Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10714
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TOKAT`TAKİ KÖYLERDE İÇME SULARI KESİLİYOR

KÖYLERDE İÇME SULARI KESİLİYOR.

 

         Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU Tokat il ve ilçelerinde Çiftçilerin kullandığı tarımsal sulama suyundan sonra, içme suyu sıkıntılarının da baş gösterdiğini söyledi. Sayın DOĞRU sıkıntının ciddiyetini belirttiği açıklamasında şöyle devam etti.

         Su; bilindiği üzere dünya üzerinde yaşamın idamesi için ihtiyaç duyulan en önemli yaşamsal maddelerden biridir. Ülkemiz ve ilimiz tatlı su kaynaklarının bulunduğu nadir bölgelerdir. Üretimden, tüketime her alanda kullandığımız su, hükümetin yanlış politikaları yüzünden maalesef halkımızın kullanımına sunulmamaktadır.  

 

         Tokat ili Merkez ve Turhal ilçesine bağlı Kalaycık, Dökmetepe, Necip, Yeşilyurt, Çarıksız köylerinde kış ortasında elektrik borçlarından dolayı içme suları kesilmektedir. Kalaycık köyünde yukarıdaki sayılan köyler elektrikle çalışan pompa sistemiyle içme sularını temin etmektedirler.

 

Ağır ekonomik kriz bütün halkı etkisine aldığı gibi bundan köylü ve çiftçi de nasibini ağır bir şekilde almaktadır. İcralar kapıya dayanmış, çiftçi mahkemelere düşmüştür.

Kazova çiftçimizin domatesi, pancarı, meyvesi geçtiğimiz yıllarda para yapmamıştır. Ancak bunun karşılığında mazota, gübreye, ilaca, işçiliğe çok büyük zam gelmiştir. Köylüde cebinde para olmadığı için elektrik borçları başta olmak üzere, hiçbir borcunu ödeyememektedir. Kış ortasında ağır grip gibi birçok hastalığında olduğu bu günlerde çeşmelerden suyun akmaması çok ciddi ve sıkıntılı bir durumdur.

Yine Erbaa ilçemizin sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan, her türlü etüd ve fizibilitesi yapılmış olan, aynı zamanda hiçbir çevresel zararı bulunmayan Şahinkaya HES projesi hala yatırım programına alınmamıştır.

 

Köylüler içme suyunu köy merkezlerinde hiçbir koruması olmayabilen sulardan temin etmektedir. Bu da çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bundan dolayı oralarda borcunu ödeyende ödeyemeyende suların kesilmesinden mağdur olmaktadır. Beklentimiz, oradaki Tedaş yetkililerinin, elektriklerini kesmeyip, borçların ödenmesinde kolaylıklar sağlaması, hükümetin de çiftçimizin sesini duyması, durumunu görmesidir.

 

 Okullar başta olmak üzere salgın hastalıklarla karşılaşabiliriz. Çünkü suyu hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil, dedi. Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.