Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
PKK’NIN LİDERLİK MÜCADELESİ

PKK’NIN LİDERLİK  MÜCADELESİ

 

Türkiye’de 1980 öncesinde Kürtçülerin bir bölümü Komünistlerin şemsiyesi altında faaliyet gösterirken, bir bölümü de “İslamcılar” arasında yer alıyordu.

1980 sonrasında liderlik PKK örgütü ve mensuplarının eline geçti.Diğer bölücüler, örgütleriyle birlikte geride kaldı.

1990’lı yıllarda Almanların “silahı bırakın,  isteklerinizin gerçekleşmesini temin edelim” şeklindeki tekliflerini PKK nın lider kadrosu inisiyatifimizi büyük ölçüde kaybederiz düşüncesiyle ret etti.

Ama şimdilerde  PKK ciddi manada sıkıştı.

ABD, Avrupa ülkelerinin bazıları ve Barzani PKK’nın bitmesini istiyor.

Ama dikkat edelim, bölücülüğün bitmesini, bölücülerin isteklerinin ortadan kalkmasını değil.

İşte PKK şimdilerde bu nedenlerden ötürü bir liderlik mücadelesi vermektedir.

Öcalan’ın emriyle teslim olanların, teslim olmaları ve teslim olma şekilleri bundan dolayı  olmuştur. Gösteriler bundan dolayı yapılmıştır. Kasım ayının son günlerinde başlayan ve hala devam eden olayların da sebebi budur.

PKK “açılım” la birlikte liderliğini kaybetmekten korkmaktadır. Yoksa bu “açılım”a şapka çıkarması hiçten bile değildi.

30 Kasım.2009 da Diyarbakır’da bir olay oldu. “İslamcı” bir vakıf, vakıf binaları PKK tarafından bombaladı diye bir miting yaptı. Elde Kur’an-ı Kerim PKK aleyhine pankartlar taşındı.

“Açılım”la verilmek istenenleri PKK dahil bütün Kürtçüler uygun görüyor ama yetersiz buluyor. Bu noktada birler. Fakat liderlik meselesi kendi aralarında bir mücadeleyi getirmektedir. Bu açıdan bölücü olsun ya da olmasın PKK, Güneydoğu’da “İslami” bir hareket ve örgütlenme istememektedir.

“Açılım”a karşı olanlarla PKK bunun içindir ki bazen “istemeyenler” kısmında birlikte görülebilmektedir. Halbuki “istemeyenler” bölücülüğün her türlüsüne karşı oldukları için bu açılımı istememektedirler. PKK ise sadece “liderlik” için istememektedir.Bazı açılımcılar da bu durumu alabildiğince “açılım”dan yana kullanmaya çalışmaktadır.

Evet, PKK şu günlerde bir liderlik mücadelesi vermektedir. Bu mücadele nereye varacaktır? Kestirmek çok kolay değildir ama PKK liderliği kaptırsa da kaptırmasa da bölücülüğün ciddi bir mesafe alacağı kesindir.

Bekleyelim ki neler olacak?

 

      TÜRKMECLİSİ.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.