Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10252
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2054 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TRAVMA YAŞAYANLAR OLDU BU DOĞRU
Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan`a sormuşlar:
-Modernleşme travmalarla birlikte geliyor ve geçen hafta boyunca bir travma tartışması yaşandı. Travmaya yol açtığı söylenen Cumhuriyet devrimini siz nasıl görüyorsunuz bu amlamda?
Cevap: O söylenen söz doğru. Atatürk`ü yoksa neden kanunla korusunlar, eğer devrim travma yaratmamış olsa... Var mı böyle bir lider?
Böyle cevap vermiş Mehmet Altan.
Doğrudur. Atatürk`ü kanunla koruyoruz. Atatürk`ü kanunla koruyorlar demiyoruz. Koruyoruz diyoruz. Çünkü Atatürk bağımsızlık savaşı verirken, o dönemde mandacı zihniyete sahip olanlar vardı. Teslim olalım diyenler de vardı. Atatürk önce bu zihniyete sahip olanları sindirdi,ondan sonra da bağımsızlığı bize emanet etti. O dönemde, en kritik dönemde bağımsızlık karşıtı olanların torunlarının olacağı bilindiği için Kanunla korumayı uygun bulduk.
Atatürk devrimlerinden dolayı bir kısımların travma yaşadığı doğru. Ama genelde kabul görmeseydi bu devrimler gerçekleşir ve bu günlere gelirmiydi?
Aslında erkekçe söyleseniz daha memnun oluruz. Biz bu devrimlere karşıyız. Dün de karşı olanlar vardı. Bugün de biz karşıyız. O zaman tamam. Ama genelleme yanlış.Böyle bir sığınma yanlış. Sözde bilimsel ya da sosyolojik bir tesbit yapma aldatmasıyla zehirleri akıtma tam kalleşçe. Tıpkı İstiklal savaşı esnasında arkadan vurmak isteyenler gibi.
Anlaşıldı mı Profesör Mehmet Altan?
 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.