Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRK DOKTORUN BAŞARISI

Marangoz yongası ilham verdi

  
DHA 17 Ağustos 2009
ADANA Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kalça Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul’un, kalça çıkığı ameliyatlarında yaklaşık 6 yıl önce geliştirip uygulamaya başladığı ‘Yonga Yöntemi’, bilim dünyasının en prestijli yayınlarından ‘Journal of Arthroplasty’ dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı.

Marangozların birbiri içine geçen parçaları sıkıştırmak için kullandığı tahta yongaların işlevi, ortopedistlere yeni bir yöntemin kapılarını açtı. Erişkin dönemdeki kalça çıkıklı hastalara, kireçlenme nedeniyle uygulanan kalça protezi ameliyatlarında kullanılmaya başlanan yonga yöntemi, bilimsel alanda da kabul gördü.

Prof. Dr. Emre Toğrul’un 2003’te geliştirerek uyguladığı yöntem, Journal of Arthroplasty dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı. Bilim dünyasında, Amerikan Kalça ve Diz Cerrahları Akademisi’nin (American Academy of Hip And Knee Surgeons) en prestijli yayın organı olarak bilinen dergide yayınlanan makale, kemik yongalar yardımıyla protezlerin kemiğe daha sağlam yerleştirilmesini konu alıyor. Prof. Dr. Emre Toğrul, Prof. Dr. Mahir Gülşen, Y. Doç. Dr. Cenk Özkan ve Y. Doç. Dr. Aydıner Kalacı’nın ortak çalışmasıyla yayına hazırlanan makaledeki yöntemin, günlük hayatta sıklıkla kullanılan yonga ile sıkıştırma yöntemini esas aldığı, bunun da pratik hayatın bilim adamlarına ilham kaynağı olabilmesine mükemmel örnek oluşturduğu belirtildi


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.