Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
NORVEÇ EN İYİ YAŞAM KOŞULLARINA SAHİP ÜLKE SEÇİLDİ
 

NORVEÇ en iyi yaşam koşullarına sahip ülke 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı`nın (UNDP) yeni İnsani Gelişme Endeksi`ne (İGE) göre Norveç, bir kez daha en iyi yaşam koşullarına sahip ülke oldu

UNDP`nin 187 ülkeyi kapsayan yılık raporuna göre Norveç en yüksek insani gelişme endeksiyle 1. sırada yer alırken, Avusturya 2., Hollanda 3., ABD 4., Yeni Zelanda 5., Kanada 6., İrlanda 7., Liechtenstein 8., Almanya 9. ve İsveç 10. sırada bulunuyor.

Türkiye ise 0,699`luk bir değerle 92. sırada yer alarak "yüksek insani gelişme" gösteren ülkeler sınıfına girdi.

Yaşam koşularının en kötü olduğu ülkeler ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijer, Burundi, Mozambik ve Çad olarak belirlendi.

"Herkes İçin Daha İyi Bir Gelecek" başlığını taşıyan 2011 yılı raporunda gelir dağılımının dünyanın büyük bir bölümünde daha da kötüleştiği belirtildi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi`ne (TCEE) göre İsveç, üreme sağlığı, okullaşma süresi, fırsat eşitliği ve istihdam alanlarında ilk sırada yer aldı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde İsveç`i Hollanda, Danimarka, İsviçre, Finlandiya, Norveç, Almanya, Singapur, İzlanda ve Fransa takip eti.

Türkiye, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi`nde de "yüksek insani gelişme" gösteren ülkeler grubuna dahil oldu ve 77. sırada yer aldı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi`nde en düşük puanlar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijer, Burundi, Mozambik ve Çad`a ait oldu.

Temiz su kaynakları, yakacak ve sağlık hizmetlerine erişimin temel alan Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi`nde (ÇBYE) nüfusunun yüzde 92`si yoksul olan Nijer ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi, yüzde 89 ile Etiyopya ve yüzde 87 ile Mali takip eti. En yoksul 10 ülkenin tamamı, Afrika kıtasında yer alıyor.

(aa) 
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.