Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ŞEHİTLERE JET YANIT

Şehitlere jet yanıt

Genelkurmay`ın açıklamasına göre Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesi`ndeki 60 hedefe uçak saldırısı yapıldı.

Bombardıman sırasında “sığınak delen” bomba olarak bilinen lazer güdümlü buster bunker füzelerinin de kullanıldığı ve örgütün yeraltı kamplarının da hedef alındığı kaydedildi.

09:41 | 18 Ağustos 2011
 

Genelkurmay`dan yapılan açıklamada, dün akşam, Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesi`ndeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklama şu şekilde:

"Terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir
1.   17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir.
2.   Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.
3.   Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır.
4.   İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.
5.   Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak’ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye’ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir"

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Türk ordusu ilk kez, ABD`nin Pakistan`daki El Kaide kamplarını bombalamada kullandığı `ağır bombardıman` malzemelerini kullandı.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgiye göre, örgütün ana kampının bulunduğu Kandil’deki çeşitli kamplara 15 savaş uçağı bomba yağdırdı. Kandil’e bağlı çeşitli kampları barındıran Boliliska, Enze, Balayan, Dola Şeyita, Dola Bedrana köyleri yakınlarına da yoğun bombardıman yapıldığı öğrenildi. PKK’nın 2 numaralı ismi Murat Karayılan’ın bulunduğu Kandil’deki Xinere ve Balayan bölgeleri de yoğun bombardıman altına tutuldu. Bombardıman sırasında “sığınak delen” bomba olarak bilinen lazer güdümlü buster bunker füzelerinin de kullanıldığı ve örgütün yeraltı kamplarının da hedef alındığı kaydedildi. Bölgeden gelen bilgilere göre, Türk savaş uçaklarının vurduğu yerler şöyle: Kandil’e bağlı Xinere, Zergele, Kuprileka, Hakurk, Duhok’un Amadiye ilçesine bağlı, Zap, Havaşin, Metina, Zaho yakınlarındaki Haftanin, Sidekan ilçesi çevresindeki bazı kamplar. Kaynaklar, geniş çaplı hava harekâtında ilk defa PKK’nın kamplarının büyük bir bölü-münün aynı anda vurulduğunu vurguladılar. (Meriç Tafolar / Milliyet)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.