Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8080
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ORDU HUZURSUZ

Ordu huzursuz


Ergenekon soruşturması kapsamında emekli ve muvazzaf subayların gözaltına alınmasının ardından Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ`un Erdoğan`la yaptığı sürpriz görüşme, dünya medyasında `TSK`daki huzursuzluğun` somut işareti olarak değerlendirildi

Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında emekli ve muvazzaf subayların da bulunduğu 37 kişinin gözaltına alınması dünya medyasında da ilgiyle izleniyor. Uluslararası basın kuruluşları ve haber ajansları, gözaltıların Türk Silahlı Kuvvetleri`ndeki huzursuzluğu körüklediği ve Başbakan ile Genelkurmay Başkanı arasında yapılan "beklenmedik" görüşmenin de bu durumun bir işareti olduğu değerlendirmesini yaptı.

New York Times (ABD): Eski subayların gözaltına alınması, Türkiye`de güç hiyerarşisinin uzun yıllardan beri dokunulmayan kesimini oluşturan orduyu oldukça endişelendirdi. Gözaltıların ardından Genelkurmay Başkanı`nın rutin programını iptal ederek Başbakan`la 6 saatlik bir görüşme yapması da bunun kanıtı.

The Guardian (İngiltere): Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, siyasi cinayetlerden sorumlu tutulan "derin devleti" temizlediklerini iddia ediyor, ancak son tutuklamalar soruşturmanın AKP`nin laik rakiplerine karşı bir "cadı avı" olduğu şüphelerini artırıyor.
Türkiye uzmanı Gareth Jenkins`e göre; ordu, hükümete geri çekilmesi ve bunun gözaltıların sonuncusu olması yönünde sert bir uyarıda bulundu.

AFP (Fransa): Ergenekon soruşturması, başladığı tarihlerde "derin devlet" olarak adlandırılan yapıyla hesaplaşıldığı düşüncesiyle destek görüyordu. Ancak soruşturma, hükümetin muhalifleri olarak tanınan akademisyen, gazeteci, aydın ve emekli generalleri hedef aldıktan sonra güvenilirliğini büyük ölçüde yitirdi. Bugün birçok kişi soruşturmayı hükümet tarafından siyasi rakiplerini susturmak için kullanılan bir araç olarak görüyor.
REUTERS (İngiltere): Ergenekon soruşturması kapsamındaki son gözaltılar ve Genelkurmay Başkanı ile Başbakan arasındaki "acil" görüşme, AB adayı Türkiye`deki istikrarsızlık endişelerini artırıyor.  Zaten küresel ekonomik kriz nedeniyle zor durumda olan borsayı daha da aşağı iten soruşturma, her şeye rağmen ülkede üst düzey subayları yargı önüne getirerek ülkede bir tabunun yıkılmasına neden oldu.
Ancak birçok analist, soruşturmanın AKP ve laikler arasında bir güç denemesine dönmesi ile birlikte ordunun tepki gösterme riskini artırdığını düşünüyor.
(Milliyet.com.tr)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.