Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TATAR TÜRK`Ü BAŞKANLARDAN ZİYARET

TÜRK DÜNYASI İNSAN HAKLARI DERNEĞİNE TATAR TÜRK`Ü BAŞKANLARDAN ZİYARET.

 

Türk Dünyası İnsan Hakları derneği genel merkezinde, düzenlenen sohbet toplantısında, bu kez konuklar Tataristandandı.
Tatar Milli Meclis Başkanı Fevziye BAYRAMOVA ve Dünya üzerindeki Kazan Tatarları Diasporası Başkanı Will S.BAYMİRZAYEV, toplantıya katılan konuklara, Tataristanda Türklerin yaşadığı sıkıntıları, İnsan hakları ihlallerini, kültür ve onun bir parçası olan dil asimilasyonuna uğratıldıklarını anlattılar.

Rusya`nın yaşattığı emperyalist uygulamalardan şikayet ettiler.Bu arada Tataristan ve Kazan Türkleriyle ilgili bilgi vererek,hem geçmiş hem bugünkü yaşananları daha iyi anlamamızı sağlayan Türk Dünyası İnsan Hakları derneğinden sayın Abdullah BUKSUR, Onlarla birlikte özellikle de Nogayların dilinin tamamen unutturulma,yok edilme sürecinde olduğunu hatırlattı. Son derece ilgi ile dinlenen sohbet toplantısına katılımın hayli yoğun olduğu gözlendi. Türk Dünyası İHD.nin üyeleri, Türk Dünyamızın çok değerli mensupları Kazan Tatar Milli Meclis üyesi İklil KURBAN,Rosa KURBAN, Türkmen Saha yetkilileri, Ahıska Türkleri Birliği, İran Medeniyet Hareketi Başkanı İsmail MEYDANİ ve Salih KAMURANİ, konferansı izleyenler arasındaydı.
Konuklar arasında bulunan Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan AKYILDIZ da Tatar halkının Türk olduğundan ve hepimizin kardeş olduğunun şüphesiz olduğundan bahsederek Tek Millet, Bir çok devletiz, birlik içinde dirliğimizi muhafaza etmeliyiz dedi.Hepimiz Türk olduğumuzun bilincini taşımalı ve birbirimize destek olmalıyız dedi.
Konuşmacılar, sayın Fevziye BAYRAMOVA ve BAYMİRZAYEV, yazdıkları kitapları derneğimize hediye ederken,Türk Dünyası İnsan hakları derneğinden bu haklı davalarını dünya kamuoyuna duyurmak ve insan hakları bağlamında sorunlara çözüm bulmak için destek istediler. Abdullah BUKSUR da bu konularla ilgili çalışma yapacaklarını ve sayın Bircan AKYILDIZ`ın da belirttiği gibi üyesi oldukları Türk Dayanışma Konseyinde ve İnsan hakları platformlarında gündeme getirilip, destek verileceğini belirtti.
 
Gülgün GÖKÇE
Türk Dünyası İnsan Hakları derneği Kadın Kom.Bşk.yrd.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.