Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
MEMUR MAAŞLARI-Dr.REŞAT DOĞRU

BASIN AÇIKLAMASI

 

ÜCRETLİLER YİNE MAĞDUR

 

 

             Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, hükümet memuru, emekliyi mağdur etmeye devam etmektedir dedi. Milletvekili DOĞRU şöyle devam etti.

 

Bilindiği üzere hükümet ile memur sendikaları arasındaki maaş zammı ile ilgili görüşmeler tıkanma noktasına gelmiştir. Görüşmelerin Ekim ayına tehir edilmesi de  “adam sende”cilikten başka bir şey değildir.  Hükümet memur sendikalarının talep etmiş olduğu 4+4 zamma dahi hiçbir cevap vermemiş, konuyu sürüncemede bırakmıştır İktidar bu tavrıyla çalışanı ve emeklisine değer vermediğini bir kez daha göstermiştir.

 

Şu anda mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayını yaşamaktayız. Nefsin terbiyesi ve yardımlaşmanın, yoksulun, fakirin gözetilip kollanmasını gerektiren bu manevi zamanda maalesef halkımız daha yoksul daha fakir duruma düşürülmüştür. İftar çadırları her geçen yıl daha da artmakta ve çadırlar dolup taşmaktadır. İktidar halkı ne hale düşürdüğünü görmeyip vatandaşın bu durumundan kendine pay çıkarıp reklâmını yapmaktadır. Halbuki “Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi” düsturu Türk-İslam geleneğinde yardımlaşmanın en güzel hasletlerinden biridir.

 

Hükümet, emekli ve çalışanına yıllardır sadaka verir gibi %3-%4 zam vermekte buna karşılık, elektriğe, suya ve hayatın idamesi için gerekli her şeyin fiyatını sürekli artırarak kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almaktadır.

 

AKP iktidarından bu yana geliri sürekli düşen ve mağdur olan çiftçi, esnaf ve sanayicilerimizin yanında memur ve emeklilerimiz de boy göstermektedir. Din adamları devlet memuruna fitre ve zekat verilmesinin caiz olduğu yönünde beyanda bulunmaktadırlar. Bu durum hükümetin iktidara gelmeden önce vermiş olduğu vaatlerin boş olduğunun bir göstergesidir. Hani İşçi, memur, emekli enflasyona ezdirilmeyecekti! Hani hepsi onurlu bir yaşam sürecekti!

 

Birkaç gün sonra İnşaallah  ulusça Ramazan bayramını kutlayacağız. Akabinde okullar açılacak yavrularımızı eğitim yuvalarına göndereceğiz. Ancak hem bayram, hem okul hazırlıkları için yapılan masraflar herkesi olduğu gibi memur ve emeklilerimizi de ekonomik olarak zor duruma sokmuştur. Hükümet, memurun istediği 40-50 lira için pazarlık yapmaya yanaşmamakla, mübarek bayram gününde çalışanının, kendine hizmet etmiş olanların boynunu bükük bırakmakta ve bayramını buruk bir şekilde yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Hükümet çalışanına 2+2 zam yapılması yönünde teklifte bulunmuştur. Bu teklif adeta ücretlilerle alay eder gibi bir rakamdır. Siz bir yıl boyunca gelecek bütün zamları %4, hatta %5-6 oranında tutmayı vaat edebiliyor musunuz?

Ülkemizde vatandaşlarımızın büyük bir bölümü açlık sınırı kapsamında yaşamaktadırlar. Memurlarımızın %35’lik bir bölümü de yoksulluk sınırı altında halkımıza ve devletimize hizmet etmektedirler. Yine devlette çalışmakta olan en alt kademedeki memur ile en üst amir arasında 4 kat maaş farkı bulunmaktadır.

Devlette görev yapan memurlar bizim memurlarımızdır. Onlar devlet ile millet arasında bir köprü vazifesi görmekte ve devletle olan işlerimizin çözümlenmesine yardımcı olan insanlardır. Hükümet memur, işçi ve emeklisinin gelirini artırıcı önlemleri almalı, onlara daha iyi bir yaşam standardı ve daha iyi bir gelecek hazırlamak için gerekli çalışmaları yapmalıdır dedi.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.