Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
SORGUN`DA BÜYÜK MİKTARDA URANYUM MADENİ REZERVİ BULUNDU

Sorgun`da büyük rezerv bulundu!

35 yıllık rüyamız gerçek oldu...

Halit YILMAZ/SORGUN (Yozgat), (DHA)

 Yozgat`ta 1 yıldan beri uranyum madeni rezervini tespit etmek için 39`uncu sondaj çalışması gerçekleştiren Adur Madencilik`in tespitleri Türkiye`nin tahmin edilenden çok daha fazla uranyum madenine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

YOZGAT`ın Sorgun İlçesi’ne bağlı Mehmetbeyli, Temrezli ve Akoluk köyleri arasında, özel sektör tarafından yapılan sondaj çalışmaları sırasında yeni uranyum yataklarına rastlandığı bildirildi. Türkiye’deki uranyum rezervlerin 9 bin ton civarında olduğu belirtilirken, 4 bin ile 4 bin 500 ton civarında olduğunun tahmin edilen Sorgun’daki uranyum rezervinin 7 bin tona ulaştığı kaydedildi.

Bölgede 38 ayrı sondaj çalışması sonucunda önemli ölçüde uranyum madeni rezervi bulunduğunu belirten Adur Madencilik Şirketi’nin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sabri Duransoy, bir ay içinde 7 ayrı sondaj yapılacağını, öngörülen sürenin ise 3 yıl olduğunu söyledi. Duransoy şu bilgileri verdi:

"Türkiye’nin en zengin uranyum kaynakları bu bölgede. Maden Teknik Arama (MTA) bundan 35 yıl önce burada uranyum arama çalışmaları yapmış. Biz de onların tespiti üzerinden hareket ettik. Onların yaptıklarına ilave olarak sondajlar yaptık. Bugüne kadar yapılan sondajlarda Türkiye’nin uranyum rezervlerin 9 bin ton civarında olduğu tespit edilmiş. Bunun en büyük kısmı olan rezervler bu bölgede. Aşağı yukarı bu bölgede 4 bin ile 4 bin 500 ton civarında uranyumun bulunduğu tahmin edilirken, bizim yaptığımız sondajlar sonucunda 7 bin ton olduğunu tespit ettik. Bu rezerv, tahminleri değiştiren bir gelişmedir. Dolayısıyla rezerv tahminlerini yeniden revize etmemizi gerektiren umutlu bir gelişmedir. Çalışmalarınızı biraz daha hızlandırdık. Aşağı yukarı bir ay sonra ikinci etap sondaj çalışmalarımız sona erecek."

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI 3 YIL SÜRECEK

Duransoy, yaklaşık 1 yıldır bölgede yaptıkları fizibilite çalışmaları ve sondaj paketinin 3 yıl sürmesinin öngörüldüğünü belirtirken şunları söyledi:
"Bugüne dek 38 kuyuyu açtık. Ortaya çıkacak veriler sonucunda bir fizibilite raporu hazırlanacak. Fizibilite raporuna göre üretim tesisinin kurulup kurulmayacağına karar verilecek. Fakat üretim tesisinin ne şekilde kurulacağı kaç yıl çalışacağı, kapasitesinin ne olacağı bize fizibilite raporlarının gösterecek. Öngörülen bir istihdam rakamı olarak yeni kurulacak tesiste 150 ile 200 arasında bir istihdam gözüküyor. Bu da bu memleketin çocuklarını yararlanabileceği bir yatırım olabilir."
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek de MTA’nın Mehmetbeyli, Temrezli ve Akoluk köyü üçgeninde yapılan araştırmalarda 5 bin ton uranyum rezervi olduğunun bilinidğini, Adur Madenciliğin yaptığı araştırmalarda ise bu rakmın 7 bin tona ulaşıldığın belirlendiğini söyledi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.