Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
NEVRUZ PKK GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ
Van ve Şanlıurfa`da BDP`nin düzenlediği Nevruz kutlamaları PKK gösterisine dönüştü. Kutlamalarda Öcalan`ın posterleri asıldı, sözde PKK bayrakları açıldı. Van`da bir grup çocuğun ellerine tutuşturulan ``İşgalci TC Kürdistan`dan defol` yazılı astıkları pankart dikkat çekti. Pankart 10 dakika sonra indirildi.

   

VAN    

Van`da BDP`nin düzenlediği Nevnuz kutlamasına yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Nevruz ateşini, kapatılan DTP eski Genel Başkanı siyasi yasaklı Ahmet Türk ile eski milletvekili siyasi yasaklı Aysel Tuğluk yaktı. Alanda Öcalan ile sözde PKK bayrakları da açıldı. Nevruz, alanda Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla kutlandı.

Nevruz kutlamaları saat 10.00’da Van Kalesi arkasında bulunan Kültür parkı alanında başladı. Sabah saatlerinden itibaren alana akın edenler, ilk olarak polis tarafından aramadan geçirildi. Kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı arandığı polis noktasından sakıncalı görünen malzeme ve afişler toplandı. İkinci arama noktasında ise BDP’li görevliler üst araması yaptıktan sonra vatandaşı alana aldı. Nevruz kutlamalarında sık sık PKK ve Öcalalan lehine sloganlar atıldı. Sözde PKK bayrağı ve Öcalan posteri açıldı. Kutlamaların yapıldığı alanın etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Van milletvekili Özdal Üçel giydiği yöresel kıyafetlerle alana gelişleri sırasında coşkuyla karşılandı. Birçok partili Türk’ün elini öpmek için birbirileriyle yarıştı. Türk ve Tuğluk birlikte Nevruz ateşini yaktı. Daha sonra birlikte güvercin uçurdu.

YABANCI GÖZLEMCİLERDEN BARIŞ BAYRAĞI

Kutlamalara, İtalya`da çeşitli meslek mensuplarının kurduğu Kürdistan`a Doğru Barış Derneği üyeleri oldukları belirtilen 10 kişilik bir İtalyan gurubu da katıldı. İtalyanlar, kutlama alanında farklı renklerdeki üzerinde barış anlamına gelen İtalyanca ‘pace’ yazılı bayrak açtılar. Üzerinde PKK, KCK, Apo ve Kürdistan yazılı PKK flaması taşıyan yüzleri poşu ile gizleyen 2 kadın gösteri de İtalyanlarla birlikte gazetecilere poz verdi.

Açılış konuşmasını BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş ve ardından BDP’li Belediye Başkanı Bekir Kaya yaptı. BDP Van milletvekili Özdal Üçel, yaptığı Kürtçe konuşmasında Ak Partinin açılımını eleştirdi. Üçel, “Açılım diyerek Kürt milletvekillerini, Kürt çocuklarını tutukladılar, cezaevlerine attılar. Kürt sorunu çözümünde muhatap BDP’dir. Böyle açılım olmaz” dedi.

Daha sonra Öcalan`ın çağrısı üzerine, Irak`tan yola çıkıp Habur Sınır Kapısı`ndan 19 Ekim 2009 tarihinde yurda gelen 34 kişilik PKK`lı grubundan, Mahmur Kampı`ndan gelenler arasında bulunan Nurettin Turgut da Kürtçe kısa bir konuşma yaptı. Kutlamalar devam ediyor.

`İŞGALCİ TC KÜRDİSTAN`DAN DEFOL` PANKARTI 10 DAKİKA SONRA İNDİRİLDİ

 

Van Kalesi`nin yan tarafında bulunan Kültür Parkı`nda düzenlenen Nevruz etkinliklerinde iki kavak ağacın arasındaki pankart dikkat çekti. Saat 11.30 sıralarında asılan pankart, yaklaşık 10 dakika sonra bulunduğu yerden indirildi.  

 

ŞANLIURFA

Haleplibahçe Mahallesi’nde bulunan Direkli Meydanı’ndaki boş alanda BDP tarafından organize edilen Nevruz kutlamalarına, birçok kişi sabah saatlerinden itibaren geldi ve yapılan üst aramalarının ardından alana alındı. Alan kısa sürede dolarken, yöresel kıyafetleriyle ön saflarda yer alan kadınlar, Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekti.

Sık sık PKK ve elebaşı lehine sloganların atıldığı kutlamalarda, Öcalan posterleri ile örgütün sözde bayrakları yüzleri poşu ile gizlenmiş kişiler tarafından taşındı. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı kutlamalarda, zılgıt ve ıslıklar eşliğinde ‘Öcalan’, ‘Biji Apo’, ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo), ‘Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan’, ‘Şehit Namırın’ (Şehitler Ölmez) ve ‘Hükümet istifa’ sloganlar atıldı. Birçok kişinin yanında sarı-kırmızı-yeşil renkli kıyafet ve poşulara sardıkları küçük çocukları ile geldiği kutlama alanında, kalabalık içerisinde kule yapmak isteyen bazı gençler ise bu girişimlerinde başarısız olup sık sık arkadaşlarının üzerine düştü.

KIŞANAK VE PKK’LILAR DA GELDİ

Kürt sanatçıların konserleriyle devam eden kutlamalara, KESK Genel Başkanı Sami Evren’in ardından alana geçtiğimiz yıl Ekim ayında Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur’dan gelen PKK’lı grupta yer alan Şerif Gençdal, Hamiyet Dinçer, Melekşah Seydan ve Zehra Tunç geldi. Alana gelen ve protokol için ayrılan bölüme oturtulan PKK’lılar, geldiğini öğrenen kalabalıktakiler tarafından ‘PKK halktır halk burada’ sloganları ile karşılandı. Öte yandan birçok kişi de PKK’lılar ile tokalaşmak için çabaladı.

PKK’lı grubun ardından, öğle saatlerinde BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak da miting alanına geldi. El sallayarak kalabalığı selamladıktan sonra protokole geçen Kışanak, burada sarı-kırmızı-yeşil renkte kıyafet giydirilmiş çocukları öpüp, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı kutlamalar sırasında polis, miting alanına giden bazı yolları trafiğe kapatırken, polisin yanı sıra kentin ana caddelerinde takviye güçlerin bekletildiği görüldü.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.