Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1792
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8135
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Prof. Dr. Turan Yazgan, son yolculuğuna uğurlandı
74 yaşında hayatını kaybeden Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı`nın kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, son yolculuğuna uğurlandı

"Hocaların hocası" Yazgan için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Üniversitesi`nde, ikinci tören ise Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı`nda yapıldı. Yazgan`ın naaşı, Fatih Camii`nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kozlu Mezarlığı`ndaki aile kabristanında toprağa verildi. Türkiye`den ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda kişi cenaze törenine katıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer parti temsilcileri de cenaze töreninde hazır bulundu.

TURAN YAZGAN

1938 yılında Isparta`nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948`de Eğirdir Zafer İlkokulu`nu, 1951`de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955`de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü`nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959`da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı. İmar ve İsk‰n Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı`nda "İktisadi Araştırmacı" ve "Bölge Plancısı" unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963 yılında İtalya`ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

1966 yılında İktisat Fakültesi`ne asistan olarak girdi. 1967`de "Şehirleşme Açısından Türkiye`de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi" adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971`de "Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik" konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978`de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu. 1979`da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında istifa ederek, üniversiteden emekliye ayrılan Prof. Dr. Turan Yazgan, 1980 yılında kurmuş olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı`nın genel başkanlığını yürütüyordu. Türkiye`de ve Türk dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200`den fazla plaketle ödüllendirilen Turan Yazgan`ın, ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları bulunuyor. Evli ve 3 oğul ve 2 torun sahibiydi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.