Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRK DEDİĞİ İÇİN İHRAÇ EDİLEBİLİR !
Batı Trakya Türkleri`nin Yunan parlamentosundaki temsilcilerinden Pasok İskeçe milletvekili Çetin Mandacı, Yunanistan`da "Türk Azınlık" ifadesini kullandığı için medya ve siyasi partilerin eleştirisine maruz kaldı.

Yunanistan`da Batı Trakya Türkleri`nin "milli kimliği" inkar edilmeye devam ediyor. İskeçe Pasok milletvekili ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Çetin Mandacı, 26 Ocak`ta vefat eden Türkiye Atina eski Büyükelçisi Gündüz Aktan için yayımladığı taziye mesajında, "Büyük Türk ulusunun bölünmez bir parçası olan Batı Trakya Türk Toplumu" ifadesini kullandığı gerekçesiyle Yunan medyası ve siyasi partilerce eleştirildi. Pasok`tan ihraç edilmesi istenenen Mandacı, mecliste Pasok ve aşırı sağcı Laos partisi arasında "Türk Azınlık" tartışması çıkmasına neden oldu. Laos partisi, "Mandacı`nın Türkiye`yi Yunan iç siyasi işlerine karışmaya davet ettiğini" ileri sürdü ve Pasok lideri Yorgo Papandreu`nun tavır koymasını istedi.

"Batı Trakya`da Müslüman azınlığın" olduğunu savunan Pasok sözcüsü Yorgos Papakonstantinu, "Yunanistan`da bir azınlık var; o da Müslüman azınlık." iddiasında bulundu. Papakonstantinu, Mandacı`nın açıklamalarının kişisel olduğunu ve Pasok partisini bağlamadığını söyledi.

"Bu tip tahrik ve kötü açıklamaların yanlış olduğunu ve meclise getirilmesini doğru bulmadığını" savunan Yunan parlamentosu eski başkanı ve Pasok milletvekili Apostolos Kaklamanis de, açıklamaların Gümülcine T.C. Konsolosluğu`nun Batı Trakya`daki rolünden kaynaklandığını ileri sürdü. Kaklamanis, "Yunanistan`da uluslararası anlaşmalara saygı duyuyoruz." iddiasında da bulundu.
Mandacı`nın açıklamalarının rahatsızlık verdiğini savunan Pasok dışişler sorumlusu Andreas Loverdos ise, açıklamaların Laos tarafından meclise getirilmesinin Yunan politikacıları "ülkesini seven sevmeyen" diye bölmeyi amaçladığını söyledi.

"MANDACI" PASOK`TAN İHRAÇ EDİLEBİLİR İDDİASI

Yunan gazeteleri, bugün konuya ilişkin habere ilk sayfadan yer verdi. Mandacı`nın Pasok`tan ihraç edilebileceğini parti kaynaklarından aldığı bilgiye dayandıran Elefterotipiya gazetesi, Pasok`un Mandacı`dan bir düzeltme beklediğini, son kararı ise Papandreu`nun vereceğini ileri sürdü.

PASOK BATI TRAKYALILARI KÜSTÜRMEKTEN KORKUYOR

Öte yandan Pasok partisi yönetimi, Yunanistan`da devlet politikası olarak yürütülen "Batı Trakya`da Müslüman Azınlık" var politikasının arkasında duruyor. Pasok, Yunanistan`da yapılan seçimlerin tamamına yakınında, Batı Trakya Türklerinin desteğiyle Batı Trakya`da birinci parti gelmesini bildi. Batı Trakya Türklerini küstürmemek için de Mandacı`nın açıklamalarının mecliste konuşulmasından rahatsız olduğu belirtiliyor. Pasok, haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri ve muhtemel erken milletvekili seçimleri öncesi azınlığın tepkisinden çekinmesine rağmen, azınlığı "Türk değil Müslüman" azınlık olarak tanımlıyor. İskeçe`den Mandacı ve Gümülcine`den Ahmet Hacı Osman, Pasok milletvekilleri olarak Yunan parlamentosunda azınlığı temsil ediyor.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.