Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TEKEL İŞÇİLERİ ASFALT ÜZERİNDE MÜCADELE VERİYOR.,TOKAT`TA YOLLAR YAPILACAK GİBİ GÖRÜNMÜYOR
TEKEL İŞÇİLERİ ASFALT ÜZERİNDE MÜCADELE VERİYOR

   

     Gerekli özlük hakların verilmediği gerekçesiyle hafta başından itibaren açlık grevine başlayan Tekel işçilerini, Tokat milletvekili Reşat DOĞRU, İstanbul milletvekili Durmuş Ali TORLAK, Karaman milletvekili Hasan ÇALIŞ, Trabzon milletvekili Süleyman Latif YUNUSOĞLU, Bursa milletvekili Necati ÖZENSOY ve Aydın milletvekili Recep TANER’den oluşan heyet, Türk-İş önündeki eylem bölgesinde ziyaret etti. 

      Tekel işçileri kar kış demeden özlük haklarının verilmesi için mücadele ediyorlar. Kadın işçiler buz gibi soğukta Sakarya Caddesi asfaltı üzerinde tırnaklarıyla asfalta tutunarak haklı mücadelelerini veriyorlar.  

      Milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda, MHP olarak onların yanında olduklarını  ifade ettiler. Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU yaptığı konuşmada hükümet yetkililerinin ülke genelindeki Tekel işçilerine 2007 ve 2009 seçimlerinde mağdur olmayacaksınız. Haklarınızı alacaksınız diye söz verdiklerini ancak verilen sözleri tutmadıklarını ifade etti.  

     Yaprak Tütün İşletmeleri kapatılmamalı Tütün Çiftçisi üretimine devam etmelidir. Tekel işçileri 4/C kapsamından mutlaka çıkarılmalı en az özlük hakları korunarak 4/B kapsamına alınmalıdır. İnsan Hakları Dernekleri, Kadın Haklarını sözde savunan sivil toplum kuruluşları, sözde Cumartesi anneleri neredeler diye sordu.  

      Ankara’nın Merkezi olan Kızılay’da Sakarya Caddesinde, Türk-İş binasında büyük bir facia, insan hakları ihlali yaşanmaktadır. Bu insanların sesini hükümetin mutlaka duymasını ve gereğini de yapması gerektiğini ifade etti.  

      Oturma eylemlerinden sonra açlık grevlerinin başladığını bunun daha da ileri giderek ölüm orucuna gideceğini ifade etti. Açlık grevine 3 gün ara verildiğini bunun bütün taraflarca iyice değerlendirilmesini, insan orununa ve insan hakkına uyan bir kararın verilmesi gerektiğini ifade etti.

 
 
 
     TOKAT’TA YOLLAR ZOR YAPILACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR

 

  Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU Tokat ili ve ilçelerinin yolların yapımını, bozuk yolların ne zaman yapılacağını Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’A sözlü soru olarak sordu,  Reşat DOĞRU’NUN sorduğu sorular şu şekil de;

 

Tokat-Niksar arasındaki yol ne zaman bitirilip hizmete açılacaktır? Turhal-Tokat arasındaki çift yönlü yol, 7 yıldır çalışma yapılmasına rağmen bir türlü bitirilememiştir. Trafik yoğunluğu nedeniyle kazalara da sebebiyet vermekte olan yolun; bitiş tarihi nedir? Tokat ili ile Ordu ili arasındaki yollar çok bozuktur. Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayacak olan bu yollar ne zaman standartlara uygun şekilde yapılacaktır? Erbaa-Taşova arasındaki yol ne zaman bitirilip hizmete girecektir?

 

Sayın DOĞRU Tokat merkez ve ilçelerin ve en önemlisi ilimizi Karadeniz’e bağlayacak olan Tokat – Ordu yolunun son durumu hakkında bilgi almak ve yolların durumunu tekrar Bakanlığa hatırlatıp bitirilmesini sağlamaktır. Sormuş olduğu sorulara Ulaştırma Bakanı Sayın YILDIRIM Tokat’lıyı sevindirecek cevaplar vermemiştir. Turhal-Tokat yolu 45 kilometrelik bir yoldur.18 kilometrelik kısmı sıcak karışımlı olarak tamamlanmıştır, kalan 27 kilometrelik kısmın sıcak asfaltlı olarak bitirilmesi 2010 yılında programlandığını,

 

Tokat-Niksar kısmı ise 45 kilometre uzunluğundadır. İhale hazırlıkları sürmektedir. 2010 yılında yapım çalışmaları başlayacaktır. Yolda rutin bakım, onarım çalışmaları devam etmekte olup, trafik akışını engelleyecek herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Erbaa-Taşova yolu; Erbaa-Taşova yolu 23 kilometre uzunluğundadır. 2010 yılında bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak bu yol tamamlanmış olacaktır. Diye cevap veren Ulaştırma Bakanı Sayın YILDIRIM

 

Verilen cevapların Tokat ilimizdeki yolların yapılmasının bir hayli zaman alacağı sonucunu da göstermiştir. Halkımız bu yollarda maddi ve manevi zarar görmektedir. Gerek yollardaki toz, gerekse yol sathındaki bozukluklar araç ve insan sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir.

 

Aldığı cevaplardan pek de memnun olmayan, Sayın DOĞRU Ulaştırma Bakanına Tokat’taki yolların eksikliklerini ve doğuracağı sonuçları dile getirdi. İlimizin çevre illere hava ve demiryolu bağlantısı yoktur. Ulaşım sadece karayolu ile yapılmaktadır. Tokat ili yollar konusunda çok büyük sıkıntı içerisindedir. Tokat merkez çevre yolu yıllardan beri bir türlü bitirilememiştir. Bundan dolayı da trafik, şehir merkezinde neredeyse tıkanma durumuna gelmiştir.

 

Ayrıca, Tokat-Turhal-Niksar-Çamlıbel yolları üzerinde de her zaman “Çalışma yapılıyor.” deniliyor ama bir türlü burası da bitirilemiyor. Bunu da öğrenmek istiyoruz.

 

Başka bir konuda, Niksar-Akkuş-Ordu arasındaki yol da Canik yöresi insanları için gündem oluşturan en önemli yolların başında gelmektedir. Özellikle Ordu tarafı bitirilmiş olmasına rağmen, Tokat tarafında çok ciddi çalışma yoktur. Proje aşamasında olduğunu söylediniz. Bu proje bir türlü bitirilememiştir, inşallah bitirilir diye düşünüyoruz. Erbaa-Taşova arasındaki yolda da bir çalışma uzun zamandan beri vardı. Söylemiş olduğunuz sözler doğrultusunda “Önümüzdeki zaman içerisinde bitirilecek.” dediniz; Tokat’lılar olarak sabırsızlıkla bekliyoruz, diye Sayın DOĞRU konunun takipçisi olacağını da bildirdi.  

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.