Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ŞOK ŞOK ŞOK
GAZZE YARDIMLARINDA ŞOK EDİCİ GERÇEK NE?
 

Geçtiğimiz günlerde odatv.com olarak Gazze`ye yardım konusunda kamuoyunun merak ettiklerini haberleştirdik. Yaptığımız haberde Gazze`ye giden yardımların Gazze Halkı`nın yararına kullanılıp kullanılmadığını sorguladık.

 

Çünkü Gazze`ye üç yoldan giriş vardı: Kerem Şalom Sınır Kapısı (İsrail izni ile), Refahiye Sınır Kapısı (Mısır izni ile) ve bir de deniz yolu ile. Ancak İsrail`in Gazze`ye uyguladığı ambargo nedeniyle deniz yolu ve Kerem Şalom sınır kapısı kullanılamıyordu. Ancak Mısır tıbbi yardımların girişine izin veriyordu. Peki, gıda yardımları nasıl ulaşıyordu?

 

Bu konuda yaptığımız çalışmada bazı yardım kuruluşlarının Gazze`ye para havalesi yaptığı bilgisine ulaştık. Yardım para havalesi yoluyla gerçekleşiyordu. Gazze`deki isim ise parayı çektikten sonra gıda satın alıyor ve bunu dağıtıyordu.

 

Ancak bu yöntemle yardım yapma noktasında büyük bir sorun vardı. Savaş ekonomisinin olduğu Gazze`de büyük bir gıda sıkıntısı vardı. Sorun paranın olmaması değil, İsrail ambargosu nedeniyle gıda olmaması idi. Bu para savaş koşullarında karaborsa ekonomisinin kurbanı olabilirdi. Odatv.com olarak kamuoyunun merak ettiği bu soruları gündeme getirdik. Gazze`de halk ambargo altında kıvranırken gıdayı elinde tutan ve bunun için dolar yardımlarını bekleyen kimseler konusunda da ciddi şüphelerimiz vardı.

 

Konuyu araştırmaya devam ettik. Türkiye`den giden paralar "Bank of Palestina" üzerinden havale ediliyordu. Gazze`de İsrail Ordusu BM binalarını, BM`in bünyesinde bulunan okulları dahi yerle bir ederken Bank of Palestina nasıl ayakta durabiliyordu? İsrail, bu banka üzerinden para transferine nasıl izin veriyordu?

 

Bank of Palestina`nın aslında İsrail`e hiç de yabancı bir banka olmadığını yaptığımız çalışma sonunda öğrendik. Bank of Palestina, merkezi Washington`da bulunan International Finance Corporation`un finansal partneri idi. International Finance Corporation, Dünya Bankası bünyesinde faaliyet yürüten bir kuruluş. Özellikle Ortadoğu, Asya ve Afrika bünyesinde piyasa ekonomisinin hakim kılınması için özel kuruluşlara kredi veriyor. Parasal kredi verdiği özel kuruluşları ise "özenle" seçiyor. Bankanın yıkılmamasının ardında bu ilginç bağlantının olduğu gerçeği çok geçmeden ortaya çıktı.

 

Peki, Türkiye`den gönderilen parayı alan kişi Gazze`de gıdayı kimlerden alıyordu? Ambargo koşullarında gıdayı ellerinde depolayanlar kimlerdi? Bu konu ise daha da ilginçti. Türkiye`de yaygın olarak faaliyet yürüten ve kamuoyunda çok tartışılan bir yardım derneğinin yetkilisi bize Gazze`ye gönderilen para ile İsrailli tüccarlardan gıda ürünleri satın aldıklarını anlattı. Yetkili tahminimizin doğru olduğunu, Gazze`de gıda mamullerini stoklayan kişilerin İsrailli tüccarlar olduğunu belirtti. Yetkili Türkiye`de toplanan yardımları İsrailli işadamlarına teslim etmeyi kendilerinin de istemediğini ancak Gazze`nin bulunduğu koşullarda bunun zorunlu olduğunu anlattı.

 

Kendisine bu durumu yardım yapanlara duyurup duyurmadığını sorduğumuz aynı yetkiliden "hayır" cevabını aldık. Çünkü yardım yapanlar kendi paraları ile İsrail malları alındığını öğrenirlerse yaptıkları yardımı kesebilirlerdi.

 

Bu durum ilginç bir çelişkiyi doğuruyor. Çünkü Türkiye`de İsrail mallarına boykot çağrısı yapan kesim, Gazze için topladığı yardım paraları ile İsrail`den mal satın alıyor. İsrail`in temel insani değerleri dahi gözetmeden Gazze halkını hedef aldığı bu koşullarda İsrail mallarını boykot etmek yapılan protestolardan biri. Ancak aynı kişilerin halktan topladıkları paralar ile İsrail`den mal satın alması bu kişilerin samimiyetini sorgulamalarını sağlıyor. Başbakan`ın İsrail aleyhinde yaptığı açıklamalara rağmen, hükümetin İsrail`e siyasal hiçbir yaptırımda bulunmadığı koşullarda belki de yardım derneklerinin bu çelişkisini `olağan` karşılamak gerekiyor.

 

 

 

Odatv.comPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.