Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Prof.BAĞCI`TÜRKİYE ÖRNEK DEĞİL AMA İLHAM KAYNAĞI`
ODTÜ öğretim üyesi ve siyaset bilimi uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı doktorasını yaptığı Almanya`nın Bonn şehrinde üç ünlü kurumun davetlisi olarak ``Bölgesel ve Global Güç Kavgaları Bağlamında Türkiye`nin Güvenlik ve Dışişleri Siyaseti`` adlı Almanca akademik bir sunum verdi

 

 

``Türkiye örnek değil ama ilham kaynağı``

ODTÜ öğretim üyesi ve siyaset bilimi uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı doktorasını yaptığı Almanya`nın Bonn şehrinde üç ünlü kurumun davetlisi olarak ``Bölgesel ve Global Güç Kavgaları Bağlamında Türkiye`nin Güvenlik ve Dışişleri Siyaseti`` adlı Almanca akademik bir sunum verdi

Almanya`nın Sesi Radyosu`ndan Baha Güngör`ün moderasyonluğunu üslendiği panel, Almanya Dış Politika Topluluğu, Atlantik-Almanya Cemiyeti ile 1953 yılında kurulan Bonn`daki Almanya-Türkiye Cemiyeti tarafından düzenlendi. Almanya-Türkiye Cemiyeti, Ernst Jaekh ya da Konrad Adenauer gibi ünlü isimlerin yanı sıra Alman milletvekilleri ve Nazi rejiminden kaçan ve bir süre Türkiye`de yaşamak zorunda kalan bilim adamları tarafından kuruldu.

Üç yüzün üzerinde seçkin bilim insanı, diplomatlar ile çeşitli kurumların üst yöneticilerinin yanı sıra emekli ya da halen görevde olan Alman generalleri ve kurmay subayların da dinleyici olarak katıldığı sunumda Prof. Dr. Bağcı Türkiye`nin Avrupa`da artan öneminden bahsetti. Prof. Bağcı, Türkiye`nin kendi coğrafi bölgesinde ve dünya çapında artık gittikçe dikkate alınması gereken uluslararası bir siyaset faktörü olduğunu vurguladı ve Türkiye`nin İran`ın nükleer politikası ve Suriye`de yaşanan iç savaşlar gibi çevresindeki olaylarla yakından ilgilendiğini belirtti. Prof. Bağcı, Türkiye`nin bölgesindeki Arap uluslarına ve diğer İslam ülkelerine ``örnek değil ancak ilham kaynağı`` olduğunu söyledi.

 

Prof. Bağcı, soru-cevap bölümünde Türkiye`nin yüzünü en az iki yüzyıldır Avrupa`ya döndürdüğünü ve bu yönün Avrupa Birliği tam üyeliğe gerçekleşmemesi durumunda da muhafazakâr hükümetlere rağmen de devam edeceğini dile getirdi. Prof. Bağcı, aralarında Almanya`nın eski Ankara elçisi Eckehard Eickhoff`un da olduğu 4 kişi tarafından yöneltilen Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne ``ayrıcalıklı ortaklık`` teklifinin neden kabul edilmediği sorusuna sert bir şekilde karşılık verdi: ``Sizin `Zeitgeist` dediğiniz zamanın ruhu bu sıralar Türkiye`den yana. Ayrıcalıklı ortaklığa Ankara`da müşteri bulamazsınız, yok!`` (Fotoğraflar: Isabelle M. Beck) 

ha-ber.com / Kadri Akkaya / Köln 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.