Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Meksika’yı Yeni Bir Kuş Gribi Vurdu
Çapar Kanat

Meksika’yı Yeni Bir Kuş Gribi Vurdu

Yetkililer 284,755 kuşu, salgını önlemek için karantinaya aldı

Meksika’nın Reforma gazetesinde yer alan bir habere göre, Ülkenin Batı kesiminde önceki salgın bölgesi olan Jalisco’ya Yakın bir eyalet olan Aguascalientes’de bir H7N3 kuş gribi salgını başladığı 8 Ocakta Meksika Eyalet yönetimi tarafından doğrulandı. Haber ajansı raporunda, Ulusal Sağlık, Gıda Güvenliği ve Kalitesi Servisi Senasica, iki çiftlikte kuş gribi salgını olduğunu, ve 284,755 kuşun yok edilmesiyle bu iki salgın odağının bertaraf edildiğini ifade etti.

Gazetenin haberine göre 8 ocak gününe kadar olay gizli kalmış, yetkilileri bir kümes hayvan üreticisi haberdar etmiştir. Etkilenen bu iki yumurta üretim çiftliği, Aguascalientes’in üst eyaleti San Fransisco de los Romo’da bulunmaktadır

Eyalet yönetimi Yüksek-Patojenik kuş gribi salgının kontrol altına aldıklarını belirtti. Yetkililer bunu yapmak için Senesica’nın bölgeyi salgına neden olabilecek hastalık odağı olarak belirtmesinden sonra çiftliklerin hemen tahliye edildiğini söylediler. Yedi çiftliği kapsayan çevre bölgelerde, yumurtacı tavuk iki, broylerlerden beşine, bunlara ilaveten odak alanda on üç kümese toplam 6 milyon aşı uygulanacak.

Meksika Ulusal Sağlık, Besin Güvenliği ve Kalitesi Servisi Senasica, salgının 3 Ocakta ortaya çıktığını, ve Los Altos bölgesi Jalisco’yu Mayıs 2012’de vuran H7N3 virüsü ile %99 genetik benzerlikte, H7N3 A virüsü olduğunun da 8 Ocakta onaylandığını söyledi.

Aguascalientes bölgesi, Meksika yumurta üretiminin %1 ini sağlarken, Broyler üretimine katkısı %10 olduğu biliniyor.

Haberin kaynağını Çiğ Süt Üreticileri Tüketicileri Grubuna gönderen hayvan-halk sağlığı uzmanı Veteriner Hekim Sayın Adnan Serpen’e, tercüme eden N.B.Kanat’a teşekkürlerimizi sunarız.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri


--

https://twitter.com/caparkanat

Çiğ Sütü Kaynatarak Yoğurdumu Evde YapıyorumPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.