Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
SÜLEYMAN YAĞIZ`DAN AÇILIM SORULARI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması isteğimi bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.                                                                          6 Ocak 2010

 

 

Süleyman Yağız

DSP İstanbul Milletvekili 

 

1-     Adına önce “Kürt”, sonra “demokratik”, daha sonra ise “millî birlik ve kardeşlik projesi” denilen “açılım”; neyi veya neleri, hangi kesimleri amaçlamakta ve ne kadarlık bir süreyi kapsamaktadır?

 

2-     “Açılım”ın adının, belli aralıklarla değiştirilmesine neden ihtiyaç duyulmuştur? “Açılım”ın adı değiştirilirken içeriği de değiştirilmiş midir? Değiştirilmişse nasıl bir değişiklik yapılmıştır?

 

3-     “Açılım”ın dış kaynaklı olduğu, çeşitli çevrelerde ısrarla iddia edilmektedir. Yaygın olarak dile getirilen bu iddiayı nasıl karşılıyorsunuz?

 

4-     “Açılım”la ilgili olarak, “açılım”ın koordinatörü İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalarının dışında daha neler öngörülmektedir? Kısa, orta ve uzun vadede hangi çalışmalar planlanmaktadı r?

 

5-     “Açılım”ın başlatıldığı ve amaçlandığı gibi yürümediği ileri sürülmektedir. Bunun en önemli sebepleri nelerdir? Bu sebeplerin ortadan kaldırılabilmesi için nelerin yapılması gerekmektedir?

 

6-     “Açılım”ın, hükümet tarafından öngörülen sürede ve ölçüde başarıya ulaşması mümkün müdür?

 

7-     “Açılım”ın “millî birliği” amaçladığının söylenmesine karşın, “ayrışma”ya ve “kamplaşma”ya sebep olduğu; iki kişi arasındaki sıradan tartışmaların bile “açılım”la birlikte ne yazık ki zaman zaman etnik kökenli kavgalara dönüştüğü; bazı işyerlerinin işçi alımlarında ilgili kişilerin kökenlerini sorgulamaya başladığı gözlemlenmektedir. Bu yüzden “açılım”ın toplumda “uzlaşı” sağlamak yerine, tam tersine, etnik kökenli bireysel ve kitlesel gerginliklere, eylemlere ve benzeri olaylara yol açtığı ve açmaya devam edeceği, dolayısıyla toplumsal huzursuzluğu derinleştireceğ i görüşü dile getirilmektedir. Bu gözlem ve görüşe katılıyor musunuz?

 

8-     Yurttaşlarımızın; “açılım”ın, ülkemizin bölünmesine neden olacağı yönündeki endişe ve kaygılarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?  Bu endişe ve kaygıların giderilmesi için neler yapılmalıdır? Bu açıdan da bir “açılım” yapmaya gereksinim duyuyor musunuz?

 

9-     Bütün bu olumsuz gelişmeler ve endişeler düşünüldüğünde… Ayrım gözetmeden ve isimlendirme yapmadan; toplumsal kesimler arasında sıkıntı yaratmadan ve husumet oluşmasına neden olmadan; temel insan hakları ve özgürlükler bağlamında bazı anayasal, yasal ve yönetsel düzenlemelerin, iyileştirmelerin gerçekleştirilmesi daha doğru olmaz mıydıPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.