Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8969
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TEKEL İŞÇİLERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM ETMELİYİZ

TEKEL İŞÇİLERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM ETMELİYİZ

Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, Tekel işçilerinin son durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. DOĞRU sözlerine şöyle devam etti;

2 Mart tarihi itibariyle Tekel işçileri Ankara Kızılay’daki eylemlerine ara vererek çadırlarını söktüler. Danıştay işçilerin 4/C ye geçiş tarihi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını son gün olan 1 Mart tarihinde açıkladı. Bu karar 4/C ye geçiş tarihi ile ilgilidir. Kararla sadece bir nefes alınmıştır. Bundan sonra işçiler, haklı olarak mücadelelerine devam edeceklerdir.

Tekel işçileri 78 gün süren eylemleri esnasında bütün dünyaya sendikal mücadelenin nasıl olacağı şeklinde, önemli bir mesaj vermişlerdir. İşçiler eşleri, çocukları, bütün aile fertleriyle eyleme bizzat katılmış, desteklemişlerdir. İşçiler ve aileleri, ağır başlı tutumları, kararlı duruşları ile herkesin takdirini kazanmışlardır.

Ancak mücadele henüz bitmemiş yeni başlamıştır. Sendikalar eylemlere ara verildiğini açıklamışlardır. Başta iller olmak üzere Ankara’daki eylemlere devam edilecektir.

İşçilerimize başlangıçta olduğu gibi, halkımızın desteklerini esirgememesi gerekmektedir. Çünkü o insanlar ekmek, aş, kazanılmış haklarının ellerinden alınmaması için mücadele veriyorlar. Bunda başarılı olacaklar, kendilerine eziyet eden hükümete de gerekli dersi vereceklerdir.

AKP hükümeti ülkemizdeki bütün sosyal katmanları perişan etmiştir. Bu gün ülkemizin en önemli sorunu yokluk, açlık ve çığ gibi büyüyen işsizliktir. Yeni yatırımlar, üretimler olmadığı gibi özelleştirme adı altında Cumhuriyetimizin bütün birikimleri satılmış ve tarumar edilmiştir. İşsizlikte dünya şampiyonluğunu yakalayan ülkemizde bu zamana kadar bu seviye hiç görülmemiştir.

Hükümet bunları önlemek, iş ve aş temin etmek yerine suni gündemlerle günlerini doldurmaktadır. Çiftçi üretemez, esnaf dükkân açamaz konumdadır. Memur ve emekli devlete küsmüştür. Böyle ağır tablo içerisinde, bir de Tekel işçileri işlerinden atılmaktadır.

4/C kapsamı değiştirilmeli, bu mahzun insanlar, kazanmış oldukları haklar doğrultusunda başka kurumlara nakledilmelidir. Bütün işçilerin ve ailelerinin beklentisi bu yöndedir. Yani, bu insanlar çalışarak hayatlarını kazanmak ve işlerine devam etmek istiyorlar.

Danıştay’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla evlerine dönen işçilerimizi, verdikleri mücadeleden dolayı tebrik ediyor ve alkışlıyoruz. Ancak mücadele bitmemiş, devam etmektedir. Birlik ve beraberliklerini devam ettirmeleri ve geri adım atmamaları gerekmektedir. Ayrıca bu aşamada hükümetin de bu insanların acilen bu insanların sesini ve feryatlarını duymasını bekliyoruz.

Danıştay’ın hukuka aykırılık gerekçesiyle verdiği, 30 günlük yürütmeyi durdurma kararı, taraflarca iyice değerlendirilmelidir. Zaman geçmeden, mağduriyetler daha fazla artmadan AKP hükümeti bu insanların derdine çare bulmalıdır, dedi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.