Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ORTAK GÜVENLİK ANLAŞMASI

image0016.jpg

EurAsEc toplantısı. Soldan sağa: Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Rusys Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan

Rusya`nın başı çektiği "Ortak Güvenlik Antlaşması Örgütü" üyesi 7 ülke `hariçten gelecek tehditlere` karşı ortak silahlı güç kurmak için anlaştı! Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan liderleri, Moskova`daki toplantıda, "hariçten gelecek tehditlere" karşı Rusya`da konuşlanacak ortak silahlı güç kurmak için anlaşma imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Moskova`daki toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan`ın bugün yapılan zirvede "ortak acil müdahale" gücü kurma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Medvedev, tüm liderlerin böyle bir güce ihtiyaç olduğu konusunda aynı görüşü paylaştığını belirterek, bu gücün detayları konusunda bilgi vermedi.

Kırgızistan`ın ülkedeki ABD üssünü kapatacağı açıklamasının ardından dün Rusya ve Belarus`un hava sahasını savunmak ve izlemek için ortak bir askeri sistem kurulacağı belirtilmişti.

Rusya, ABD ve Çin, dünyanın en zengin enerji kaynaklarının bulunduğu belirtilen Orta Asya ve Hazar bölgesindeki etkisini artırmak için kıyasıya yarışıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırıların ardından devlet başkanlığı görevi sırasında ABD askerlerinin Orta Asya`ya gelmesine olumlu yaklaşmış, ancak Amerikan askerlerinin buradaki varlıklarının uzaması son dönemde Moskova`yı rahatsız etmeye başlamıştı.

Rusya, Kırgızistan`da 2003 ve 2005 yıllarında iki askeri üs kurmuştu.OPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.