Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ŞEKER FABRİKASI TOKAT`LININ OLMALIDIR

 

 

ŞEKER FABRİKASI TOKAT’LININ OLMALIDIR

 

 Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU Şeker Fabrikasının Tokat’lıya satılması gerektiğini bildirdi. Dr. DOĞRU açıklamalarını şöyle sürdürdü;

 

Tokat ilimizin ekonomik can damarları maalesef tek tek kurutulmaktadır. Cumhuriyet tarihinden bu yana ilimize kazandırılan değerler son yedi yılda elimizden çıkarılmış veya çıkarılmak üzeredir.

 

Bilindiği üzere Sigara Fabrikamız özelleştirilme kapsamında satılmış, fabrikanın faaliyetine devam edeceği; Tokat’lının ve Tokat’ın mağdur edilmeyeceği söz verildiği halde kapatılmış ve yüzlerce çalışanı mağdur edilmiştir.

 

Şimdilerde aynı senaryo Şeker Fabrikamız üzerinde oynanmaya çalışılmaktadır. Cumhuriyet döneminde yapılan ilk fabrikalardan biri olması nedeniyle özel bir öneme haiz olan bu fabrikamız da önce satılacak, daha sonra kapatılacaktır.

 

Geçmişten bu güne Tröstler, ülkemizde tarımı bitirmek için büyük mücadele vermektedirler. Özellikle de son 7 yılda emellerine büyük ölçüde ulaşmış durumdadırlar. “Şeker Fabrikası kapatılmayacak faaliyetine devam edecek”, denilmektedir. Ancak bu Fabrikanın sonu da Sigara Fabrikasından farklı olmayacaktır. Çünkü hem ülkemizde hem de ilimizde pancar üretimi yapan çiftçimize sürekli kota uygulanmaktadır. Üretim azalınca fabrikalar kapasitesinin altında çalışmakta, dolayısıyla işyeri zarar ediyor görüntüsü verilerek fabrikalarımız elden çıkarılmaya çalışılmaktadır.

 

Bu durumdan zararlı çıkacak ülke Türkiye, zararlı çıkacak kesim, kendi halkımız, kendi çiftçimiz, kendi köylümüzdür. Dün tütün bitirildi, tüm sigara markalarımız yabancılaştı. Bugün de şekerpancarı bitirilip, dışarıdan neyle üretildiği belli olmayan ithal şekerler tüketilmesi kaçınılmaz bir son olacaktır.

 

Ayrıca 6 fabrika neden tek tek satılmayıp birlikte satılmaktadır. Bu satışta biri ya da birileri mi kayrılıyor? Bu da açıklanması gereken ayrı bir konudur.

 

Ülkemizde ve Tokat ilinde üretimi karşılayacak miktarda şekerpancarı üretimi yapılmaktadır. Kota sınırı kaldırıldığında çiftçimiz tarlasını tam manasıyla ekecek, bunun sonucunda da fabrikalar gerçek kapasitesinde çalışacaktır.

 

Buna rağmen satılmak isteniyorsa bu fabrikalar yerel işletmecilere veya o bölge halkına satılmalıdır. Hatta Karabük Demir Çelik İşletmelerinin satışı örneğinde olduğu gibi sembolik bir rakama çalışanlarına da devredilebilir. Hatırlanacağı üzere KARDEMİR zarar ettiği gerekçesiyle oradaki işçilere (l TL) satılmış, Fabrika çalışanları işyerlerini iki yıl içinde kâr’a geçirmişti.

 

Tokat halkına satıldığında, aynı kâr durumunun Şeker Fabrikasında da gerçekleşeceğine bütün kalbimle inanıyorum. Çünkü fabrikaların durumunu kendi çalışanlarından daha iyi kimse bilemez. Bakınız çalışacağı ve çalışanlarının mağdur edilmeyeceği söylenen Sigara Fabrikasının bahçesinde otlar bitmektedir. O yüzden Tokat’lılar, tüm hemşerilerim fabrikalarına mutlaka sahip çıkmalıdır. Çünkü bu durumdan birinci derecede zarar görecek olanlar kendi hemşerilerimizdir.

 

Fabrikalarımızın Tokat’a ve Tokat’lıya kalması için tüm Siyasiler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile halkımız gerekli tepkiyi göstermelidir, dedi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.