Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8964
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2015 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TOKAT SİGARA FABRİKA İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLİYOR

        SİGARA FABRİKASI İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLİYOR

 

İlimize en büyük katma değeri sağlayan kuruluşlardan biri olan Sigara Fabrikası hepimizin bildiği üzere özelleştirme adı altında satılarak kapatıldı.

 

Bu durumdan dolaylı ve dolaysız birçok vatandaşımız, esnaf ve sanatkârımız ciddi ekonomik kayıplara uğramışlardır. İşçilerimiz mağdur edilmiş, iç göçler hızlanmıştır.

 

Şimdi de Sigara Fabrikası işçilerimiz 4/C kapsamına alınarak yeni bir mağduriyetin temeli atılmıştır. Bunca yıldır Tokat’ımıza hizmet veren, ilimize ekonomik girdi sağlayan bu insanlarımız maalesef hak ettiklerinin karşılığını alamamışlardır.

 

Kurumlar özelleştiriliyor. Devlet 657 ye tabi personeli yatay geçiş hakkı tanıyarak mağduriyetten kurtarıyor. Aynı şartlarda çalışan SSK ya tabi personele yatay geçiş hakkı olmadığından bu çalışanlar mağdur ediliyor. Devlet buradaki mağduriyetin farkına varıp, 657 4/c kapsamında tekrar kamuda iş veriyor ancak bu sefer ücret sosyal haklarda ayrımcılığa uğruyorlar. Oysa bu çalışanlar zamanında mağdur edilmiş, bu şekilde çalıştırılmaları da iş barışını bozmuştur.

 

Aldıkları ücretle aile geçimi yapılamamaktadır. Bu insanlar geçimlerini sağlayabilmek için ya birikimini eritiyor ya da borçlanmak suretiyle yaşamlarını idame ettiriyorlar. Bu hayat mücadelesi karşısında aile reisi aldığı ücretle aciz ve yoksul duruma düşme durumundan kurtulamıyor. İşte bu yüzde kredi kartlarına, ya da tüketici kredilerine başvuruyorlar. Bunun sonucunda sosyal patlamalar kaçınılmaz olacaktır.

 

Bu kadar ücret azlığı yanında birde eşit işe eşit ücret çıktı. 657 4/c çalışanları hariç komple çalışanlara seyyanen iyileştirme yapıldı. Burada da hükümet tarafından bu çalışanlara ayrımcılık yapmıştır. Onlara her hangi bir iyileştirme yapılmamıştır. 4/C`liler mağdur edilmiş, açlık sınırının altında bir ücrete mahkûm edilmişlerdir. Mağdurlar içinde mağdurlar yaratılmış, 4/C’ liler arasında bile ayrımcılık yapılmıştır.

 

Kapatılmayacak dedikleri Sigara Fabrikası kapatılmış, şimdi de işçileri bitirilmek isteniyor. Bunlar çok yanlış uygulamalardır.

 

 Hükümet 31 Aralık 2009 tarihinde 4/C kapsamındaki çalışanların iş akitleri feshedilerek bitirilecektir. Bu yapılanlar işçimize, vatandaşımıza zulümdür. Bu insanlar devletine inanarak, güvenerek gece gündüz demeden çalışmışlar, alın teri akıtmışlardır. Bu böyle devam ederse AKP bunun hesabını veremeyecektir.

 

 

Buradan AKP’ ye ve hükümete sesleniyorum. Bu insanlar bizim insanımız. Bu insanlara sahip çıkın. Psikolojilerini bozmayın. Herkesin ailesi veya bakmakla yükümlü olduğu yakınları var. Bunlara da diğer kurum ve kuruluşlardaki imkânları sağlayalım. Çalışanlar arasında ikilik, ayrımcılık yapmayalım.

Bu arada İlimizde ve ülke genelinde Yaprak Tütün İşletmelerinin de kapatılacağı yönünde Özelleştirme Yüksek Kurulu karar almış bulunmaktadır. İleride bu durum gerçekleştiği takdirde yine buralarda çalışan personelimiz mağdur olacak, işlerini kaybetme durumuyla karşı karşıya kalacaklardır.

 

Önümüzdeki günlerde İlimizin yine en önemli istihdam kaynaklarından Şeker Fabrikasının yine özelleştirme kapsamında satılması söz konusudur. Bundan sonra İlimizde üretimi ve istihdamı en üst seviyede destekleyecek hiçbir iktisadi kuruluş kalmayacaktır.

 

Aynı personel politikası şeker fabrikası işçilerine de uygulanırsa ilimize verilen zarar ikiye katlanacaktır. Çünkü hali hazırda çalışan personelin istihdamına yönelik bir çalışma yoktur.

 

AKP bu ülkede tarımı, hayvancılığı ve bunlarla bağlı olarak çalışan işletmeleri bitirdiği gibi şimdi de buralarda çalışan personeli, işçiyi bitirmeye çalışmaktadır. Hükümet, derhal bu yanlıştan dönüp, işçimizi, çiftçimizi onurlu ve huzurlu bir yaşam standardına kavuşturmalıdır. 
Dr.REŞAT DOĞRU TOKAT MİLLETVEKİLİ


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.