Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8083
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
SINIRA BEŞBİN KİŞİLİK TİM
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında 21 Haziran’da gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi”nde alınan kararların detayları gün yüzüne çıkıyor. Zirvede, Hakkâri ve Şemdinli arasındaki 150 kilometrelik sınır hattının, yeni oluşturulacak 5 bin kişilik profesyonel birlik tarafından korunması kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi`nden Barkın Şık`ın haberine göre, sınırı koruyacak yeni profesyonel uzman erbaşlar, Ocak 2011 tarihinden itibaren hudut karakollarını teslim almaya başlayacak. Irak sınırını tamamen profesyonel askerlerin koruması çalışması, 2014 yılına kadar tamamlanacak.

 

Gediktepe’de 11 şehit verilmesinden sonra toplanan güvenlik zirvesinde alınan kararlar, “Son gelişmelerin ışığında kısa ve orta vadeli ilave tedbirler alınması kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda istihbarat ve bölgede görev yapan personelin yapısının gözden geçirilmesi hususunun üzerinde durulmuştur” şeklinde kamuoyuna duyurulmuştu.

 

Genelkurmay Başkanlığı, Güvenlik Zirvesi’nin ardından 25 Haziran’da düzenlediği haftalık basın bilgilendirime toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 5 komando tugayının yanı sıra, hudut birliklerinin de profesyonelleştirileceğini açıklamıştı. Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, bu toplantıda, “Hudut birliklerinin de profesyonel askerlerden oluşturulması kapsamında başlatılan ön çalışmada; Irak hududundan başlamak üzere, hudut birliklerinin operasyonel faaliyetlerinde görev yapacak personelin, belirli bir süre içerisinde, profesyonelleştirilmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma netleştiğinde, kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

 

Öncelik 150 kilometrede

 

Hudut birliklerinin profesyonelleşmesi çalışması kapsamında Hakkâri ve Şemdinli arasındaki sınır hattına öncelik verilecek. Terör örgütü militanlarının sınırdan en çok sızma yaptığı bu bölge profesyonel timler tarafından korunacak. Yeni istihdam edilecek 5 bin uzman erbaş, bu sınır hattında görev yapacak. Yeni birlikler Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olacak.

 

2011’de teslim almaya başlayacaklar

 

Yeni profesyonel birlikler, 2011 Ocak ayından itibaren sınırı teslim almaya başlayacak. Çalışmanın üç yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Sınırı koruyacak uzman erbaşlar, Isparta’daki Eğirdir Dağ ve Komando Okulu’nda eğitimden geçirilecek. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı komando tugaylarının ise Ağustos 2010 tarihinde tamamen profesyonelleşmesi öngörülüyor. Hem komando tugaylarında hem de hudut birliklerinde yalnızca operasyonel unsurları tamamen profesyonellerden oluşacak. Komando tugayları ile hudut birliklerinde bulunan, hizmet ve destek unsurları ile şoför gibi diğer faaliyetlerde görevli olan personel, yine şu anki temel askerlik sisteminde 15 aylık askerlik görevini yapan erbaş ve erlerden oluşacak.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.