Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
MİRAÇ KANDİLİ MESAJI-Dr.REŞAT DOĞRU

         TOKAT MİLLETVEKİLİ DR. REŞAT DOĞRU’NUN

                            MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

 

Miraç; Peygamber Efendimizin, Mescid-i Haram ve  Mescid-i Aksa`dan sonra Yüce Allah`ın huzuruna vardığı, içerisinde pek çok sırların bulunduğu, aynı zamanda müminlerin  Allah`a ulaşmak için kat etmesi gereken yolu görmek isteyenlere de emsal teşkil eden ve  müminlere namazın farz kılındığı  kutlu bir yolculuktur.

         Bu anlamda Miraç, insanın erdem yolculuğunu, beşerilikten insaniliğe yükselişini ifade etmektedir. Miraç, insanın, ilahi rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah`a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatan bir fırsattır.

Sevgili Peygamberimizin `Miraç`ından ilham alarak kişinin, toplumun ve insanlığın her türlü ayıp, çirkin, hata, vebal ve günahı geride bırakarak manevi yükselişi üzerinde de düşünmek zorundayız. Miraç gibi kutlu zamanlar, bizlere Yüce Rabbimizin sonsuz merhamet kapısını dua ve niyazla çalarak O`na dönme, kendimize gelme, durup düşünme imkanı sunar. Nefsimizin bize güzel gösterdiği kötülük ve çirkinlikten kurtulma irademizi tazeler.


          Bu duygularla, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların Miraç Kandilini kutlar, bu mübarek gecede Yüce Mevla`ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün Türk ve  İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada Soydaşlarımıza yapılan hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının, şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak`tan niyaz ediyor, sağlık ve mutluluk dolu nice kandiller diliyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.