklamada, 60 santimetre genişliğindeki kayanın kimyasal bileşimini anlamak için Opportunity`nin spektrometresiyle yaptığı incelemede, bunun bir meteorit (göktaşı parçası) olduğu ve robotun 1 yıl boyunca incelediği 800 metre genişliğindeki Victoria Krateri`nin oluşumuna yol açan göktaşının bir parçası olabileceği kaydedildi.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.