Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1767
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 7797
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 234
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 756
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1995 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TERBİYESİZ DİPLOMAT

Terbiyesiz diplomat

İstanbul`daki ABD Başkonsolosluğu`nda geçen hafta garip bir olay yaşandı. Ne diplomaside ne de çalışma hayatında eşi görülmüş bir olay!

12:13 | 11 Nisan 2010

 

Olayın kahramanı ABD`nin Türkiye`deki ikinci adamı... Büyükelçilik Müsteşarı Doug Silliman.

Türkiye`deki Amerikan misyonunun yerel çalışanları, geçen yılın maaş zammından dolayı büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştı.
ABD`nin İstanbul Başkosolosluğu ile Ankara Büyükelçiliği ve Adana`daki Konsolosluk`unda yaklaşık 650 Türk çalışıyor.
Türk çalışanlar arasında son aylarda kulaktan kulağa bir söylenti yayıldı. Dedikodulara göre merkez, zamlar için daha fazla bütçe göndermişti ama büyükelçilik Türk personele düşük zam yapmayı tercih etmişti.

Akşam gazetesinden Özlem Çelik`in haberine göre söylenti bazı Türk çalışanları harekete geçirdi. Başkonsolosluk`tan bir grup, büyükelçi ile müsteşarı Washington`a şikayet etti.
Merkez, Ankara`daki yetkililere ne olduğunu sorunca Büyükelçi James Jeffrey sorunla ilgilenmesi için Müsteşarı Silliman`ı görevlendirdi.

DİPLOMAT, TÜRK ÇALIŞANLARA HAREKET ÇEKTİ

Geçen hafta Doug Silliman Ankara`dan İstanbul`a giderek Washington`a şikayette bulunan beş Türk çalışanla (dört kadın, bir erkek) bir araya geldi.
Normal başlayan sohbet giderek gerginleşti, tansiyonlar yükseldi. `Bizi neden şikayet ettiniz?` diye soran Silliman`a Türk çalışanlar dertlerini anlattılar, zam taleplerini dile getirdiler ve soruya bir soruyla karşılık verdiler, `Bu zammı alabilecek miyiz?`
ABD`li diplomattan öyle bir yanıt geldi ki, odadaki herkes şoke oldu! ABD Büyükelçiliği Müsteşarı Doug Silliman, Türk çalışanlara hareket çekti!
Evet yanlış okumadınız. Bir kolunu dirseğinden kırarak yapılan bu hareketin dünyanın her yerinde anlamının ortak olduğundan kimsenin şüphesi olmasın.
Hareketli hakarete ilk tepki gösteren bir kadın çalışan oldu. `Eşim burada olsaydı kolunuzu kırardı` dedi. Ardından devreye erkek personel girdi, `O hareket öyle değil böyle çekilir` diyerek gürültülü bir el-kol hareketi yaptı.
Personel odayı terk etti. Müsteşar yaşanan tuhaflığı geç de olsa fark ederek özür dilemek istedi vebeş kişiyi tekrar toplantıya çağırdı. Ancak davetine olumlu yanıt alamadı.

BÜYÜKELÇİ OLAYA EL KOYDU

Müsteşar Silliman`ın yaptıklarından hemen haberdar olan Büyükelçi soluğu İstanbul`da aldı. Cuma günü Başkonsolosluk`a giden Jeffrey, Türk personelden müsteşarı adına özür diledi.
Olay kısa sürede Facebook`a düştü.Büyükelçilik yetkilileri çalışanları uyardı. Yazı Facebook`tan silindi. Ancak olanlar kulaktan kulağa yayıldı.O odada yaşananları tüm ayrıntılarıyla sadece 6 kişi biliyor.ABD`li diplomat ve beş Türk çalışan...

Kendisini tanıyanlara bu hikayeyi anlatıp Müsteşar Silliman`ı sorduk. Şaşırdılar...Silliman`ın çok sakin bir insan olduğunu söylediler. İhtiyatlılığıyla tanınan tecrübeli diplomatın nasıl olup da böyle davrandığını kimse bilmiyor, anlamıyor...
Başbakan Erdoğan bugün Nükleer Güvenlik Zirvesi`ne katılmak üzere ABD`ye gidiyor. Başbakan`a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da eşlik ediyor. Başbakan ve beraberindekiler bu satırları şu dakikalarda uçakta okuyorlar...Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.