Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10620
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRK EFSANELERİNİN ÜNÜ DÜNYAYI SARIYOR
Türk efsanelerinin ünü tüm dünyayı sarıyor

CUMHURİYET Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, Anadolu’da 20 yıl boyunca derlediği efsaneleri Almanya’da 2 seride 27 kitap olarak yayımladı. Demir, “Kitaplar Almanya üzerinden dünyaya yayıldı ve her yerde severek okunuyor” dedi. 


Dünya Türk efsanelerini okuyor
Prof. Dr. Necati Demir’in 20 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yörelerinden derlediği Türk efsaneleri Almanya’da seri halinde kitap olarak yayımlandı


Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necati Demir’in yaklaşık 20 yıllık çalışma sonucu Türkiye’nin çeşitli yörelerinden derlediği Türk efsaneleri, Almanya’da seri halinde kitap olarak yayınlandı. Prof. Dr. Demir, sözlü kültürün en önemlilerinden biri olan efsanelerin; insan ile insanı, insan ile coğrafyayı, insan ile diğer varlıkları, insan ile maneviyatı birbirine gönül bağıyla bağlayan unsurlar olduğunu söyledi.


İki seride 27 kitap
Yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye’nin büyük bir bölümünde yaptığı alan araştırmalarında dil, tarih ve kültür konularında elde edilen malzemeleri arşivlediklerini belirten Demir, “Arşivlediğimiz konulardan biri de efsanelerdir. Türk dünyası efsane zenginidir. Türkiye de doğal olarak aynı özellikleri taşımaktadır. Adeta her ağacın, her kuşun, her böceğin, her hayvanın, her taşın, her büyük şahsiyetin efsanesi bulunmaktadır” dedi. Derledikleri Türk efsanelerinin Almanya’da Almanca, Almanca-Türkçe olmak üzere iki seri halinde yayımlandığını bildiren Prof. Dr. Demir, “Birinci kitap serisi 3 kitaptan oluşuyor ve  Türk efsaneleri Almanca olarak yer alıyor. İkinci kitap serisi çocuklara yönelik olup 24 kitaptan oluşmaktadır. Bu serideki kitaplar Heike Laufenburg’un çizdiği resimlerle süslenmiş, çocukların anlayabileceği şekilde düzenlenmiştir” dedi. Kitapların Almanya’dan da bütün dünyaya yayıldığını ve oralarda da okunduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, “Türk efsaneleri artık bütün dünyada okunuyor” dedi. Efsanelerin CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Almanca Bölümü Öğretim Görevlisi İbrahim Özbakır tarafından Almanca’ya çevrildiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, Türk efsanelerinden oluşan kitaplarının Almanya’da en çok satılan kitaplar arasında yer aldığını belirtti. Demir, çalışmalarının özgün olduğunu sözlerine ekledi. Kitaplarda “Bir Yudum Su ve Serçe Kuşu”, “Guguk ile Salman”, “Askerlere Süt Veren Keçi”, “Haguk ile Guguk”, “Çoban ve Kavalı”, “Ormanların Bekçisi Yılan” gibi çok sayıda efsane yer alıyor. (AA)


Yeni araştırma başlattı
Demir, günümüzde kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve iletişim araçlarının yer vermemesi sebebiyle unutulmaya yüz tutan efsanelere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Böyle bir hazineden yeni nesillerin mutlaka yararlanması gerektiğini hatta mutlaka yeni nesiller tarafından sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Demir, “Her Türk vatandaşı bu efsaneleri okumalı ve sonraki nesillere nakletmelidir” dedi. Demir,  efsaneleri yeniden canlandırmak için yeni bir araştırma başlattıklarını söyledi.(www.yenicaggazetesi.com.tr)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.