Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
SURİYE TÜRKMENLERİ ANKARA`DAN YARDIM BEKLİYOR

SURİYE TÜRKMENLERİ ANKARA’DAN YARDIM BEKLİYOR...

İsmail CENGİZ

Suriye’de devam ede gelen iç çatışmalar sonrası bu ülkede yaşayan Bayırbucak Türkmenleri’ne yönelik etnik saldırı ve baskılar arttığı; özellikle Türkiye ile diplomatik ilişkilerin gerginleşmesinin ardından, bu ülkedeki Türkmenlere yönelik ablukanın endişe verici boyutlara ulaştığı görülmüştür. Bugüne kadar her iki ülke arasındaki tarihsel ilişkiler, akrabalık bağları ve komşuluk ilişkileri göz önünde tutularak, olayları daha da tahrik edici boyutlara ulaşmasına vesile olmamak için suskun kalan, ölüm ve baskı haberlerini kamuoyu ile paylaşmayan “Suriye Türkmenleri”, bütün bu iyi niyetli girişimlerine rağmen, sırf Türk oldukları için potansiyel suçlu muamelesi görmekten  kurtulamadıkları şeklinde iddialar ortaya atılmaktadır.

Bugüne değin ülkeden gelen haberleri derlediğimizde, ülkede çıkan olaylarda onlarca Türkmenin öldürüldüğü, yüzlercesinin de çeşitli işkenlere maruz kalarak yaralandıkları, bunların birçoğunun yargısız infaz edilerek tutuklandıkları; gelen haberler arasındadır. Öldürülen ve tutuklanan Türklerin sayısının bölgedeki Kürtlerden daha fazla olduğu ifade edilmektedir.

Özellikle Türkiye sınırına yakın yerleşim yerlerinde bulunan Türkmenlerin milli kimliklerini ifade eden bayrak gibi, Atatürk fotoğrafı gibi her türlü sembol ve objelerin ayaklar altına alındığı; Türkmen köylerine yapılan baskınlarda evlerdeki Türkçe dergi ve kitapların toplatıldığı,  şeklinde söylentiler kulağımıza kadar gelmeye başlamıştır.

Bu tür haberlerin doğru olduğuna inanmak istemiyoruz.

Halbuki; 11.nci yüzyıldan bu yana Suriye’de yaşayan Türkmenler, Baas rejiminden kaynaklanan ikinci sınıf muameleye rağmen, insan hakları ihlallerine rağmen yasalara saygılı olmuşlardır. Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerde her zaman köprü rolünü sürdürmüşlerdir ve sürdürmeye de devam etmektedirler.

Suriye’deki olayların daha da endişe verici boyutlara ulaşmasını önleyici uluslararası önlemlerin acil olarak alınmasında fayda vardır. Sınırların tek taraflı olarak kapatılması, Türkmenlerin Türk konsolosluğu ve büyükelçiliği ile iletişim kurmalarının yasaklanması, Türk sınırına yakın Türkmen köylerine silahlı milislerden oluşan Baas yanlısı maaşlı Araplar’ın yerleştirilerek güya güvenlik şeridi oluşturulması, bu endişemizi daha da artırmaktadır.

Suriye’deki Türkmenlerin tek umudu “Ankara”dır.  Bu ülkede  yaşayan Türkmenlerin anayasal ve insani haklarının güvence altına alınması konusunda Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığımız nezdinde girişimde bulunmak üzere hazırlık yaptığı öğrenilmiştir. Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu başkanlığında Bayır-Bucak Türkmenleri’nin Türkiye’de bulunan iler gelen yöneticileri konunun TBMM de görüşülmesi noktasında girişimde bulunmalarında fayda vardır.

En önemli husus ise Suriye Geçici Ulusal Konsey içinde Suriye Türkmenlerinin olmayışıdır. Sayıları 800 bin civarında olan Türkmenleri temsilen bir üyenin Ulusal Geçici Konsey içinde temsil edilmesi sağlanmalıdır.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.