Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
THE EKONOMİST DERGİSİNDEN TÜRK ORDUSUNA HAKARET
The Ekonomist`ten Türk ordusuna hakaret

İngiliz dergisi ‘irtica belgesi’yle ilgili yaptığı yorumda ‘ordudaki serseri unsurlar’ ve ‘dönek subaylar’
ifadelerini kullandı
Türkiye’de yoğun tartışmalara neden olan ’İrticaya karşı eylem planı’nın yurt dışındaki yankıları da sürüyor. Konuyu değerlendiren The Economist dergisi, TSK’ya hakaret etti. İngiliz dergisi, belgenin gerçek olduğunu savundu. “Bu tür entrikalar Türkiye’de, pek yeni sayılmaz. Eski alışkanlıklar kolay terk edilmiyor” ifadesini kullanan dergi, “Birçok kişi, olayın, Sayın Genelkurbay Başkanı İlker Başbuğ’a, demokratik sicilini ispatlama ve ilk ve son olarak serseri unsurların köklerini kazma şansını vereceğini umuyor. Ancak sinyaller cesaret verici değil” dedi.  “Sayın Erdoğan’ın şimdi, generallerin kendisinden emir almaları gerektiğinde ısrar etme sorumluluğu var” yorumunu yapan dergi, “Demokrasiye yönelik bir saldırıya en iyi yanıt, daha çok demokrasidir” dedi.

Polis yapmış olamaz
The Economist, generallerin, belgeye ilişkin bilgilerinin olmadığını söylediği, sorumluları cezalandırmaya söz verdiğini, Genelkurmay’ın kendi soruşturma açtığını belirttiği haberinde “Eğer komplo, General Başbuğ’un haberi olmadan planlanmış ise, büyük bir olasılıkla ordu içerisinde bir grup dönek subayların eseri” yorumunu yaptı. Yazıda belgenin, “polis tarafından orduyu zor duruma bırakmak için uydurulmuş olması olasılığı” na ise, pek ihtimal verilmedi. Dergi, “Yeni skandal, ne kadar komplonun üstesinden gelirse gelsin, AKP’nin, geleneksel güç kalelerine el uzatılmasından rahatsızlık duyanların hedefi olmayı sürdüreceğinin işareti” diye yazdı.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.